e-Devlet

E DEVLET NEDİR

e-Devlet Hizmetleri

Genel olarak gruplarsak eğer e-Devlet hizmetleri, Bilgilendirme, Entegre elektronik, ödeme işlemleri ve kurumlara, kuruluşlara sağlanmış hizmetler olarak sınıflandırılabilir. Bu hizmetlerin neler olduğuna ve sistemin nasıl işlediğine değinelim.

Entegre Elektronik Hizmetler

Kamu kurumlarının vermiş olduğu tüm elektronik hizmetlere tek bir kimlik doğrulaması ile ulaşabilirsiniz. Buna entegre elektronik hizmet denir. Kimlik doğrulaması hizmetlerden faydalanmak isteyen herkes e-Devlet kimlik doğrulama işlemini yapmalıdır. Bu kimlik doğrulaması için kullanıcı adı ile şifre ya da e posta ile şifre kullanılabilir. TC kimlik numarası ile şifre, e- imza, mobil imza, TC kimlik kartı geçerlidir. Elektronik hizmetlerden yararlanırken herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Vergi, resim, harç ödemeleri uygun görülmüşse belli bir ücret ödenir. E devlet şifresi almak için ise gerekli bazı bilgilerle ve belgelerle PTT şubelerine başvurmalısınız. Yurt dışında iseniz elçiliklere ya da konsolosluklara başvuru yapabilirsiniz.

E DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR

E-Devlet Şifresi

PTT merkezlerine üzerinde TC kimlik numaranızın ve fotoğrafınızın olduğu bir kimlik ile beraber giderek bir e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz. Eğer yurtiçinde değilseniz ve e-Devlet şifresi temin etmek istiyorsanız dış temsilcilikler ile iletişime geçmelisiniz. Kullanmak için de sisteme girip yeni bir şifre oluşturmanız gerekiyor. Aynı zamanda güvenlik açısından belirlenmiş kriterleri ve uyarıları dikkate almalısınız. e-Devlet şifresi kimse ile paylaşılmamalıdır. Özel bir işlem olup bireyseldir. Her birey kendi içinde değerlendirir. Bir vatandaş diğerinin e- Devlet şifresini kullanamaz.

 

Elektronik İmza

e-İmza olarak geçen elektronik imza dijital ortamda bulunan bir belgeye eklenir. Bu sayede belgenin kime ait olduğu belirlenir. Islak imza ile eşdeğer niteliktedir. Bazı kurumlar e- imza işlemini yapmaya yetkilendirilmiş bazı kurumlar vardır. Bunun için dağıtılan e- sertifikalar mevcuttur. www.btk.gov.tr üzerinden e-imza sertifikası almak için yetki verilmiş kurumlara ulaşabilirsiniz. Elektronik imzayı çalıştırabilmek için bazı yazılımları kurmanız gerekir. Bu sayede gerekli tüm işlemler rahat ve süratli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Miniklerin Ayağını Isıtan Çocuk Bot Tasarımları

e devlet

 

E Devlet Şifresini Unuttum, Çaldırdım, Kaybettim, Ne Yapmalı?

Bazen e-Devlet şifresini unutma kaybetme ya da çaldırma durumlarında yeni bir şifre almanız gerekebilir. e- Devlet şifresi değiştirme gayet doğal bir durumdur ve gerekli güvenlik önlemleri çerçevesinde şifre değişikliği yapılabilir. Bunu için ön koşul olarak kesinlikle doğrulanmış bir e- posta ya da cep telefonu numaranız olmalıdır. Eğer doğrulamadıysanız PTT’ ye başvurmalısınız. Detayları 160 numarası ile e-Devlet Kapısı İletişim Merkezi aracılığı ile edinebilirsiniz. Eğer cep telefonu ve e- postanız doğrulanmış ise e- Devlet Kapısı Şifre ve Güvenlik Ayarlarım kısmından giriş yapmalısınız. Karşınıza üç seçenek gelecektir. Sadece PTT şubelerine giderek yeni bir şifre zarfı alabilirsiniz. Cep telefonunuza ve e- posta adreslerinize gelecek olan kodlarla giriş yapabilirsiniz. Son seçenek olarak sadece cep telefonunuza gelecek kodu kullanabilirsiniz.

e-Devlet Şifrenizi Unuttuysanız TIKLAYIN: https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/SifreSifirlama

 

PTT genel olarak ülkede en yaygın dağıtım ağına sahiptir. Ayrıca yüz yüze yapılan işlemlerin eminliklerinden şüphe duyulmaz. PTT Bütün vatandaşların ulaşılabilirliğine açıktır. PTT bu bağlamda kamu kuruluşlarına da özel firmalara da hizmet sunar. Şifre ilk defa alındığında PTT ‘ ye iki TL ücret ödenir. İlk şifreyi aldıktan sonra herhangi bir durum nedeniyle alınacak ikinci üçüncü defalarda dört TL ücret ödenir. Eğer PTT yoluyla değil de online yol ile e- Devlet şifre değişikliği yapılırsa ücret ödenmez. Mavi kartlı kullanıcılar ve on beş yaşını doldurmuş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı e-Devlet şifre hizmetinden faydalanabilir. Fakat yabancı kullanıcılar bu hizmetten yararlanamazlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.