YGS – LYS Puanı Hesaplama

lyspuanhesaplama

Ülkemizde üniversite eğitimine başlamak ve kendine bu şekilde kariyer yapmak isteyen milyonlarca öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrenciler için lisenin ardından üniversite sınavı maratonu başlamaktadır. Lise son sınıftan itibaren girilen sınavlar öğrencilerin hayallerine giden yolda en önemli aşamalardır. Bu sınavlar iki aşamadan oluşmakta ve sınavlarla ilgili YGS LYS puan hesaplama konusu devreye girmektedir.

YGS yani Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı, ÖSYM tarafından yapılan üniversiteye giriş sınavının ilk aşamasıdır. 2010 yılından bu yana uygulanan sınavdan en az 180 ham puan alanlar LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı’na girmeye hak kazanmaktadır. YGS’den 150 ya da üzeri puan alan öğrencilerin bir yükseköğretim programını tercih etme hakkı bulunmaktadır. Yani, YGS sınavından en azından barajın geçilmesi gerekmektedir.

LYS ise Lisans Yerleştirme Sınavı’dır ve YÖK tarafından uygulanan üniversiteye geçişte uygulanan ikinci sınavdır. YGS’den en az 180 ve üzeri puan alan öğrencilerin girmeye hak kazandığı bu sınav yaz döneminde yapılmaktadır. 4 yıllık örgün eğitim veren bölümlere yerleşmek için bu sınavdan başarılı olunması gerekmektedir. Her iki sınavla ilgili Türkiye geneli sıralama hesaplama konusu son derece önemlidir.

Sınav Sonucunuzu Kısa Sürede Öğrenin

YGS ve LYS sınavlarına giren ve bu sınavların sonucunu merak eden öğrencilerin belirli bir süre beklemeleri gerekmektedir. Resmi sonuçların açıklanması zaman aldığı için sınav sonrasındaki süreç sıkıntılı geçmektedir. Sayfamız sayesinde YGS LYS puan hesaplama konusunda en güvenilir sonuçları elde edebilirsiniz. Sayfamızda yer alan puan hesaplama bölümünde Türkçe, Matematik, Sosyal, Fen Bilimleri şeklinde kutucuklar bulunmaktadır. Bu kısma doğru ve yanlış sayılarınızı girmeniz durumunda alt kısımda kaç net yaptığınızı görebileceksiniz.

Sınav sonuçlarında öncelikli dikkat edilmesi gereken nokta Türkiye geneli sıralama hesaplama konusudur. Sayfamızda yer alan YGS sıralaması bölümü sayesinde üst kısımda girdiğiniz doğru ve yanlış sırasına göre, son sınava göre hangi sırada yer alacağınız belirlenmektedir. Bu sayede tercih konusunda aklınızda fikirler erkenden oluşacaktır. Aynı şekilde LYS sınavında yaptığınız doğru ve yanlışları girerek Türkiye geneli sıralaması konusunu öğrenebilirsiniz. Bu sıralamada yapılan son sınav sıralaması baz alınmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Memurlara 2017'de Enflasyon Farkı Ödemesi Verilecek Mi?

Güvenilir Sonuç Hizmeti

 

YGS LYS puan hesaplama konusunda doğru parametrelerin kullanılması son derece önemlidir. Öğrencilere yanlış sonuçların verilmesi gerçek sonuçlar açıklandığında hayal kırıklığı yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle sayfamızda sonuç parametrelerine azami düzeyde özen gösterilmiştir. Bunun yanı sıra öğrencilerin cevaplarını en doğru şekilde hatırlamaları da önemli bir ayrıntıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.