DRAMA EĞİTİMİ NEDİR? FAYDALARI NELERDİR

DRAMA EĞİTİMİ

Drama ve drama eğitiminin geçmişi çok uzun yıllara dayanıyor olsa da popileritesini son birkaç yılda kazanmıştır. Drama ve drama eğitimi denilince akıllara ilk olarak tiyatro ve sinema sanatıyla alakalı olduğu gelmektedir. Oysa ki tiyatro ve sinema sanatının yanı sıra hayatın her alanında başarılı olmanın yollarını aralamaktadır. Son yıllarda dramaya artan yoğun ilgi nedeniyle birçok özel okulda drama dersleri verilmektedir. Hatta bu eğitim süreci okul öncesi eğitim veren birçok kreş ve anaokulunun eğitim müfredatı içerisinde yer almaktadır. Ebeveynler okul öncesi eğitim kurumu tercihi yaparken önceliği, drama eğitimi veren kurumlardan yana kullanmaktadır.

Bireylerin özelliklede çocukların kişisel gelişimleri üzerinde oldukça etkili olan drama başarılı, huzurlu, mutlu ve pozitif olabilmenin de önünü açmaktadır. Peki, drama nedir? Drama eğitimi nedir? Ve drama eğitimi almak ne işe yarar? Dramayla alakalı olan tüm sorularınızın cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

 

DRAMA NEDİR?

 

Standart eğitim anlayışında var olan sorgulamadan, düşünmeden, eleştirmeden kitaplarda ne yazıyorsa onu kabul ettiren sistemin tam tersi drama eğitimi, yorumlama kabiliyetini geliştiren, farklı bakış açılarının geliştirilmesini destekleyen, ezberci sisteme tamamen karşı olan bir eğitim modelidir.

Kreş ve ana okullarında drama dersleri çocuklara görsel bir şölen misali oyunlar ve tiyatro gösterileri şeklinde verilmektedir. Öğrenmenin en etkili yolu okumak ve dinlemek olduğu kadar izlemek ve canlandırma yapmaktır. İzlemek ve öğrenmek istediğin şeyi canlandırarak oynamak, en etkili öğrenme yollarından biridir. Başka bir ifadeyle açıklamak gerekirse anlatılmak istenen konun, durumun ya da olayın bir tiyatro kurgusu yaratılarak anlatılmasına drama denir.

 

Drama dersleri verilirken çocukların hayal dünyalarını keşfetmesi amaçlanır. Örneğin çocuklara hasta ziyaretine gittikleri zaman nasıl davranmaları gerektiğini öğretmek için bu durumu kurgulayarak, çocukları da duruma dahil ederek tiyatro gösterisi şeklinde anlatılmasıdır.

İlginizi Çekebilir :  Yabancı Dil Kursu Nasıl Seçilir ?

 

DRAMA EĞİTİMİNİN FAYDALARI NELERDİR

 

Oyun oynayarak, eğlenerek ve izleyerek anlatıldığı için öğrenilmesi beklenen konu çok daha kolay algılanır.

Ezberlenerek öğrenilen bilgilerin bir süre sonra unutulma ihtimali vardır. Oysa ki drama eğitimi ile öğrenilenler görsel hafızada yer alacağı için kolay kolay unutulmaz.

Düşünme ve doğru karar verme yeteneğinin gelişmesini destekler

Çocukların ilerleyen yaşlarda kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlar.

Davranışlarının doğru olup olmadığını anlatabilmenin en iyi yolu dramadır.

Drama dersleri toplu bir grup halinde verilir. Toplu bir şekilde öğrenmek ise çocuğa, birden fazla kişiyle uyum halinde yaşamayı öğretecektir.

Çocukların tiyatro sanatına ilgi duymalarını sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.