Bilgisayar Programcılığı Bölümü Hakkında Bilgi

bilgisayarprogramciligi

Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar Programcılığı Hakkında Bilgi ;

Bilgisayar programcılığı toplumsal yaşamların,iş hayatının,daha kolay hale gelmesini amaçlamaktadır.Bilgileri toplamak ve bu bilgileri en doğru şekilde uygulamaktır.Bilgisayarlarda çözülmesi gereken yerlerde ara eleman olarak yetiştirilmesidir.Bilgisayar Programcılığı mezunlarının genelde çalıştıkları yerler,şirketlerinin bilgi işlem departmanlarıdır.Ancak aldıkları bilgi ile kendinlerine bir ofis açabilir yada yazılım işleriyle uğraşabilirler.

Bilgisayar Programcılığı’nda Görülen Bazı Dersler ;

Bilgisayar Programcılığı nda ilk sene öncelikli olarak matematik dersleri ardından ise teknik resim,programlama diller,muhasebe ve istatistik gibi temel alanlarda ders verilmektedir.Daha sonra ki dönemlerde ise programlamanın derinlerine inmek ve algoritma çalışmaları yapmaktadır.Ayrıca uygulamalı olarak mühendislik ve işletme gibi derslerde görülmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Bölüm İle İlgili Gereken Nitelikler ;

Bilgisayar Programcılığı okumak isteyen öğrenciler öncelikle mantık ve matematik gibi konularda bilgili kişiler olmaldır.İyi bir matematik bilen öğrenci oldukça iyi bir ilerleme kaydetebilir.Öğrencinin bir programcı olacağını unutmamalı ve üzerinde çalışacakları konuyu iyi kavrayabilmesi gerekir.Ve öğrenecekleri herşeyi bilgisayar dilinde yani programala olarak herşeyi yazılıma dökmeleri beklenir.

Bilgisayar Programcılığı Çalışma Alanları ;

Bilgisayar Programcılığı mezunları genelde şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaktadır.Ancak yazılım şirketlerinde ya da programla şirketlerinde çalışma şanslarıda oldukça yüksektir.Bir öğrenci kendini ne kadar çok geliştirirse iş olanağı okadar yüksek olacaktır.İsterlerse öğrenciler kendilerine ofis açarak ta kendi işlerini yürütebilme gibi şanslarıda vardır.

Bilgisayar Programcılığı Aldıkları Maaş’lar

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki çalıştıkları kurum,çalıştıkları il-ilçe gibi faktörler ile ayrım söz konusudur.Küçük bir işletmede Bilgisayar Programcılığı’nın alacağı maaş 2,500 ise büyük şirketler de alacakları ortalama maaş 4 ila 6,5 bin olarak değişmektedir.Kendileri ofis açarakta iyi bir ücret kazanamaları söz konusudur.

İlginizi Çekebilir :  Kpss Eğitim Bilimleri Konuları

Danışmanlık Veren Yazılım Firmaları

Yazılım projesi yaratmak oldukça fazla ve farklı süreçlerden geçerek ortaya çıkarılıyor. Tüm bu süreçler hem teknik hem yasal hem de sosyal anlamda ciddi bir yönetim gerektiriyor. Söz konusu projeleri hayata geçiren daha teknik bazlı çalışan yazılım firmaları olabildiği gibi bu süreçlerin nasıl ilerlemesi gerektiği konusunda sadece danışmanlık veren firmalar da bulunuyor. Yazılım danışmanlığı yapan firmalar, yazılım hizmeti ya da ürünü satın almak isteyen müşteri adaylarına, müşterinin ihtiyaç ve bütçesine uygun olarak hangi firmadan hizmet satın alabileceğini, bu firmalarla yapılacak anlaşma maddelerini, bu süreçte müşteri ve yazılım firmaları taraflarına düşen görev ve yükümlülükleri, işin teslimi, onayı gibi detayları yönetir. Bununla ilgili müşterinin mağdur olmaması adına müşteriye gerekli bilgi ve desteği sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.