• KPSS Tercihlerini Neye Göre Yapmalıyız?

  B Grubu KPSS memur atamaları yılda iki kez olmak üzere 2 yıl olan KPSS puanı geçerliliği boyunca toplamda dört adet yapılmaktadır. Bu atamalar genel ...

B Grubu KPSS memur atamaları yılda iki kez olmak üzere 2 yıl olan KPSS puanı geçerliliği boyunca toplamda dört adet yapılmaktadır. Bu atamalar genel itibariyle haziran ve kasım aylarında yapılmakta olup haziran ayında KPSS atamasında çok daha fazla memur kadrosu açılmaktadır. Memur adayları, ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzunda kendilerine uygun olan memurlukları, 30 tane tercih hakkı olan KPSS tercih formuna doldurarak tercihlerini yapmaktadır. Peki 30 adet seçim hakkı bulunan KPSS tercih listemize, bize uygun olan memurluk kadroları arasından yapacağımız seçimleri neye göre belirleyeceğiz?

 

Yüksek Maaş Veren Kurumlar Mı?

KPSS tercihleri yapılırken özellikle yüksek puan alan adayların istediği kriterlerin başında yüksek maaşlı memurluklar gelmektedir. Eğer ki yüksek maaş veren kurumlarda çalışmak istiyorsanız tercihlerinizde KİT(Kamu İktisadi Kurumları), Belediyeler ve Özel İdareleri gibi kurumlara ait memur kadrolarına yer vermelisiniz. KİT kurumlarındaki memur maaşları ortalama 2800 civarındadır. Belediye memur kadrolarını yazarken de özellikle SDS tazminatı verip vermediklerini, veriyorlarsa da ne kadar olduğunu öğrenmeye çalışın. Ona göre KPSS tercih listenize bu memurlukları ekleyebilirsiniz.

kpss-tercih

Tayini Kolay Kurumlar Mı?

Her ne kadar memur alımlarının azalmasından ötürü aşırı seçici davranılmaması konusunda uyarılar yapsak da puanı ve atanma ihtimali nispeten çok yüksek olan adayların, KPSS tercihlerinde tayini kolay kurumları yazmaları daha doğru olacaktır. Üniversiteler, belediyeler, TÜDEMSAŞ-TÜVASAŞ gibi sadece bir ilde olan KİT kurumları, Ekonomi Bakanlığı gibi taşra teşkilatı olmayan bakanlıklar gibi kamu kurum ve kuruluşlarında tayin imkanı yok denecek kadar kısıtlıdır. Bu sebepledir ki tayini kolay kurumları isteyen memur adayları, saydığımız kurumlara ait memurluk kadroları daha arka planda tutmalıdır.

 

İş Yoğunluğu Bakımından Rahat Kurumlar Mı?

Şunu belirtmek gerekir ki özel sektöre kıyasla kamu kurumlarındaki iş yoğunluğu çok daha azdır. Fakat bazı kurumlar vardır ki diğerlerine göre gerçekten de yoğun bir çalışma temposuna sahiptir. Özellikle SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu), Tapu ve Adliye gibi kurumlar ciddi manada iş yüküne sahiptir. Rahat bir memurluk isteyen ve yüksek puana sahip memur adayları, KPSS tercihi yaparken bu kurumları daha arka planda tutmalıdır. Bakanlıklar ve taşra teşkilatları, üniversiteler, belediyeler, KİT kurumları gibi yerler iş yoğunluğu bakımından daha rahat kurumlardır.

 

Memurlukta Yükselme Olan Kurumlar Mı?

Memur adayları arasında KPSS tercihi yaparken en az önem verilen kriter, yükselmesi olan kamu kurumlarıdır. Bu kriter her ne kadar önemsiz gibi görülse de bazı memur adayları için dikkate alınmasında fayda olabilir. Örnek üzerinden hareket edelim; hali hazırda mühendislik okuyorsunuz ve lise/önlisans KPSS’ye girdiğinizi varsayalım. KPSS tercihlerini yaparken memurlukta yükselme yapabileceğiniz kurumları seçmeniz daha doğru olacaktır. Nitekim memur olarak yerleştiğiniz kurumda, açılacak görevde yükselme/unvan değişikliği sınavları ile mühendislik kadrolarına geçebilirsiniz. Özetle mühendislik okuyan biri olarak nispeten daha teknik kurumlara memur olarak yerleşirseniz, kurum içinde mühendislik kadrosuna geçme şansınız daha yüksek olacaktır.

YORUMLAR

SPONSORLU BAĞLANTILAR
SON YAZILAR
 • Genel Eğitim

  Ankara’da İş Bulmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

  0
 • Genel

  Karaca Paslanmaz Çelik Avantaj Ve Ayrıcalıkları

  0
 • Genel

  Ersoylar Su Tesisatı

  0
 • Genel Eğitim

  TEOG sınav kalktı mı? 2017 – 2018 TEOG sınavı olacak mı?

  0
POPÜLER YAZILAR
SON YORUMLAR