KPSS Branş Sıralamaları Nedir?

kpssbranslari

KPSS branş sıralamaları, adından da anlaşılacağı üzere KPSS memurluk sınavına giren adayların bölümleri bazında kaçıncı sırada olduklarını ifade eden bir göstergedir. Örnek verecek olursak; İktisat bölümü olarak 2016 b grubu lisans KPSS’ye giren adayın  KPSS branş sıralaması, bu sınava giren tüm iktisat mezunları arasında kaçıncı sırada olduğunu gösterir. KPSS branş sıralamaları, KPSS atamalarındaki memur olabilme ihtimalini daha net gösterebilmesi açısından memur adaylarına yol gösterici bir işlev görür.

Memur adaylarının KPSS tercihlerindeki en büyük yanılgısı, direkt KPSS branş sıralamalarını baz alarak hareket etmeleridir. Halbuki memur atamalarına ilişkin KPSS tercih kılavuzlarında yer alan kadrolara, ÖSYM tarafından oluşturulmuş KPSS nitelik kodu vasıtasıyla alım yapılmaktadır. KPSS nitelik kodu da genellikle birden fazla birbiriyle alakalı bölümlerin bir araya getirilmesi(tek bir kodda birleştirilmesi) şeklinde oluşturulmaktadır.

Bir sonraki yazımızda, KPSS branş sıralamaları ile KPSS nitelik kodları arasındaki ilişkiyi ve KPSS branş sıralamalarının KPSS tercihlerinde nasıl kullanılacağına ilişkin bilgiler vereceğiz.

İlginizi Çekebilir :  KPSS Atamalarında Özel Nitelik Kodu Nedir?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.