2018 Üniversite Sınavı İçin Altın Tavsiyeler

universitesinavi

Üniversite Sınavı Nedir?

Değişiminden önce iki parça halinde yapılan sınavda ilk aşamayı geçen ancak ikinci aşamaya katılabilmekteydi. 2018 tyt puan hesaplama yılında bu sistem değişti. Sadece bir sınava girilecek. Ve bu sınava giren kişi sayısalcı sözelci fark etmez bütün derslerin sınavına girecek. Sayısalcıysan dahi Türkçe sınavına girmek zorunlu olacak. Geçen sene LYS sınavında ise sözelciysen sadece kendi bölümünün sınavına girecektin. Şimdi sadece bir sınav olacak ve bütün derslerin sınavına girilecek.

Sınav sisteminin değişeceğine dair kesin bir açıklama bulunmamakta. 2018 senesinde yine LYS-YGS sistemi uygulanabilir. 2018 yks çalışma programları yılında sınava girecek olan öğrenciler her takdirde çalışmalarına devam etmeli. Çünkü müfredat değişmeyecek. Konular aynı sadece sınavın sistemi değişikliğe uğrayacak. Sınav sistemi değişsin ya da değişmesin fark etmez zaten bir sınava girilecek. Çalışmaya devam edilmelidir. Sıkı bir şekilde çalışılmalıdır. Her yıl çalışıldığı gibi yine aynı düzende aynı şekilde çalışılmalıdır.

Haziran ayında girilecek sınavın düzeni ne olursa olsun çalışmak gerekir. İşlenen anlatılan konu değişmedi takdirde çalışılmalı. Her gün bir program belirlenmeli ve uygulanmalı. Her gün ne kadar soru çözülecek hedef konulmalı ve tyt yks 2018 soru çözülmeli bol bol. En çok gereken şeyse istikrardır. Hedefinize ulaşmak için elinizden geleni yapmalısınız. Önünüze bir hedef koymalısınız ki ders çalışmak sınava hazırlanmak için bir nedeniniz olsun. Pes ettiğiniz zaman koyulan hedef düşünülürse çalışmaktan pes etmez öğrenci.

 

Çalışmak İçin Tavsiyeler

  • Önceliğini çalışmadığın 9. Ve 10. Sınıfın konularını çalışmak olmalı. Zaten bu sınıflarda temelin yoksa sınav başarın düşer. Çalışmaya önceki yıllardan başlanmalı.
  • Başaracağına inanmalısın. Başaracağına inandıktan sonra zaten sınav kolay geçecektir.
  • Çalışacağın zamanı erteleme. Yarın, pazartesi, hafta sonu gibi geçiştirici cümleler kurma. Çalışmaya bugünden başlamak bile diğer öğrencilerden 1-0 önde başlamaktır.
  • İnternet üzerinden çalışmada sınava hazırlanmanızda yardımcı olacaktır. Bir konu anlatım videosu dahi pekiştirmenizde yardımcı olacaktır.
  • Çalışmayı ertelemenize neden olan teknoloji bağımlılığı ve benzeri alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın. Bundan kurtulmanın en kolay yolu hırstır. Sınavı kazanmanın önceliğiniz olduğunu sürekli kendinize hatırlatın.
İlginizi Çekebilir :  Çocuğunuza Okul Seçerken Dikkat

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.