memurmaaslarinekadar

2017 Ocak Düz Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

2018 Ocak Düz Memur Maaşları

KPSS’ye giren/hazırlanan adaylar bir yandan memurluk hayalleri kuruyor bir yandan da memurluğun getireceği maddi katkıları merak ediyor. Bu bağlamda düz memur maaşları en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

 

Bildiğiniz üzere ÖSYM tarafından geçtiğimiz günlerde, KPSS memur yerleştirme takviminde değişiklikler yapıldı ve 2016/2 kasım ataması aralık ayına ertelendi. 2016/2 kasım atamasının ertelenme nedeni, 2016 lise düzeyi KPSS’nin ileri bir tarihe alınması sonucunda bu sınava giren adayların 2016/2 kasım ataması tercihlerine yetişememesi durumuydu. Tüm bu gelişmeler sonrasında kesin olan şu ki 2016/2 KPSS atamasında memurluğa yerleşenler en iyi ihtimalle bile 2017 ocak ayından önce göreve başlayamayacak. Bu da demek oluyor ki 2016/2 KPSS atamasında herhangi bir memurluğa yerleşen adaylar 2017 ocak memur zammı eklenmiş şekilde ilk maaşlarını alacaklar. Peki 2017 ocak düz memur maaşları ne kadar olacak?

 

2016-2017 yıllarındaki memur maaşları zammına ilişkin yapılan Memur Toplu Sözleşmesi gereği 2016 yılında İlk altı aylık dönemde %6, ikinci altı aylık dönemde ise %5 zam yapılmıştı. 2017 yılında ise ilk altı aylık dönem(2017 ocak) için %3, ikinci altı aylık dönem(2017 Temmuz) için ise %4 zam yapılması kararlaştırılmıştı. Ek olarak herhangi bir enflasyon farkı(enflasyon oranının maaş zammını aşması durumu) oluşması durumunda da bu farkın memur maaşlarına yansıtılması kararlaştırılmıştı ama 2016 yılı ikinci altı aylık dönemde enflasyon farkı oluşması ihtimali çok düşük olduğundan direkt %3 zamlı, 2017 ocak ayı en düşük düz memur maaşlarını paylaşacağız.

 

 

2017 Ocak ayından sonra göreve başlayan bekar düz memur maaşları

 

 • Yeni Başlayan Lisans Mezunu Bekar Memur Maaşı: 15 Ocak 2017 itibariyle, 2420 tl civari     (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
 • Yeni Başlayan Önlisans Mezunu Bekar Memur Maaşı: 15 Ocak 2017 itibariyle, 2410 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
 • Yeni Başlayan Lise Mezunu Bekar Memur Maaşı: 15 Ocak 2017 itibariyle, 2400 tl civari         (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
İlginizi Çekebilir :  2018 Ocak Düz Memur Maaşları

 

***Eğer ki V.H.K.İ. olarak atanırsanız bu rakamlardan yaklaşık 40 tl daha fazla maaş alırsınız.

***Eğer ki Bilgisayar İşletmeni olarak atanırsanız bu rakamlardan yaklaşık 55 tl daha fazla maaş alırsınız.

(Rakamlar en düşük bekar memur maaşıdır)

 

Yazılı ve görsel medyanın neredeyse tamamı, memur maaşlarını evli(eşi çalışmayan) ve iki çocuklu memur üzerinden kamuoyu ile paylaşmaktadır. Her memur evli olmadığı gibi evli olup eşi de çalışıyor olabilmektedir. Bu sebeple en düşük memur maaşı haberleri yapılırken bekar memur maaşı rakamlarının paylaşılması çok daha doğru olacaktır. Yukarıdaki rakamlar da 2017 ocak ayı bekar memur maaşını yansıtmaktadır.

2017 Temmuz Yeni Başlayan Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

 

 

Yapılan Yorumlar ( 80 )
 1. Teknisyen dedi ki:

  Teknisyen memur maasları hakkında bir yazı paylaşırmısınız

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, takipte kalın. Elimden geldiğince teknisyen, tekniker maaşları konusunu araştırıp bir yazı yayınlayacağım.

