KPSS Bölüm Nitelik Kodu Nedir?

Hepimizin de bildiği üzere kamuya memur alımları KPSS yoluyla yapılmaktadır. ÖSYM’nin yayınladığı KPSS tercih kılavuzu yoluyla yapılan memur alımlarında, açılan her memurluk kadrosunun hangi bölümlerden ve hangi şartlarla alınacağı belirtilmiştir. İşte bu şartlar rakamsal kod şeklinde belirtilmiş olup Lise, Önlisans ve Lisans öğrenim düzeylerine ait her bölümün KPSS bölüm nitelik kodu bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda da KPSS bölüm nitelik kodlarını inceleyeceğiz.

Her öğrenim düzeyine ait çok sayıda alan/bölüm/dal mevcuttur. Bu bölümlerin birbirine yakın olanları tek bir kod üzerinde birleştirilip memur alımlarında kullanılmak üzere KPSS bölüm nitelik kodu oluşturulmuştur.Özetle KPSS bölüm nitelik kodu; birbiriyle alakalı bölümlerin KPSS atamalarında kullanılabilmek üzere tek bir kodda birleşmiş halidir. Haliyle bu tek kod altında birleştirilen tüm bölümler, o koddan açılan tüm memurlukları tercih edebilir. Bir tane örnek ile durumu pekiştirelim;

Üç tane lisans mezunu memur adayından biri İşletme, diğeri Yönetim Bilişim Sistemleri bir diğeri de Muhasebe ve Finansal Yönetim mezunu olsun…

ÖSYM’de yer alan Lisans KPSS bölüm nitelik kodları tablosuna baktığımızda bu üç bölümün de aynı KPSS bölüm nitelik kodu içinde yer aldığını görüyoruz.

kpss-nitelik-kodlari

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi İşletme, İşletmecilik, İş İdaresi, İş İdaresi ve İktisat, İşletme-Ekonomi, İşletme-İktisat, Muhasebe-Finansman, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon, Yönetim Bilişim Sistemleri lisans bölümleri, 4431 KPSS nitelik kodunda birleştirilmiştir. Yani bu bölümlerin herhangi birinden mezun olan adaylar, ÖSYM tarafından yayınlanan KPSS memurluk Tercih Kılavuzu’ndaki 4431 nitelik kodundan açılan tüm uygun memurlukları tercih edebilir.

2 ile başlayan kodlar Lise düzeyi KPSS bölüm nitelik kodlarını,

3 ile başlayan kodlar Önlisans düzeyi KPSS bölüm nitelik kodlarını,

4 ile başlayan kodlar ise Lisans düzeyi KPSS bölüm nitelik kodlarını ifade eder.

İlginizi Çekebilir :  KPSS Nasıl Kazanılır

 

KPSS Genel Nitelik Kodları Nelerdir?

Bunların yanı sıra bir de KPSS genel nitelik kodları mevcuttur. Bunlar 2001, 3001 ve 4001 nitelik kodlarıdır.

2001 KPSS nitelik kodu tüm lise mezunlarının ortak kodudur. Yani herhangi bir lise bölüm veya türünden mezun olan her aday, 2001 kodundan açılan tüm uygun memurluk kadrolarını tercih edebilir.

3001 KPSS nitelik kodu ise tüm önlisans mezunlarının ortak kodudur. Yani herhangi bir önlisans bölümünden mezun olan her aday, 3001 kodundan açılan tüm uygun memurluk kadrolarını tercih edebilir.

4001 KPSS nitelik kodu da tüm lisans mezunlarının ortak kodudur. Yani herhangi bir lisans bölümünden mezun olan her aday, 4001 kodundan açılan tüm uygun memurluk kadrolarını tercih edebilir.

bekar-memur-maaslari

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.