FABRİKA BAKIM PROGRAMI

Fabrika bakım programları genellikle fabrikalardaki makinaların bakımlarıyla ilgili bir programdır. Büyük fabrikalarda üretimde kullanılan bu makinaların düzenli bir bakım periyodu olmak zorundadır. İşte bu periyodu daha kolay takip etmek için oluşturulan programa Fabrika bakım programı adını veriyoruz. Bir fabrikanın makine ve üretim tesislerinin devamlı bir şekilde çalışır durumda olmasını amaçlayan faaliyetlerin planlanmasıdır. Bakım programının planlanması en önemli unsurdur. Fabrika bakım programı kullanılan teknoloji, çevre şartları, makinaların durumları, üretimdeki aksaklıklar göz önüne alınarak planlanması şarttır.

Belirlenen günlerde, zamanlarda bu bakımların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yoksa ciddi sorunlar oluşabilir. Burada iş sadece zamanın belirlenmesiyle de bitmemektedir. Bakım sırasında gerekli araç ve gereçlerin temin edilmesi, makinaların parçalarının stokta bulunması da diğer önemli bir unsurdur. Bakımı yapılan fabrikaların bu bakımları mutlaka kayıt etmesi gerekmektedir. Kayıt altına alınmayana bakım faaliyetleri ileride karışıklıklara yol açabilir. Kayıt alına alınan bakım faaliyetleri hem periyodik bir bakım düzeni oluşturmamızı hem de geçmişte hangi bakımların yapıldığını rahatlıkla gösterir. Fabrika gibi büyük kuruluşlarda bakımların yapılmasına onay verildikten sonra yapılan bakımların da bir onaydan geçmesi gerekmektedir. Bakım işlerini bu konuda uzman olan kişiler gerçekleştirmelidir. Ve o kişilerde yazılan raporda kayıt altına alınmalıdır. Proje bakım programı kapsamında yapılan işlemlerin uzman kişiler tarafından yapılması ne sıklıkla bu bakımların gerçekleşeceğini bilmemizi sağlar.

Bakım programı sadece bakım zamanını planlanması değildir, bakım esnasında oluşabilecek durumların da planlanması gerekir. Bakım planlaması, programı en az üretim programı kadar önemlidir. Fabrikadaki sistemin düzgün çalışması o işin verimini, kalitesini hızlı bir şekilde artırmaktadır. Önemli bir konudur. Bakım programına önem verilmeli ve aksatılmadan o programa uyulmalıdır. Uyulmadığı zamanlarda ise istenmeyecek sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Fabrika bakım programı, planlanması gereken ve düzenli şekilde uyulması gereken bir programdır.

İlginizi Çekebilir :  ASİL MEMUR NE DEMEKTİR?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.