İç Mimar Nedir, Kime Denir?

iç mimar

İç mimar hali hazırda, yapılmakta ya da  inşa aşaması tamamlanmış olan mekanların genel olarak iç tasarımı ile alakadar olan bireye denmektedir.

İç mimar bu ilgi, alaka çerçevesinde söz konusu mekanı olabildiğince güzel hale getirebilmek üzere çeşitli çalışmalar yürütür. Üniversitelerin İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı bölümlerinde mezun olan bireyler, alanları üzerine verilmekte olan çeşitli sertifikalar ile de kendilerini daimi olarak geliştirmekte olup, çok kısa süreleri olmasına rağmen, birbirinden farklı ve son derece kaliteli işler çıkarmak üzere eğitilirler.

İç Mimarların Görev Tanımları Tam Olarak Nedir?

Alt başlığımıza “tam olarak” cümlesini ekledim, çünkü ülkemiz genelinde özellikle çok gelişmemiz, ya da gelişme aşamasında bulunmakta olan şehirlerde, iç mimar görevini, normal Mimarlarında yapabileceği inancı mevcut. Bu bütünüyle yanlıştır. Mimar genel bağlamda, söz konusu mekanı çizer… İç Mimar o alana ruhen hizmet eden kişidir. İç mimar, var olan bir mekanı, söz konusu mekanın kullanılacağı kategoriye göre etkili bir şekilde dizayn eder. Aslına bakılacak ve kaliteli bir yorum yapılacak olursa, İç Mimarlar çok daha önem arz etmektedirler. Öyle ki İç mimarlar, söz konusu mekanın işlerlik kapasitesini ciddi düzeyde artırabilecek olan kişilerdir.

Dünya genelinde, özellikle de Avrupa ülkelerinde son derece kaliteli olarak eğitim, öğretim almakta olan İç Mimar statüsündeki bireyler, yine Dünya genelinde hizmet vermektedirler. Ülkemiz dahilinde de söz konusu mimarlık okullarında eğitim almış olan bireyler bu alanlarda ki gelişmelerini Üniversitelerimizde paylaşmakta ve son derece kaliteli işlere imza atmaktadırlar.

İç Mimarlar Mekan İçerisinde Ne Yaparlar?

Mekan dahilinde, duvar kağıtları, onların duruş ve renkleri gibi benzeri işlevlere karar verirler. Bunun yanı sıra, söz konusu kararları bilimsel yollar ile yaparlar… Öyle ki göze güzel göründü, diye klasik bir şekilde kesinlikle çalışmazlar. Bilirler ki bugün iyi gözüken bir nesne yarın çok daha, farklı ya da olumsuz bir şey olarak gözlemlenebilir.

İlginizi Çekebilir :  E-ticaret Sitelerinde Tasarım Dönemi

İç Mimarlar bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için, bütünüyle bilimsel davranırlar. Renkler konusunda, istatistiki veriler gereği, hareket ederler… Uyumluluğu kanıtlanmış renkler tercih sebebidir.

1 yorum

  1. Profesyonel bir iç mimar konusunda uzman ve mimar diploması olması gerekir. Bunun yanında elinde bir çok yaptığı tasarım ve uygulama projeleriyle de tecrübe kazanır. Şu an Türkiye de maalesef dekorasyon, tadilat yapan her kişi ben profesyonel mimarım diye maalesef ortaya çıkmaktadır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.