KPSS ile Nasıl Memur Olunur?

/ 18 Eylül 2016 / 5 / 1 Yorum
KPSS ile Nasıl Memur Olunur?

Merhaba değerli ziyaretçilerim, bir önceki yazımızda KPSS nedir sorusunu cevaplandırmaya çalışmıştık. Bugünkü yazımızda ise KPSS ile memur olma sürecini açıklamaya çalışacağız. Her zamanki gibi sıkmadan ve anlaşılır şekilde ele alacağız konuyu…

 

KPSS ile Memur Olma Süreci

Bildiğiniz üzere lise, önlisans ve lisans olmak üzere üç temel KPSS oturumu mevcut. Bunların yanı sıra uzmanlık, müfettişlik vb. kadrolar için A grubu KPSS, öğretmen adayları için Eğitim Bilimleri ve Alan Bilgisi(ÖABT) KPSS ve din hizmetleri sınıfında çalışacaklar için Din Hizmetleri KPSS(DHBT) oturumları yapılmaktadır. Mezun olduğunuz öğrenim düzeyine ve/veya bölüme göre gireceğiniz KPSS oturumları değişebilmektedir. Örneğin lise mezunu bir memur adayı, Lise KPSS oturumuna girmelidir. Yine öğretmenlik mezunu bir aday hem Lisans KPSS oturumuna hem de öğretmenlik istiyorsa Eğitim Bilimleri veya Öğretmenlik Alan Bilgisi sınav oturumuna girmelidir.

İlgili KPSS oturumu için sınav başvurusu yapıldıktan ve sınava girildikten sonraki sürece bakalım şimdi… İlgili sınav ya da sınavlardan elde edilen puan türleri, ilgili KPSS atamalarında kullanılır. Özellikle Lise, Önlisans ve Lisans KPSS’nin (genel kültür)-(genel yetenek) oturumlarından elde edilen puan türleri, ÖSYM tarafından yapılan ve yılda iki kez olmak üzere toplamdaki 4 atama dönemi boyunca atanana dek kullanılabilir. Tabi şunu da belirtmek gerekir ki bahse konu atamalarda açılan memur kadroları b grubu memurluklar olarak nitelendirilmektedir ve b grubu memurluklara ancak çift yıllardaki KPSS oturumlarında elde edilen puanlar ile başvurulabilmektedir.

nasil-memur-olunurBahse konu KPSS atamalarında herhangi bir kadroya atandıktan sonraki sürece bakalım. Bundan sonraki süreçte atandığınız kurum, işlemlerinizi tamamlamak üzere gerekli olan bir takım evrakları bir araya getirmenizi ve kuruma vermenizi isteyecektir. Akabinde ise herhangi bir mülakat vs. olmadan görevinize başlayabileceksiniz.

 

bekar-memur-maaslari

KPSS ile Nasıl Memur Olunur? (1 Yorum)

  1. […] Memurluk elbette ki popüler bir iş ve çok sayıda avantajı barındırıyor ama bu demek değildir ki özel sektörün tamamı kötüdür. Özellikle kurumsallaşmış firmalarda çalışmak beraberinde farklı avantajlar getirebilir. Mesela çalıştığınız firma, sizi yurtdışı eğitimlerine gönderebilir, uygun fiyatlarla dil vb. eğitimleri almanızı sağlayabilir. Yine yurtiçi/yurtdışı olarak çeşitli sosyalleşme ortamları sağlayabilir ya da tatil imkanı sağlayabilir. Memurlukta bu tarz durumlarla karşılaşma ihtimaliniz çok düşüktür. Maaş açısından olaya bakarsak yine bazı firmalarda memurluk maaşından çok daha iyi miktarlarda maaş alabilirsiniz. Bugün birçok firma 300-400 TL civarlarında ticket dediğimiz yemek kartı verirken(bu kartı ticket geçerli marketlerde normal alışverişleriniz için de kullanabiliyorsunuz) memurlukta buna rastlayamazsınız. Yine performans, ikramiye vb. diğer ek ödemelere özel sektörde rastlanırken, memurlukta maaşınız dışında bir ödeme alma ihtimaliniz pek yoktur. […]

Tavsiye

Evlenen Memurun Maaşı Artar Mı?