• Sınavsız Memur Olmak Mümkün Mü?

  Memurluk o kadar çok adayı peşinden sürüklüyor ki memur alımları ile ilgili her haber ayrı bir umut teşkil ediyor memur adaylarında. Yazılı ve görsel...

kpsssiz-memur-alimiMemurluk o kadar çok adayı peşinden sürüklüyor ki memur alımları ile ilgili her haber ayrı bir umut teşkil ediyor memur adaylarında. Yazılı ve görsel medya, memurluk hayalleri kuran kitlenin sayıca büyüklüğünün farkında olup bunu reytinge çevirmek adına doğru/yanlış/eksik/yanıltıcı her türlü memur haberini direkt paylaşıyor. Bazen öylesine abartılı haber manşetleri atıyorlar ki sınavsız memur olmak kolaymış gibi algı oluşuyor. Özellikle yazılı medya üzerinden yapılan sınavsız memur alımı, KPSS’siz memur alımı başlıklı haberler, memur adayları arasında sonu hüsranla biten bir heyecan yaratıyor.

 

Sınavsız, KPSS’siz Memur Alımı Var Mı?

Memur olmak isteyen adaylara buradan sesleniyorum; sınavsız, KPSS’siz memur olmak gibi bir durum her ne kadar kağıt üstünde mümkün gibi görünse de fiili olarak söz konusu değildir. En azından bizler gibi sıradan memur adayları için olası bir durum değildir. Birçok yazılı medya sitesinde, “Sınavsız-KPSS’siz memur alımı yapan kurumlar” şeklinde haber başlıkları atılıyor. Şahsen ben bu haberlerin hiçbirisini okumuyorum çünkü hepsinin de içeriği aynı. Sınavsız, KPSS’siz memur alımı yapan kurumlar şunlarmış; TBMM memurlukları, Cumhurbaşkanlığı Memurlukları, Özel Kalem Müdürlükleri, AB Bakanlığı Memurlukları…

Yukarıda bir kaç tanesini saydığım ve 657 Sayılı Kanun’un 59. Maddesinde belirtilen bu memurluk kadroları, istisnai memurluklar olarak adlandırılmaktadır. Kanunda da belirtildiği gibi bu kadrolara KPSS şartı aranmadan memur alınabilmektedir fakat bu alımlar normal bir memur alımı ilanı şeklinde yapılmamaktadır. Siz hiç “TBMM KPSS’siz Memur Alımı İlanı ya da Cumhurbaşkanlığı Sekreterliği KPSS’siz Memur Alımı İlanı” şeklinde bir memur alımına rastladınız mı? İsterseniz GOOGLE üzerinden bir araştırma yapın, bakalım sınavsız-KPSS’siz bir memur alımı ilanına rastlayacak mısınız?

Sınavsız-KPSS’siz memur alımına, yakın zamanda yapılacak özel harekat polisi alımını örnek gösterebiliriz. Bahse konu alım her ne kadar KPSS şartı aranmadan yapılacak olsa da bunun ülkemizin içinde bulunduğu şartlar gereği yapıldığını belirtmeliyiz. Özetle KPSS’ye girmeden memur olmaya yönelik haberlerin hiçbirisine aldırış etmeden sınava hazırlanın. En sağlıklı ve en sıkıntısız memurluk, iyi bir puan alıp merkezi atamalar yoluyla yerleşilen memurluktur. Merkezi atamalarda hem puan üstünlüğü esasına göre atama yapılıyor, hem de mülakatsız bir şekilde direkt göreve başlanıyor.

 

YORUMLAR

SPONSORLU BAĞLANTILAR
SON YAZILAR
 • Genel Eğitim

  Ankara’da İş Bulmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

  0
 • Genel

  Karaca Paslanmaz Çelik Avantaj Ve Ayrıcalıkları

  0
 • Genel

  Ersoylar Su Tesisatı

  0
 • Genel Eğitim

  TEOG sınav kalktı mı? 2017 – 2018 TEOG sınavı olacak mı?

  0
POPÜLER YAZILAR
SON YORUMLAR