GİH SINIFI MEMURLARIN EK ÖDEME TABLOSU ANALİZİ

Kamuda çalışanların en çok ilgilendikleri konu kuşkusuz ki maaşlar. Kamu çalışanları tarafından memur maaşı nasıl artar, memur maaşını nasıl yükselir gibi soruların cevapları sürekli aranır. Biz de bunu hesaba katarak özellikle hizmet sınıfları bazında memur maaşlarını etkileyen önemli unsurlardan biri olan ek ödeme tablosuna değineceğiz.

 

MEMUR MAAŞI NASIL ARTAR?

Memur maaşı nasıl artar sorusunun ne denli popüler olduğunu biliyoruz.  Memur maaşını etkileyen önemli unsurlardan birisi de kuşkusuz ki memuriyet derece/kademe düzeyidir. Nitekim memur maaş kalemlerden biri olan ek ödeme oranı, memurların derece/kademe düzeylerine göre belirlenmektedir. Bu kapsamda GİH sınıfı ek ödeme oranlarını belirten tablo şu şekilde düzenlenmiştir.

Genel idare hizmetleri sınıfı                     Ek Ödeme Oranı(%) Ek Ödeme Tutarı
1) 1-2 dereceden aylık alanlar1101.134,35
2) 3-4 dereceden aylık alanlar1001.031,23
3) 5-7 dereceden aylık alanlar90928,10 TL
4) Diğer derecelerden aylık alanlar85876,54 TL

 

Tablodan da anlaşılacağı üzere 7 üzere derece/kademe seviyesinde bulunan GİH sınıfı bir memur 5-7 derece aralığına girdiğinde, ek ödeme oranı 5 puan artarak maaşında en az 52 lira civarı bir artış olacaktır. Yine 5-7 aralığındaki bir memur da 3-4 derece aralığına girdiğinde ek ödeme oranı 10 puanlık bir artış gösterecek ve maaşı en az 103 lira artacaktır. 1-2 derece aralığına giren memurun ek ödeme oranı da 10 puanlık artış gösterecek ve maaşı en az 103 liralık bir artış gösterecektir.

Tablodan da görüldüğü üzere memur için derece-kademe önemli bir unsurdur. Alınabilecek her kademe veya derece memur için çok önem arz etmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Toefl Kursu Nedir? Sınava Nasıl Çalışılır?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.