YDS Puanı İstemeyen Yabancı Dil Sınavı Yapan Kurumlar ve Kadrolar Nelerdir?

Kamu kurumlarında yer alan kariyer mesleklere girmek isteyen adayların günümüzde artık sadece Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’den puan alması yeterli olmayabiliyor. Bazı kurumlar, belirli kariyer mesleklere girişte adaylardan KPSS A Grubu puanlarının yanında yine ÖSYM’nin gerçekleştirdiği Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı YDS’den de puan almalarını bekliyor. Ancak bazı kurumlarda da farklı bir uygulama olarak YDS puanı istemek yerine Kurumun yazılı sınavında ya da sözlü mülakatında yabancı dil soruları yöneltilebiliyor. Çalışmamızda bu kurumları inceleyecek ve irdeleyeceğiz. YDS puanı istemeyen ama Kurum sınavında yabancı dil oturumu bulunan kurumlar ve kadrolarını yazımızda inceleyebilirsiniz.

KPSS A Grubu Nedir? Kimlerin KPSS A Grubu Oturumlarına Katılması Gerekir?

KPSS A Grubu sınavı kamu kurumlarında bulunan ve genel itibariyle Denetmenlik, Uzmanlık, Müfettişlik, Kontrolörlük, Denetçilik gibi unvanlarla anılan kariyer mesleklere girmek isteyen adayların katılarak puan almaları gereken merkezi sınavdır. Bu sınavda adaylara üniversiteden mezun olana dek görmüş oldukları alan bilgisi derslerinin yanında, diğer denk bölümlerin alan bilgilerinden de sorular yöneltilmektedir. Bu bağlamda adaylar özellikle Hukuk Fakültesi ve İİBF ile dengi fakültelerden mezun adaylar KPSS A Grubu oturumlarına katılarak saymış olduğumuz bu meslekler için Kurumlar tarafından yayımlanan ilanlara başvuruda bulunabilirler.

Bir KPSS A Grubu adayının KPSS puanlarının hesaplanabilmesi için aynı dönem KPSS Lisans oturumuna da katılması mecburidir. Aksi halde alan bilgisinden ne net yapmış olursa olsun KPSS A Grubu puanlarının hesaplanması mümkün olmayacaktır.

KPSS A Grubu sınavı nedir? Konuları nelerdir? Kimlerin KPSS A Grubu oturumlarına girmesi gerekir? Bu ve bunun gibi sorularınızın ayrıntılı yanıtlarını detaylı bir biçimde bulabileceğiniz çalışmamıza aşağıda yer vereceğimiz yönlendirmeler yardımıyla erişebilirsiniz;

Yabancı Dil Sınavı YDS Nedir? KPSS İçin YDS’ye Katılmak Şart Mıdır?

Yabancı Dil Sınavı ya da Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı YDS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından çeşitli diller için gerçekleştirilen ve adayların yabancı dile hakimiyetlerini ölçerek puanlandırmak gayesi taşıyan merkezi bir sınavdır. Kağıt ortamında YDS ismi ile ya da elektronik ortamda e-YDS ismiyle gerçekleştirilebilmektedir. 

İlginizi Çekebilir :  Merkezi Atamalar Kaldırılacak Mı?

YDS’nin ilk olarak Üniversite Dil Sınavı, Kamu Personel Dil Sınavı ve KPSS Yabancı Dil Oturumu uygulamalarının kaldırılması ile hayata geçirildiğinde adayların KPSS A Grubu puanlarının bir kısmının hesaplanabilmesi için YDS’ye katılımı zorunluydu. Aksi halde içerisinde YDS katsayısı bulunan bir çok puan türü hesaplanamıyor bir anlamda adayların emekleri heba oluyordu. Ancak 2017 döneminde ÖSYM hem KPSS puan sistemini değiştirdi hem de bu yeni puan türlerinde YDS katsayısına yer vermeyerek bu uygulamaya son vermiş oldu. Bu yönüyle adayların KPSS için YDS’ye katılması gibi bir zorunluluk kalmadı. 

Ancak hal ne kadar böyle de olsa adayların karşısına YDS başka bir biçimde çokça çıkmaya başladı. O da Kurumların bazı kadrolara dair yayımladıkları ilanlara başvuru için YDS puan şartı istemesiydi. Bu şart 50 puan, 60 puan, 70 puan hatta bazı unvanlar için 90 puana kadar çıkabiliyor. Bu ayrı bir inceleme konusu, buna dair çalışmamızı da yakında yayınlayacağız.