 2. Şükran dedi ki:

  İyi günler Ekrem Bey.Ben sivil havacılık mezunuyum.2016 lisans kpss den 85.5 aldim.Sıralamam 13926.Bölüm dışı tercih yapmayı düşünüyorum.Vhki veya diğer memurluklar olabilir. Sizce bu puanla hangi alanı tercih etmeliyim.ilk tercihte yani 21 aralikta gelme şansı var midir.Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. khocasi dedi ki:

   Selamlar, Bölüm dışı olarak elbette ki tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan memurlukları tercih edebilirsiniz fakat bu memurluklara girebilmeniz için en az 87 ve üstü puan almanız lazım ki şansınız olsun. Maalesef ki ilk tercihlerde bu puanla atanma şansınız yok. Bana göre hem bölümünüzden hem de alan dışından açılan uygun memurlukları tercih etmeniz gerekir.

 3. Şükran dedi ki:

  Ekrem bey ilk tercihlerde olması önemli değil son tercih olsa bile atanma şansım var mi sizce

  1. khocasi dedi ki:

   Tekrar merhaba, sizin bölüm tam olarak nedir? sivil havacılık ulaştırma işletmeciliği olarak mı geçiyor?

   1. Şükran dedi ki:

    Evet sayın hocam sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümümüz.

    1. khocasi dedi ki:

     Tekrar selamlar, bölümünüzün alımlarına incelediğimde DHMi(Devlet hava meydanları işletmesi) müdürlüğünün sizin bölümden memur alımı yaptığını görüyorum. Hatta sadece sizin bölüm için açılan kadrolarda taban puan 80e bile düşmüş. Ortak kodlarla açılan kadrolarda ise 87de kapatmış taban puan. Bence şansınız yüksek. Aralık atamasında umarım bölümünüzden kadro açılır.

     1. Şükran dedi ki:

      Devlet hava meydanlari bize vermiş oldugu hakkı geri almış durumda ortak kod veya 4001 den alim yapıyor cok mağduruz gerçekten bu konuda neler yapabiliriz sizce yardımcı olabilir misiniz

     2. khocasi dedi ki:

      Bu konuyla ilgili DPB(Devlet Personel Başkanlığı)’ye mail vs. atabilirsiniz. Konuyla ilgili bir grup oluşturup bizzat görüşme bile yapabilirsiniz.

 4. Şükran dedi ki:

  Bizim bölümün devlet kadrosu yok o nedenle bölüm dışı olacak tercihim.

  1. Şükran dedi ki:

   Anladim teşekkür ederim

 5. Kübra dedi ki:

  Merhaba ben matematik öğretmeniyim fakat memurluk tercihi yapacağım. P3 puanım 88.29 sıralamam 5203 . Ankara da memurluk olur mu acaba ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, matematik bölümü mü yoksa matematik öğretmenliği bölümünden mi mezunsunuz?

 6. Kübra dedi ki:

  Matematik bölümünü bitirdim formasyon aldım hocam fakat alan puanım düşük o yüzden memurluk p3 düşünüyorum

  1. khocasi dedi ki:

   Anladım, şimdi hem matematik bölümünden düz memurluk kadrolarını hem de bölüm dışı olarak tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan uygun memurlukları tercih edebilirsiniz.
   Taban puanlara bakacak olursak da hem matematik bölümü hem de diğer alan dışından düz memurluk kadroları en son 87 küsür puanla kapatmış. Yani kritik bir puanınız var. Bana kalırsa şu an ki şartlar dahilinde son atamada atanma durumunuz olur. Ama alımlar kayda değer sayıda artarsa daha erken de atanabilirsiniz elbette.

 7. Kübra dedi ki:

  Teşekkür ederim iyi günler

  1. khocasi dedi ki:

   Hoşçakalın, aklınıza takılan soruları her daim sorabilirsiniz.

 8. Sevil dedi ki:

  Anadolu öğretmen lisesi mezunuyum KPSS ortaöğretimden 84.5 puan aldım sıralamam 34793 . bursa ilinde tercih yapacağım sizce şansım nedir? Bunlara ek olarak birde MEB onaylı bilgisayarlı genel muhasebe belgem var bana bi katkısı olur mu ?

