2020 Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman? Hangi Günler Uygulanacak?

Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele kapsamında Türkiye’de pek çok tedbir alındı. Hükümet sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere pek çok tedbiri hayata geçirdi. Özellikle de toplu yaşam alanlarında sosyal mesafe kuralına uyulması için pek çok önlem hayata geçiriliyor. Kuralların tamamına uyulmaması ise virüsün yayılmasına katkı sağlıyor. Bu nedenle vatandaşlar sık sık tedbirler hakkında uyarılıyor. Uyarıların fayda etmemesi üzerine ise daha sıkı tedbir alınıyor. Örneğin Türkiye’de 30 büyükşehirde 11 Nisan ve 12 Nisan 2020 tarihlerinde hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Uygulamanın başlangıcı tartışmalı olsa da 2 gün boyunca insanların evlerinde kalması sürece katkı sağladı. Bu nedenle sokağa çıkma yasağının devam etmesi yönünde karar alındı. Peki 2020 sokağa çıkma yasağı ne zaman uygulanacak? Sokağa çıkma yasağı hangi günler uygulanacak?

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir?

Bu yasak olağanüstü durumlarda, savaş zamanlarında, kriz anlarında devlet tarafından ilan edilen bir yasaktır. Ancak bu kararın alınabilmesi için gerçekten bir tehdit veya olağanüstü bir gelişme olması gerekmektedir. Ayrıca temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanması durumlarında da yine bu yasak ilan edilebilir. 2020 yılında da Koronavirüs (COVID-19) tehdidi nedeniyle bu yasak gündeme geldi. 11-12 Nisan 2020 tarihlerinde cumartesi ve pazar günlerinde 30 büyükşehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 13 Nisan 2020 tarihinde pazartesi günü kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonları bu yasağın devam edeceğini duyurdu. Buna göre Nisan ayı başta olmak üzere sokağa çıkma yasağının hafta sonları virüs tehdidi bitene kadar devam etmesi bekleniyor.

2020 Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 Nisan 2020 tarihinde Pazartesi günü yaptığı açıklama ile sokağa çıkma yasağı uygulamasının devam edeceğini duyurdu. Türkiye’de daha önce 11-12 Nisan 2020 tarihlerinde Türkiye’de hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Erdoğan’ın açıklamasıyla 17 Nisan 2020 Cuma tarihinde saat 00.00 itibarıyla 19 Nisan 2020 tarihinde Pazar gecesi saat 00.00’e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edileceği belli oldu. Vatandaşların mağdur olmaması nedeniyle gereken tedbirleri alması ve yasağa uyması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir :  2017 TEOG tercih (3.nakil) yerleştirme sonuçları öğrenme sayfası

2020 Sokağa Çıkma Yasağına Uymamanın Cezası Nedir? Ceza Ne Kadar?

Sokağa çıkma yasağına vatandaşlar çoğunlukla uydu. Ancak pek çok kişi de bu yasağa uymadı. Sokağa çıkma yasağını ihlal edip diğer insanların hayatını tehlikeye atan bu kişilerin işlediği suç teşkil etti. Bu nedenle güvenlik güçleri tarafından yasağa uymayanlara ceza kesildi. 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi kapsamında yasağa uymayanlara 2020 yılında 3 bin 150 Türk Lirası idari para cezası kesilmektedir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.