YKS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2018 YKS Sınavı

yuksekogretim

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından meydana getirilen resmi açıklamalar neticesinde 2017 – 2018 eğitim öğretim devri içinde YGS ve LYS imtihanının yerine üniversiteye geçiş sisteminde Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) imtihanı düzenlenecek. Bu sene ilk kere düzenlenecek olan YKS sınav zamanı ise maksimum merak edilenler listesine girdi. İşte öğrencilerin ve velilerin merak etmiş olduğu YKS sınavı ile ilgili tüm detaylar ve merak edilenler…

2017 YKS SINAVI NE vakit OLACAK?

2018 YKS sınavının ne vakit yapılacağı büyük bir merakla bekleniyordu. YKS imtihan tarihleri ÖSYM tarafınca açıklandı. 2018 yılında yapılacak olan YKS imtihanı için ÖSYM sonuçların ne zaman açıklanacağını da duyurdu. Buna nazaran, 23-24 Haziran 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları imtihanı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınacak. Imtihan neticeları, 31 Temmuz’da açıklanacak.

2017 – 2018 eğitim öğretim yılı Yükseköğretim Kurumları sınav (YKS) tarihi belli olur olmaz haberimizin teferruatından öğrenebilirsiniz.

Mahmut Özer, “YÖK tarafınca açıklanan Yükseköğretim Kurumları sınav sisteminin gerçekleştirilmesiyle ilgili her türlü hazırlığımızı yaptık. Onunla ilgili hiçbir problemimiz yok.” ifadesini kullandı. Özer, sınava başvurunun mart ayı içinde yapılacağını bildirdi.

Sınav takvimi, imtihan süreleri, sınav başlangıç saatlerine ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirten Özer, “Müfredat dışı sual ne olursa olsun sorulmayacak.” dedi.

Sınav ücretini de minimumda tutmaya çalışacaklarını vurgulayan Özer, “İki oturumun toplam ücretinin 120 lira olmasını planlıyoruz.” bilgisini paylaştı.

Imtihanın haziran ayı içinde yapılacağını aktaran Özer, “sınav, okullar kapanmış olduktan sonra gerçekleştirilecek. Üzerinde durduğumuz tarih, Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018.” dedi.

Prof. Dr. Özer, ikinci oturumda Türk dili ve edebiyatı-coğrafya 1, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri olmak üzere 4 test yer alacağını hatırlatarak, “sınav sürelerinin ne olacağı mevzusunda çalışmaları sürdürüyoruz. Cumartesi günü öğleden sonraki oturum tek olacağından, sınav süresini de buna nazaran ayarlayacağız. Sınav süresi mevzusunda adaylarımızın içi rahat olsun. Vakit konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklar. Hatta tercihi netleşmiş olan, sayısal, shususi veya eşit ağırlık tercihi netleşen adayların, bir tek iki testi alacakları için çok daha geniş bir sürede soruları çözme imkanları olacak.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir :  Bedir Savaşı

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS) NEDİR?

Üniversiteye 2018-2019 girişteki imtihanın yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları sınavı (YKS) olarak belirlendi. Buna nazaran, adaylar iki ayrı oturuma katılacaklar. Yüksek Öğretim Kurumları sınavına gore ilk oturumda temel yeterlilik esas alınarak gerçekleştirilecektir.

Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonucunda 2 oturumda yapılacak, sual sayısı 80 olacaktır. Türkçe ve Matematik sabah oturumunda yapılacak. 

Öğleden sonraki ikinci oturumda lise müfredatına dair bilgiler esas alınacak. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.