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, puanınız güzel ama maalesef ki merkezi atamalar için yetersiz. Merkezi atamalarda alımı olan bir meslek lisesi mezunu değilseniz atanabilmek için en az 95 civarı puan almanız lazım ki şansınız olsun.
   Tavsiyem açıktan zabıt katibi alımlarında şansınızı denemenizdir.

 9. Ayşe dedi ki:

  Kpss 2016 dan 73.7 puan aldım düz lise mezunuyum alan dışı nasıl tercih yapabilirim

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, maalesef ki puanınız düşük. Alan dışı bu puanla hiç atanamazsınız. Ancak açıktan zabıt katibi, infaz koruma memuru gibi alımlarda şansınız olabilir. Açıktan alımlarda şansınızı deneyin muhakkak.

 10. Sümeyye dedi ki:

  Anadolu lisesi mezunuyum 2016 kpss ortaöğretimden 90 puan aldım sıralamam 2808 sizce bu puan ve sıralamayla atanma durumum nedir

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, puanınız dışardan bakınca çok güzel görünüyor ama maalesef lise düzeyinden memur alımı çok çok az. Hele ki alımı olan meslek lisesi türlerinden mezun değilseniz 95le bile atanmanız zor. Tavsiyem açıktan memur alımlarında şansınızı denemenizdir. Mesela zabıt katibi alımlarında şansınız yüksek olur diye düşünüyorum.

 11. Gamze dedi ki:

  Merhabalar meslek lisesi mezun olunca düz memur mu olunuyor? teknisyen unvani icin meslek Yüksekokul mu bitirmek gerek ? Eger fark varsa düz memur meslek lisesi memur arasinda ne kadar maaş farki var ?

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, düz memurluk genel bir kavram. Yani b grubu kpss ile girlen memurluklar genel olarak düz memurluk şeklinde adlandırılıyor. Memurlukta hizmet sınıfları yer alıyor. Teknisyenlik ise teknik hizmetler sınıfında yer alan bir memurluktur. Teknisyen unvanlı memurluklar için ilgili teknik lise veya üniversite bölümünü bitirmek gerekir. Hangi yerden mezun olursanız olun memur unvanı ile aynı maaş alınır. Fakat Teknisyen olarak memur unvanlı kadrolardan 400 liraya yakın daha fazla maaşı alırsınız.

 12. güntülü dedi ki:

  Merhaba hocam, 2017 kpss puanıyla şu an hiçbir yere başvuru yapamıyor muyuz? Ya da ne zaman bu puanımızı kullanabileceğiz? Teşekkürler

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, bu alım b GRUBU memur alımları kapsamında yer alıyor. B grubu kpss de çift yıllarda yapılıyor. Yani 2017 puanınızla bu alımlardaki kadrolara maalesef başvuramazsınız.

 13. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam dış ticaret mezunuyum p93 81 puanla atanma şansım nedir?

  1. khocasi dedi ki:

   Selamlar, maalesef ki çok çok zor. Dış ticaret bölümünden hem memur alımı çok çok az hem de mezun çok. Misal 2014 kpss atamalarında toplam 4 kadro açılmış ve 88 ile kapatmış. Açıktan alımları değerlendirebilirsiniz ama. Misal gümrük bakanlığı sizin bölümden memur alımı yapabiliyor bazen.

 14. Selçuk dedi ki:

  Slm ben aöf işletme mezunuyum kpss puanım 65 memur olma şansım varmı sizce…

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, maalesef ki çok düşük bir puanınız var. Merkezi kpss atamalarından memur olma şansınız neredeyse hiç yok diyebilirim.

 15. Ayşegul dedi ki:

  Meraba hocam 2016 kpss önlisans 81 aldim atanma şansim nedir

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, bölümünüz nedir acaba?

