E-ticaret Sitelerinde Tasarım Dönemi

Görsellik ve tasarım gündüne güne çok büyük önem kazanıyor. Basma kalıp işler, torna tezgahından çıkmış izlenimi veren, kullanıcıyı özel hissettirmeyen tasarımlar artık alışveriş yapmanın önünüde engel teşkil eder hale geldi. Bayilerin, büyük satıcıların kullanması gereken tasarımlar ile butik işletmelerin kullanması gereken tasarımlar arasında dağlar kadar fark var ve en önemlisi kullanıcılar gözleriyle işletmenin hacmine uygun bir tasarım arıyorlar bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde. Bahsettiğimiz eşleşme kullanıcı tarafında yakalanamadığında ise müşteri kaçırabilme potansiyeli yüksek bir siteye sahip olmuş oluyorsunuz. Bu yüzden amaca uygun, kullanıcı deneyimi yüksek site tasarımı sahibi olmaya özen göstermelisiniz.

Büyük Hacimli Sitelerin Tasarımı

Büyük hacimli sitelerin tasarımları eskiden oldukça standart bir görünüme sahipti. Ancak bu tarz sitelerde kendi arasında farklılaşmaya başladı. Daha önceden tasarımlar üst menü, altında bir adet silder, silderın yanında bir menü altta da öne çıkan kategoriler şeklinde oluşmaktaydı. Bu tarz uzun süre kullanılmasına rağmen artık yerini daha modern tasarımlara bırakmaya başladı. Hepsiburada gibi siteler yıllar içinde kullanıcılarına çok da hissettirmeden ufak ufak değişikliklerle hep kendilerini güncelledi. Şu anda var olan büyük e-ticaret pazar yerleri arasında klasik tasarıma en yakın kalmış site n11 gibi gözükmekte. Yemeksepeti ise kullanıcı kitlesine en uygun özelleşmiş tasarıma sahip sitelerden biri diyebiliriz.

Küçük Hacimli Sitelere Özgün Butik Tasarımlar

Büyük ya da küçük hacim olsun pek çok girişimci artık modern tasarımları tercih etmekte. Daha çok yüksek çözünürlükte görsellerin kullanıldığı, görsel çağa uygun e-ticaret ara yüzleri moda olmuş durumda. Çünkü insanlar artık kategorileri bile okuyarak değil de görerek seçiyorlar. Arayüz oluşturmak için hep kullanıcı nabzını iyi bilmek hem de o nabza uygun estetik dokunuşları yapabilmek icap ediyor. Yapılan e-ticaret müşterisi davranış anketlerinde site tasarımının güven katsayısını ve o siteden alışveriş yapıp yapmama konusunda karar verme yetisini etkileyen önemli faktörlerden biri olduğu ortaya çıkmış durumda.

İlginizi Çekebilir :  Sivasspor Galatasaray Son 10 Yılın Maç Skorları

Özellikle küçük çapta yatırım yapacak yeni e ticaret girişimcilerinin tasarım konusunda hassas davranması ve hedef kullanıcı kitlesi baz alınarak yapılmış kamu oyu yoklaması sonuçlarını dikkate alarak hareket etmesi tavsiye edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.