2016/2 KPSS Tercih Kılavuzu Kadroları Açıklandı

2016aralikatamasi

Kamudaki memurluktan çıkarılmalar, açığa almalar vb. durumların sonucu olarak çok sayıda memur açığı oluşacağını ve bunların yerine yüklü memur alımları yapılacağını düşünen birçok kişi, 2016 KPSS b grubu memurluk sınavlarına ekstra bir ilgi gösterdi. Nitekim 2016 KPSS‘ye toplamda 5 milyon civarı memur adayı başvurdu. Konuyla ilgili olarak gerek yazılarımızda gerekse de memur adaylarından gelen sorulara, memur alımının fazla olacağı konusunda bir beklenti içinde olmamalarını belirtmiştik. Bu uyarımıza dayanak olarak da hükümet yetkilileri tarafından memur alımları konusunda yapılan “tasarruf” içerikli açıklamalarımızı göstermiştik. Sonuç olarak geldiğimiz nokta da bizi şaşırtmadı. DPB(Devlet Personel Başkanlığı) tarafından dün itibariyle yapılan açıklamada, 2016/2 KPSS aralık atamasında toplam 2051 adet memur alımı yapılacağı belirtilmiştir. KPSS atamaları içinde oransal anlamda neredeyse en düşük memur alımları şeklinde nitelendirebileceğimiz 2016/2 KPSS aralık ataması, tüm memur adaylarını şoka uğrattı diyebiliriz.

151 adeti lise, 752 adedi önlisans ve 1148 tanesi lisans olmak üzere açılan toplam 2051 adetlik 2016/2 KPSS ataması karşısında yapılacak şeyler bellidir;

1-) Kesinlikle seçici davranılmamalıdır.

2-) Çok ama çok yüksek bir puana sahip olunmadığı müddetçe hiçbir atama es geçilmemelidir.

3-) Kadrolu veya sözleşmeli kadro ayrımı yapılmamalıdır.

4-) Açıktan memur alımları çok daha dikkatli takip edilmelidir.

 

2016/2 KPSS tercih kılavuzunda yer alacak kadroları görmek için, DPB’nin e-devlet sistemi üzerinde yayınladığı KPSS Tercih Rehberi modülünden yararlanabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/kpss-tercih-rehberi

İlginizi Çekebilir :  Kamudaki Memur Açıkları, Memur Alımlarına Yansıyacak Mı?

23 yorum

 1. Hocam merhaba . Bu atamalarda 6225: bilgisayarı işletmeni sertifikası sahibi olmak kodu için acaba üniversitede bilgisayar dersi alıp geçmiş olmak ve transkriptle belgelemek yeterli oluyor mu ?cevap verirseniz çok sevinirim. İyi günler.

  • Merhabalar, hangi alanda görevlendirecekleri konusunda bir fikrim yok maalesef ama illa çok ilgili bir alanda olmasını beklemeyin. İlgili üniversitenin personel işleri müdürlüğünü arayıp sormanızda fayda var bence.

   • Merhabalar hocam puanım 76 ortaöğretim düzeyinde atanma ihtimalimin çok düşük olduğunu biliyorum. Yorumlarınızda düşük puanlılara zabıt katipliğine başvurmalarını önermişsiniz acaba benim de şansım var mı?? Ve başvuruyu nasıl yapabilirim?

    • Selamlar, zabıt katipliği alımlarında genelde 70 puan şartı oluyor. Zabıt katipliğine başvuranlar arasında uygulamalı sınav yapılıyor. Bu sınavda 3 dakikada en az 90 kelime yazma şartı aranıyor. Konuyla ilgili http://www.katipler.net adında güzel bir site mevcut. Sizin zabıt katipliği ile ilgili aradığınız tüm bilgiler burada var.

     • Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler hocam son bi sorum olacak size benim annem önlisans ilahiyat mezunu fakat sadece bayanların görev yaptığı bir kurumda çalışmak istiyor acaba kadın sığınma evi gibi sadece bayanların çalıştığı kpss ile atanabileceği bir kurum var mı ??

     • Bahsettiğiniz gibi direkt kadın sığınma evi adı altında bir kurum ataması yok. Dediğiniz kurum muhtemelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde bir kurumdur. Yani ancak bu kuruma atanmalı ki bahsettiğiniz yerde görevlendirilebilme şansı olsun.

 2. Hocam Merhaba, P3 ten 91.7 puan aldım sizce bu atamada tercih yapmalı mıyım Ankara ihtimali var mıdır neresi gelir mukayese edemiyorum 2018 e kadar az da olsa merkezi atamalar devam eder diyorlar siz ne düşünüyorsunuz ne yapmalıyım

  • Merhabalar, bölümünüzü belirtmemişsiniz. Ben sizi 4001’li olarak varsayıp yorum yapıyorum. Şahsi fikrim ilk atamada yerleşme şansınız var ama Ankara olma ihtimali çok düşük. İki adet ankara kadrosu var ve muhtemelen en yüksek onlar kapatacak. Bana kalırsa çok aşırı seçicilik yapmaktan başka yerleri de yazın. Emin olun ki KPSS konusunda bir adım ötede neler olabileceğini kestirmek zor. Şahsen ben 2018 KPSS’ye kadar her şey aynı şekilde yürür diyorum ama alım sayılarının çok iyi olmayacağına eminim. Karar sizindir…

  • Merhabalar, öncelikle çok güzel bir puanınız var. Eğer ki tayin imkanı olan yer istiyorsanız, hangisini yazacağınızdan çok hangisini yazmamanız gerekir, bunu konuşmak lazım. Misal üniversite, belediye, ve teşkilatlanması olmayan tüdemsaş, tüvasaş vb. kit kurumlarından uzak durmak gerekir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.