 16. Haydar dedi ki:

  Merhaba ben bilgisayar programcılığı bölümünden yeni mezun oldum kpssden bir devlet dairesinde bilgisayar teknikeri olarak işe girdiğimde alabileceğim en az maaşı ogrenebilirmiyim

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, 3000-3050 civarı olur maaşınız.

 17. Asuman dedi ki:

  Merhaba ben sağlık yönetimi mezunuyum. Lisans kpss den 75 aldım bölüm ataması biraz sıkıntılı. Düz memurluk için kaç puan almam gerekiyor veya hangi kadrolara basvurabilirim bilgi verebilir misiniz acaba.

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, sağlık yönetimi güzel bir bölüm ama ne hikmetse sağlık bakanlığı alımlarında bu bölüm kullanılmıyor pek. Yani her KPSS döneminde 100 kişi bile alınsa makul bir puanla kapatabilecek bir bölüm ama alımı çok çok az. 75 puanla maalesef ki ne bölümünüzden ne de diğer düz memurluk kadrolarına atanma şansınız yok denecek kadar az. Açıktan zabıt katibi vb. alımlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

 18. İpek dedi ki:

  Merhaba hocam , Uluslararası ticaret ve işletmecilik okuyorum KPSS yönünden avantajım yada dezavantajım neler? En az ortalama kaç almalıyım ?

  1. khocasi dedi ki:

   Selamlar, maalesef ki alımı fazla olan bir bölüm değil bu. 2014 kpss atamalarını incelediğimde bölümünüzden toplamda 10 adet kadro açıldığını ve en düşük 86 puanla kapattığını görüyorum. Taban puanınızı 86 ve üstü olarak sayabilirsiniz.

 19. Murat dedi ki:

  Merhaba şuan kafam karışık yeni mezun oldum ön lisans programından ormancılık ve orman ürünleri bölümünden normal ormancı veya meslek dışı memurluk için ne yapmam lazım kaç puan almam lazım bilgi verir misiniz

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, açıkçası mezun olduğunuz alan KPSS atamaları açısından kötü bir bölüm.2014 KPSS atamalarında toplam 2 kadro açılmış sadece, 2016 KPSS atamalarında ise şu ana kadar maalesef ki kadro açılmamış. 2014te açılan 2 kadro 85-86 düzeyinde kapatmış. Özetle alanınızdan atanabilmeniz için en azından 85 üstü bir puan almanız ve kadro açılmasını beklemeniz gerekiyor. Alan dışı olarak ise 3001 kodundan atanabilmeniz için en az 89-90 puan almaya çalışmalısınız. Yine bunların dışında açıktan zabıt katibi, infaz koruma memuru gibi kadrolara da başvuru yapabilirsiniz.

 20. kpssöğrencisi dedi ki:

  Merhaba hoca’m, bu yıl dgs den aöf kamu yönetimi bölümü tercih ettim..Merak ettiğim kamu yönetimi mezununun atamaları çok mu sıkıntı yaşarmıyız, birde hoca’m ankarada memur olmak istiyorum, sizce ortalama kpssden nasıl bir puan almam lazım..? Şimdiden teşekkürler hoca’m..

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, kamu yönetimi İİBF içerisinde yer alan bir bölüm olmakla birlikte İİBF içinde kadrosu en çok gelen bölümdür. Yani İktisadi ve idari bilimler fakültesine bağlı bölümler özelinde iyi bir tercih diyebiliriz. Düzenli olarak her atamada kadrosu açılmaktadır. 2014 kpss atamalarında kamu yönetiminden en son 84 puanla atama olmuş. 2016 kpss atamalarında ise şu ana kadar ki atamalar itibariyle taban puan yine 84-85 puan seviyesinde. Gelelim Ankara durumuna. Ankara, aşağı yukarı memurların yarısından fazlasının gözdesi bir yer. Bu sebeple Ankara kadroları genellikle 2-3 puan yüksek kapatıyor. Siz de bunu göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Özet geçecek olursak KPSS atamalarında aşırı bir düşüş olmazsa 2018 KPSS’de bu bölümden atanabilmek için en az 85 puan almayı hedeflemelisiniz. Ankara istiyorsanız da 2-3 puan daha yüksek almayı hedeflemeniz doğru olacaktır.

