2012-2020 Defterdarlık Uzman Yardımcılığı Alımları ve Taban Puanları

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından taşra teşkilatında görevlendirilmek üzere istihdam edilen kariyer meslek grubu olan Defterdarlık Uzman Yardımcılığı için kadronun ihdas edilmesinden bugüne dek gerçekleştirilmiş tüm alımların sayıları, sınavlara katılma hakkı elde eden aday sayıları ve sınavlara katılma hakkı elde etmiş son sıradaki adayların ortaya çıkardıkları taban puan bilgisini çalışmamızda bulabilirsiniz.

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı Mesleği Nedir?

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı mesleği Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın illerde kurulu bulunan taşra teşkilatlarında görev yapan ve devlet muhasebesi temelinde iş ve işlemlerin yürütülmesinden sorumlu kariyer meslek grubudur. Defterdarlık Uzman Yardımcılığı daha önce birden fazla kariyer meslek grubunun yürüttüğü iş ve işlemlerin tek bir çatı altında toplanması sonucu ortaya çıkan bir meslek grubudur. 2015 yılından beri açıktan alımlar gerçekleştirilen meslek için 2020 yılında da bir alım yapılması planlanmaktadır.

Nasıl Defterdarlık Uzman Yardımcısı Olunur? 

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı mesleğine girişte Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayınlayacağı ilanlara başvurabilmek için adayların genel şartları taşımalarının yanında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin her yıl gerçekleştirdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı A Grubu oturumlarına katılarak Bakanlık tarafından talep edilecek olan puan türlerinden yeterli puana sahip olmaları gerekmektedir. Adayların başvuruda bulunarak mesleğe alınacak aday sayısının en fazla yirmi katı kadar yüksek puanlı aday arasında yer almaları defterdarlık uzman yardımcılığı alımının ilk aşaması olan yazılı yarışma sınavına katılabilmeleri için şarttır.

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı yazılı sınavı ilk açıktan alım olan 2015 yılında klasik usulde gerçekleştirilmişti. Ancak sonrasında gerçekleştirilen tüm alımlarda sınav usulü çoktan seçmeli test usulünde yapıldı. 2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanan alımda da yine bu usulün devam ettirileceğini düşünüyoruz.

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı yazılı sınavında adaylara aşağıda yer alan konulardan sorular yöneltilecektir;

AlanDerslerSoru Sayısı
Hukuk AlanıAnayasa Hukuku20 soru
İdare Hukuku (Genel Esaslar)
İdari Yargı
Medeni Hukuk (Başlangıç Hükümleri – Kişiler Hukuku – Eşya Hukuku)
Borçlar Hukuku (Genel Hükümler)
Ceza Hukuku (Genel Hükümler)
Ticaret Hukuku (Başlangıç Hükümleri)
İktisat AlanıMikro İktisat20 soru
Makro İktisat
Maliye AlanıKamu Maliyesi (Maliye Teorisi – Kamu Giderleri – Kamu Gelirleri)20 soru
Maliye Politikası
Muhasebe AlanıGenel Muhasebe20 soru
TOPLAM80 soru

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olmak isteyen adayların tüm derslerin aritmetik ortalamasında en az 70 puan alması gerekli ancak yeterli değildir. Defterdarlık Uzman Yardımcılığı yazılı sınavının bir diğer başarı koşulu ise adayların her bir alandan en az %50 başarı yakalamasıdır. Bu iki koşulu bir arada sağlayamayan adayların başarılı sayılmaları mümkün olmamaktadır. 
Defterdarlık Uzman Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olan adaylardan en fazla mesleğe alınacak aday sayısının dört katı kadarı ikinci ve son aşama olan sözlü mülakatlara katılma hakkı elde edebilecektir.

İlginizi Çekebilir :  9. Sınıf Fen Bilimleri Nasıl Çalışılır?

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı 2015 – 2020 Arası Tüm Alımların Sayıları ve Taban Puanları

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı mesleği için ilk açıktan alım 2015 yılında gerçekleştirilmişti. Bu alımdan itibaren bugüne dek toplam 4 adet alım yapıldı. Bu alımlarda alınması planlanan ve ilan edilen aday sayılarını, kaç adayın yazılı sınava katılma hakkı elde ettiğini ve bugüne dek tüm Defterdarlık Uzman Yardımcılığı alımlarının taban puanlarını aşağıda yer alan tablomuzda inceleyebilirsiniz;

Alım DönemiKadro SayısıSınava Girecek Aday SayısıTaban PuanlarAlım Şekli
2012242 kişi1936 kişi80,86178Klasik Sınav + Sözlü Mülakat
2013276 kişi5520 kişi76,26Test Sınavı + Sözlü Mülakat
2014100 kişi2000 kişi80,73787Test Sınavı + Sözlü Mülakat
201550 kişi1000 kişi82,10Test Sınavı + Sözlü Mülakat

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Defterdarlık Uzman Yardımcılığı mesleğine açıktan gerçekleştirilen ilk alım olan 2012 alımında sınav klasik usulde gerçekleştirilmiştir ve buna dayalı olarak daha az aday yazılı sınava girme hakkı elde etmiştir. Sonraki alımlarda ise test usulüne dönülerek daha fazla adayın Defterdarlık Uzman Yardımcılığı mesleği için yarışması imkanı sağlanmıştır.

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan yazılı sınavı ve sözlü mülakatları başarı ile geride bırakan ve mesleğe Defterdarlık Uzman Yardımcısı olarak atanan adaylar ile yeterlik süreçlerinden sonra Defterdarlık Uzmanı olarak atanan meslek mensuplarının güncel maaş bilgisine aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla erişebilirsiniz

Defterdarlık Uzman Yardımcılığı alım süreçlerine ve sınavlarına dair daha detaylı bilgiler edinmek ve sorularınızı sormak için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!


Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020, 14:07

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.