Toefl Kursu Nedir? Sınava Nasıl Çalışılır?

toefl

Uluslar arası geçerliliği olan yabancı dil sınavlarından birisi olan TOEFL, yurtdışında yüksek lisans hatta lisans eğitimi almak isteyenlerin girdiği bir yabancı dil seviye belirleme sınavıdır. Kişiler sınava hazırlanmak için genellikle sınav tekniklerinin verildiği kurslardan yararlanmaktadır. Ülkede TOEFL kursu alınabileceği gibi yurtdışı eğitim şeklinde kurslara da katılmak mümkündür. Ancak İngilizce seviyeniz her ne kadar yüksek olursa olsun sınav tekniklerini öğrenmek için kursa gitmek oldukça yararlı olmaktadır.

TOEFL Kursu Veren Kuruluşlar

Büyük şehirler başta olmak üzere ülkemizde pek çok şehirde yabancı dil eğitimi veren eğitim kurumları TOEFL kursu da vermektedir. Kurs seçimi yaparken kurumun sınav başarısı ve eğitim sistemi yakından araştırılmalıdır. Sınavda ölçülen yeteneklerin kurs tarafından adaylara etkili bir şekilde kazandırılması önemlidir. Bu yetenekler konuşma, dinleme, okuma ve yazma şeklindedir. Yurtdışında kursa katılmak isteyenlerin ise Amerika ve Kanada’da en iyi kursları bulacağı mümkündür. Yeni nesil TOEFL sınavı İBT yani internet tabanlı olarak yapıldığından bu yeteneklerin kazandırılmasının yanında internetten soru yanıtlama pratiğinin de adaylara verilebilmesi seçilecek kursun en önemli başarı kriterleri arasında yer almaktadır.

TOEFL’a Nasıl Çalışılır?

TOEFL oldukça kapsamlı bir sınav olduğu ve yurtdışında pek çok okulda eğitim için gerekli olduğu için sistemli çalışılması gerekmektedir. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin her biri ileri derecede geliştirilmelidir. Yapacağınız araştırmalarda pek çok ücretsiz kaynak bulmanıza rağmen sınava tam hazırlanabilmek adına iyi bir kurs almak çoğu kez şart olmaktadır. Kursta öğrenilen ve geliştirilen becerilerin evde ve sürekli olarak pekiştirilmesi adaylara büyük fayda sağlayacaktır. Okuma ve yazma pratiğinin geliştirilmesi daha çok kağıt üzerinde dilin özelliklerine çalışarak olmakla birlikte dinleme ve konuşma için mutlaka sınıf ya da arkadaş ortamında pratik önemlidir. Kurs seçilirken bu pratiklerin yeterli şekilde yapılabileceği bir ortam olmasına ekstra dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir :  Tmgd Mühendislik Firması Ne İş Yapar?

TOEFL Sınav Tarihleri

Şu anda daha geçerli olan TOEFL İBT sınavı dünya genelinde yılda 50’den fazla tarihte yapılmaktadır. Sınav tarihi almak isteyenlerin sınav hizmeti almak istedikleri yabancı dil merkezinin sisteminden ya da bizzat giderek kendilerine uygun bir tarihi alması gerekmektedir. Hatta bazı sınav merkezleri kendilerinin sınav yapacakları tarihleri listeli olarak açıklamaktadır. Bu nedenle size en uygun zaman dilimini sınav için seçmeniz daha da kolaylaşmaktadır. Sınav yeri seçiminde ise adaylar daha çok tarihe ve kendilerine yakınlığına göre tercih yapmaktadır.

TOEFL İBT Sınavı İçin Gerekli Belgeler

Sınava kayıt sırasında kimlik belgenizin olması ve bu belgenin geçerlilik koşullarını sağlaması gerekmektedir. Şartlar ülkeden ülkeye değişmekle birlikte genellikle benzerdir. Kimlik dışında sınav ücretini de yine yatırmanız ve bunu belgelendirmeniz gerekecektir. Kimlik bilgilerinin gerçekle birebir örtüşmesi önemlidir. Bu nedenle sınav gününde de kayıtta olduğu gibi kimlik belgenizin yanınızda olması gerekmektedir. Sınav yapanlar kayıtta verdiğiniz kimlik bilgileri ile yanınızdaki kimlik belgenizi eşleştirmek zorundadır. Bu nedenle doğru bilgi vermek ve sınav günü gerekli belge olarak sadece kimliğinizi getirmeniz önem taşımaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.