Balık Türleri

 Balıklar, suyun dışında yaşam süremeyen omurgalı poikloterm canlılardır ve birbirinden farklı birçok balık çeşitleri bulunmaktadır. Solunumlarını, solungaçları aracılığı ile yapabilirken, genelde derileri pullarla kaplıdır. Birçok tür, yumurtlama ile nesillerini devam ettirmektedir. Nadir de olsa bazı türlerde yumurta anneden ayrılmadan çatladığından, üreme doğum yoluyla gerçekleşebilmektedir.

 

Balık Türleri Hakkında

Balık çeşitleri arasında birçok tür bulunur ve bu türlerin bazıları yenen balık çeşitleri arasında yer alır. Bunlar hamsi, istavrit, palamut, mezgit, çipura, levrek, tekir, kefal, kolyoz, lüfer, kupes, orkinos, sinarit, sardalya, çaça, uskumru, kalkan, kılıç balığı, mercan, trança ve kırlangıç balığıdır.

 

 

 

  1. Balık Çeşitleri Arasında En çok Hamsi Tercih Edilmektedir

 

Beğenilerek tüketilen hamsi, engraulis encrasicolus adıyla da anılmaktadır. Azak, Karadeniz ve Marmara hamsisi olarak türlere ayrılır. Azak hamsisinin burun yapısı küttür. Azak denizinde üreyerek, kış için Karadeniz’e göç eder.

 

 

 

  1. İstavrit

 

Karagöz ve sarıkuyruk istavrit diye bilinen iki türü bulunmaktadır ve bu türler arasında sarıkuyruk karagöze göre yapı bakımından daha büyüktür.

 

 

 

  1. Palamut

 

Ağustos ve şubat ayları içerisinde lezzetli olan palamut, çeşitli boy aralıklarında bulunabilir ve boylarına göre de çeşitli isimleri bulunmaktadır.

 

 

 

  1. Mezgit

 

Karadeniz ve Marmara Bölgesinde bulunan mezgit in 2 türü bulunmaktadır ve şubat ve nisan ayları arasında lezzetli olması bakımından tercih edilmektedir.

 

 

 

  1. Çipura

 

Akdeniz ve Ege Bölgesinde yoğun olarak bulunur ve temmuz ve kasım ayları arasında oldukça lezzetlidir.

 

 

 

  1. Levrek

 

En pahalı balık çeşitleri arasında yer aldığından üretimi balık çiftliklerinde de yapılmaktadır. Şubat ayı ve mayıs ayları,en lezzetli olduğu dönemdir.

İlginizi Çekebilir :  LAZER KESİM NEDİR?

 

 

  1. Kefal

 

Ülkemiz sınırları içerisinde 6 türü bulunmaktadır ve bu türlerin içerisinde en lezzetli olanı altınbaş ve has kefaldir ve bu balık çeşitleri yenilen balıklar arasında en çok tercih edilenleridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.