B Grubu KPSS Nedir, Hangi Memurlukları Kapsar?

/ 20 Eylül 2016 / 17 / 11 Yorum
B Grubu KPSS Nedir, Hangi Memurlukları Kapsar?

b-grubu-memurlukDevlet memurluğu son yıllarda çok talep gören bir iş/meslek olmaya başladı. Öyle ki lise, önlisans ve lisans düzeyinde KPSS’ye giren aday sayısı toplamda 3 milyon civarı rakamlara ulaştı. Belki daha fazla da olabilir. Bahse konu memur adaylarının çok büyük kısmı b grubu memurluklar dediğimiz mühendis, mimar, tekniker, teknisyen, memur, bilgisayar işletmeni, kütüphaneci, avukat, sosyolog gibi memur kadrolarına girmek için KPSS’ye hazırlanmaktadır. Haliyle b grubu memurluklar konusunda daha çok bilgi aranmaktadır.

 

B Grubu KPSS Nedir?

B grubu KPSS, yukarıda da saydığımız mühendis, mimar, avukat, memur, tekniker, teknisyen gibi kadrolara giriş için yapılan sınav oturumudur. B grubu KPSS sadece genel kültür genel yetenek sınav oturumunu kapsamaktadır. B grubu KPSS’den elde edilen P94(Lise KPSS), P93(Önlisans KPSS) ve P3(Lisans) puan türleri ile düz memurluk atamalarında tercih yapılmaktadır. B grubu memurluklar tercihlerinde sadece çift yıllardaki KPSS genel kültür genel yetenek sınav oturumundan elde edilen puanlar geçerlidir. Yani tek yıllarda elde edilen KPSS puanı ile b grubu memurluklara girilemiyor.

 

B Grubu KPSS Hangi Memurlukları Kapsar?

B grubu KPSS atamalarında mühendis, mimar, avukat, tekniker, teknisyen, memur, şoför, bilgisayar işletmeni, vhki, hizmetli, kaloriferci, tahsildar, veznedar, ebe, hemşire ve daha birçok unvanda memur alımı yapılmaktadır. Yani P94(Lise KPSS), P93(Önlisans KPSS) ve P3(Lisans) puan türleri ile girilen memurluklara b grubu memurluklar diyebiliriz. Bu memurluklar genel itibariyle ÖSYM’nin merkezi atamaları yoluyla alınmaktadır. B grubu memurluklara giriş için yaş şartı aranmaz(istisnalar hariç).

Özellikle İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunu adaylar başta olmak üzere diğer tüm memur adayları arasında “a grubu KPSS’ye mi yoksa B grubu KPSS’ye mi girmeliyim” sorusu soruluyor. Bu sorunun cevabı kendilerinde olup b grubu KPSS ile memur olmanın a grubu KPSS ile memur olmaya oranla daha az zorluk içeren bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Lakin a grubu memurlukların(uzman, denetmen gibi) da çok güzel meslekler olduğunu belirtmek gerekir.

bekar-memur-maaslari

B Grubu KPSS Nedir, Hangi Memurlukları Kapsar? (11 Yorum)

  1. […] B Grubu KPSS memur atamaları yılda iki kez olmak üzere 2 yıl olan KPSS puanı geçerliliği boyunca toplamda dört adet yapılmaktadır. Bu atamalar genel itibariyle haziran ve kasım aylarında yapılmakta olup haziran ayında KPSS atamasında çok daha fazla memur kadrosu açılmaktadır. Memur adayları, ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzunda kendilerine uygun olan memurlukları, 30 tane tercih hakkı olan KPSS tercih formuna doldurarak tercihlerini yapmaktadır. Peki 30 adet seçim hakkı bulunan KPSS tercih listemize, bize uygun olan memurluk kadroları arasından yapacağımız seçimleri neye göre belirleyeceğiz? […]

Tavsiye

Evlenen Memurun Maaşı Artar Mı?