ÖSYM

ÖSYM Branş Sıralaması

KPPS lisans, ön lisans ve orta öğretim sınavı sonuçları dikkate alınarak branşlarına göre sıralamalarını görebilecekleri bir sistem oluşturuldu. Bu sistem ÖSYM AİS sayfasına eklenmiş olup dilendiği zaman sıralama görülebilinmektedir. Bu sıralama sayesinde adaylar kendi branşlarındaki başarılarını görebilmekte olup diğer adaylar ile kendilerini değerlendirmelerini sağlamaktadır. Tamamen ÖSYM tarafından alınan belgelerle yapılmış olup eğitim bilgisi ve benzeri her türlü veri ele alınarak hazırlanmıştır. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak gerçekleşen alımlarda bilindiği üzere P cinsinden alımlar gerçekleştirilmektedir. Bunlardan örnek olarak öğretmen alımların tercih edilenleri P10, P120 ve P121 puan türleri olmaktadır. Sıralamanın yanı sıra başarı durumu ve benzeri şeylerde dikkate alınarak sıralama gerçekleşir.

ÖSYM Ödemeleri Nasıl Yapılır?

ÖSYM AİS sistemi üzerinden yapılmakta olan sınav başvuru işlemlerinin ardından belli bir zamana kadar para ödemelerinin yapılması gereklidir. İnternet üzerinden yapılan işlemler sonrasında ödeme işlemi aşamasına geçirilir. ÖSYM tarafından belirlenen para miktarları sınav türüne göre değişiklik gösterir. Dileyen ödeme işlemlerini ÖSYM ödeme sitesi üzerinden kredi kartı ya da banka kartı ile başvuru sürecinde yatırılması gereklidir. Bunlar dışında ödeme konusunda diğer bir seçenek bankaya giderek yatırmak olacaktır böyle bir durumda banka görevlisine T.C numaranızı, adınızı, soyadınızı ve sınav bilgilerini vermeniz sonucunda ödeme işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşecektir. Adaylar isterse internet bankacılığı uygulamalarını kullanarak da başarılı bir şekilde başvurularını gerçekleştirebilirler.

Eğer yurtdışından ödeme yapacaksanız sadece ÖSYM sitesi üzerinden ödeme yapmanız mümkün olacaktır.

 

Giriş Ücretleri:

·        Ziraat Bankası ve Ziraat ATM

·        Halkbank ATM

·        Akbank

·        Kuveyt Türk Katılım Bankası

·        Türk Ekonomi Bankası

 

ÖSYM ödemeleri yapıldıktan sonra sizlere internet erişim şifresi verilmektedir. Bunun nedeni ise sınav başvurusu konusunda internet erişim talebi sonucunda bu şifreler işe yaramaktadır. Verilmekte olan bu şifreler kriptolu bir sistemde tutulmaktadır. Adaylar dışında başka kimse bu şifreyi bilmemekte olup tamamen güvenli bir ortam yaratılmaktadır. Verildikten sonra bu şifreler tamamen adayların kontrolünde olup adaylar güvenlikten sorumlu bir hale gelir. ÖSYM için verilen bu şifreler ile sınav giriş belgesi, sınav ve yerleştirme sonuçları gibi işlemler kolay bir şekilde yapılabilinmektedir.

İlginizi Çekebilir :  İrlanda’da Dil Eğitimi Almak İçin Her Şey

Şifre sayesinde sınavın bütün aşamaları sonuçları saklanılarak bu şifre ile çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Eğer şifre unutulur ise sistemde yer alan şifremi unuttum kısmına girdiğiniz takdirde karşınıza çıkan soruları doğru bir şekilde cevaplayarak hızlı bir şekilde yeni ÖSYM şifresini alabilirsiniz.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi: https://ais.osym.gov.tr/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.