 21. Veysi dedi ki:

  Fen edebiyat matematık mezunuyum duz memurluk ta hangı bolumlerı tercıh edebiliyrz ve en az kac puan almak lazım?

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, bölümünüz dışında; 4001 kodu ile açılmış ve sağlayamadığınız bir özel nitelik kodu istemeyen kadroları tercih edebilirsiniz. 4001 kodlu memurluklar tüm lisans mezunlarının ortak memurluk kadroları olduğu için yüksek kapatmaktadır. Özetle en az 88-89 civarı puan almanız halinde atanma şansınız başlar. Puanınız daha da yükselirse atanma şansınız da ona göre hızla artar.

 22. suzan dedi ki:

  merhabalar hocam lütfen cevap verir misiniz?
  Hocam ben bu yıl Saglık yönetimi bölümünden mezun oldum ne yazik ki bölümümüzden alım yapilmiyor.Bende 2018 kpssne girip düz memurluktan tercih vermeyi düsunuyorum .Bunun icin yaklasik kaç puan gerekiyor ???

  1. khocasi dedi ki:

   Bölümden alım yapılıyor ama çok çok az olduğu için pek faydası olmuyor. Sağlık yönetimi güzel bir bölüm ve Sağlık atamalarında bu bölümden de kadro açılması gerekiyor esasen. Ama yetkililer nedense bu bölümü kullanmıyor pek. Yine de ilerleyen dönemlerde bu bölümden daha çok kadrolar açılabileceğini düşünüyorum. 2018 KPSS ile düz memurluk kadrolarını da tercih edebilirsiniz elbette ama en azından 88-89 puan almaya çalışmalısınız ki atanma şansınız başlasın. Bir de şöyle bir durum var ki zaten bu denli iyi bir puan alırsanız bölümünüzden açılacak olası 3-5 kadroya bile girme şansınız çok yüksek olur.

 23. zuhal dedi ki:

  merhabalar dil mezunuyum ancak hiçbir şekilde branşımdan alım yapılmıyor düz memurluk düşünüyorum dil mezunu olmamın bir artısı olur mu nereleri yazabilirim ve de açıktan atamalarda dil edebiyat mezunlarının şansı nedir çok teşekkürler

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, acaba tam olarak hangi bölüm mezunusunuz? Onu belitirseniz bi bakalım atamaların durumuna ve ona göre bir yol çizelim.

 24. Beyza dedi ki:

  Merhaba muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü önlisans mezunuyum KPSS atamaları nasıl ve kaç puanla atanabilirim.

  1. khocasi dedi ki:

   Merhabalar, güzel bir bölüm mezunusunuz. Sürekli şekilde alımı olan bir bölüm. 2014 kpss atamalarında bu bölümden toplam 440 civarı kadro açılmış ve taban puan 84 ile kapatmış. 2016 kpss’de ise şu zamana kadar ki atamalar itibariyle 200 üstü kadro açılmış ve taban puanlar 86 civarını görmüştür. Özetle bu bölümden atanabilmek için en azından 85 düzeyinden bir puan almak iyi olacaktır.

 25. Sevil dedi ki:

  Merhabalar hocam
  Ben bu yıl mezun olacağım ve kpss sınavına hazırlanıyorum.
  Bölümüm halkla ilişkiler ve tanıtım istanbul ve kocaeli tarafında bir atama gerçekleştirmek için kaç puan almam gerekli ve alabileceğim maaş ne kadardır?

 26. oqoueciwyo dedi ki:

  2018 Ocak Memur Maaşları Ne Kadar olacak?

  1. khocasi dedi ki:

   Yazının başındaki linke tıklayarak 2018 ocak memur maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.

 27. Sinem dedi ki:

  Kpss ile ilgili çok faydalı bir yazı.

  1. khocasi dedi ki:

   teşekkür ederiz Sinem Hanım

 28. Ogeday dedi ki:

  Tam aradığım şey.

 29. Eren dedi ki:

  Bu yazıyı okumalısınız.