KPSS için YDS’nin şart olup olmaması hususuna dair daha detaylı açıklamalara aşağıda yönlendirmesini verdiğimiz çalışmamızda ulaşabilrsiniz;

YDS Puanı İstemeyen Yabancı Dil Sınavı Yapan Kurumlar ve Kadrolar Nelerdir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi bazı kurumlar mesleklere giriş için yayınladıkları ilanlarda adaylardan YDS puanı talep etmektedir. Ancak bir de başvuru aşamasında YDS puanı istemediği halde yazılı kurum sınavında ya da sözlü mülakatlarında adaylara yabancı dil soruları yönelten ve bu şekilde dil yeterliğini tartmak isteyen Kurumlar olabiliyor. Bu kurumlar ile unvanlarını, bu unvanlara başvuruda istenen KPSS puanları ile puan düzeylerini, sınavlarının yapılış şekillerini aşağıdaki tablomuzda detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz;

Kurum UnvanKPSS Puan ŞartıSınav Şekli 
PTT A.Ş.Müfettiş YardımcılığıEski P40Klasik Sınav + Mülakat
BDDK Bankacılık Uzman YardımcılığıKPSSP11-P17-P18-P22-P23-P27-P28-P33-P38-P47-P48 – 80Klasik Sınav + Mülakat
Murakıp Yardımcılığı
BDDK Uzman YardımcılığıKPSSP20-P25-P30-P40-P42 – 75
Kültür ve Turizm BakanlığıStajyer KontrolörlükHukuk/İİBF: KPSS P18-P23-P28-P48 Mühendislik: KPSS P2-P3 – 70Sözlü
Rekabet KurumuUzman YardımcılığıKPS SP14
KPSS P15
KPSS P16
KPSS P24
KPSS P25
KPSS P26
KPSS P27
KPSS P31
KPSS P36
– 85
Klasik Sınav + Mülakat
EÜAŞMüfettiş YardımcılığıKPSS P48 – 80Test Sınav + Mülakat
TCDDMüfettiş YardımcılığıKPSS P48 – 70Test Sınav + Mülakat
TCDD Taşımacılık A.Ş.Müfettiş YardımcılığıKPSS P48 – 70Test Sınav + Mülakat
Ulaştırma ve Altyapı BakanlığıMüfettiş YardımcılığıKPSS P48 – 70Test Sınav + Mülakat
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz KurumuMüfettiş YardımcılığıKPSS P3 – 75Klasik Sınav + Mülakat
DHMİMüfettiş YardımcılığıKPSS P48 – 80Test Sınav + Mülakat
SPKUzman YardımcılığıKPSS P1 KPSS P2 KPSS P3 KPSS P28  – 75Klasik Sınav + Mülakat
Enerji BakanlığıDenetçi YardımcılığıKPSS P48 – 80Klasik Sınav + Mülakat
Tarım Kredi Kooperatifleri Kontrolör YardımcılığıKPSS P48 – 70Test Sınav + Mülakat
Müfettiş YardımcılığıKPSS P48 – 70Test Sınav + Mülakat
Gelir İdaresi BaşkanlığıDevlet Gelir Uzman YardımcılığıKPSS P48 – 70Test Sınav + Mülakat
Sosyal Güvenlik KurumuMüfettiş YardımcılığıKPSS P22 KPSS P48 – 80Test Sınav + Mülakat
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müfettiş YardımcılığıHukuk: KPSS P4 İktisat: KPSS P14 Maliye: KPSS P19 İşletme KPSS P24 – 80Klasik Sınav + Mülakat
Gençlik ve Spor BakanlığıMüfettiş YardımcılığıKPSS P48 – 80Test Sınav + Mülakat
Türkiye Şeker Fabrikaları Müfettiş YardımcılığıKPSS P48 – 70Test Sınav + Mülakat

Kamu Kurumlarında yer alan bu unvanlar ve kadrolar için adaylara test usulünde, klasik usulde ya da sözlü mülakatta doğrudan sözlü olarak yabancı dil soruları sorulabilmekte, adayların bu şekilde yabancı dil bilgileri ölçülebilmektedir. Adayların bu Kurum ve kadrolardan birini hedefliyor olmaları durumunda, bu durumu dikkate alarak hazırlık yapmaları bir adım öne geçmek için faydalarına olacaktır.

Kamu Kurumlarında yabancı dil oturumu olan Kurumlar ile diğer tüm alımlara dair detaylı bilgiler edinmek için FORUM sayfamızı ziyaret etmeyi Unutmayınız!


Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2020, 22:57

Kaynak

İlginizi Çekebilir :  Üniversiteye girişte yeni sınav sistemi belli oldu! YÖK başkanı son dakika açıklaması...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.