 30. Melis Yurt dedi ki:

  Bunu paylaşmalıyım.

  1. khocasi dedi ki:

   Paylaşabilirsiniz Melis Hanım

 31. oeegukotjodir dedi ki:

  Compression

 32. İsmail dedi ki:

  Darısı 2018’in başına.

  1. khocasi dedi ki:

   Herkes için hayırlısı olsun İsmail Bey

 33. audoseuqado dedi ki:

  What a post

 34. Enis dedi ki:

  Teşekkür Ederim

 35. Hilal dedi ki:

  İyi günler hocam aof sosyal hizmetler onlisans mezunuyum 2018 kpssde atanma durumum nedir, birde kpssye girdikten ne kadar sonra atama yapılıyor lütfen cevaplarmisnz

  1. khocasi dedi ki:

   Şu sıra tahmin ve bilgi verme şansımız çok zayıf. Gitmiş olduğunuz kpss kursu v.s varsa burdaki hocalarınız ile görüşmeniz gerekiyor

 36. Meryem dedi ki:

  Selamlar hocam ben örgünden İktisat, Açıköğretimden de Uluslararası İlişkiler mezunuyum.
  Yalnızca Kpss B’den sınava giriş yapsam hangi sahada çalışma olanağım var, iktisat ve uluslararası ilişkiler bölümlerinin ayrı ayrı atamaları nasıl ve maaşları hakkında bilgi verir misiniz rica etsem? Bir de en az kaç puan almam gerekli Sakarya’ya atanabilmem için?

  1. khocasi dedi ki:

   bilgi@kpsshocasi.com

   mail gönderebilirseniz dönüş yapalım

 37. Yusuf dedi ki:

  Merhaba Bn makine teknoloji lerı mezunuyum Batı’da kaç puan ile atamam olur

  1. khocasi dedi ki:

   Merhaba Yusuf,
   2017 Atama Puanları linkini paylaşabilirim.
   Saygılarımla,
   KPSS HOCASI

 38. Sibel dedi ki:

  Hocam merhaba,TML mezunu 2018kpss den en az kaç puan ile memur olur ve nereleri tercih edebilir teşekkürler.

  1. khocasi dedi ki:

   Sibel hanım merhaba
   Hangi bölümü okumaktasınız , bölümünüze göre bir cevap vermem gerekecek

 39. M.duru dedi ki:

  Merhaba , onlisans isletme mezunuyum memurluk atamasi icin 2018 taban kac puan almam gereklidir merkezi ve tasra icin ayrinti verirmisiniz tskler

  1. khocasi dedi ki:

   Sayın M.duru
   Maalesef ülkemiz geçmişten geleceğe çok büyük bir bataklık içinde. Bu bataklığıda şöyle açıklayabiliriz.
   Siz ne kadar yüksek puan alırsanız alın eğer torpilli birisi varsa bir yolunu bulup onu alıyorlar. Sizin tek yapmanız gereken alabildiğiniz en yüksek puanı alıp kendinizi istediğiniz bölümde ekstra kurslarla geliştirmek
   Ha birde dua etmek 😉

 40. Büşra dedi ki:

  Merhabalar, ben Sinoloji Bölümü mezunuyum. Pedagojik formasyon eğitimim de var. Ösym 6 yıl çince öğretmeni ataması yapmayacağina dair açıklama yaptı. Duyduğuma göre puanım yüksek olursa ingilizce öğretmenliği için de tercih yapabilirmişim. Doğru mudur?

  1. khocasi dedi ki:

   Evet doğru duymuşsunuz büşra hanım. Ama konuyu kpss alanında eğitim veren bir kurs ile değerlendirip taze bir bilgi edinin derim

 41. Ali dedi ki:

  Mükemmel

 42. Kpss Lisans dedi ki:

  Merha Hocam lisans kpss B den bolum disi tercih yapmak istiyorum mesela VHİK icin ozel sart araniyor bilgisayar sertifikasi gibi okurken bu dersi almistik tekrar sertifika almam lazimmi bu bolume tercih yapablirmiyim tercih zamani

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: