İktisat Kpss Atama Puanları

İktisat Bölümü Kpss Atama Puanları

İktisat Bölümü Neden Önemlidir?

Sürekli gelişen, gelişimini sürdüren ülkemizde iktisadi faaliyetler son derece önemlidir. Ekonomik faaliyetler de bir ülkenin gelişiminde ana etmenlerden biridir. Nihayetinde, iktisadi ve ekonomik faaliyetler ile birlikte nitelikli personel ihtiyacı artmaktadır. Bu noktada, iktisat bölümünün önemi artmıştır. İşte, iktisat bölümüne yüklenen önem, iktisat mezunlarının iş olanaklarını arttırmaktadır.

İktisat Mezunlarının Kpss İle Atanma Şansı Nedir?

İktisat Kpss atanma şansının yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bunu anlamak için geçtiğimiz senelerdeki öğrenci sayısı ile kadro arasındaki orana bakmamız gerekmektedir. Öğrenci sayısı ile açılan kadro arasındaki orana baktığımızda iktisat bölümünün atanma şansı en yüksek bölümlerden biri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

İktisat Mezunları Kpss İle Nerelere Atanabilir?

İktisat mezunları Kpss ile bir çok yere atanabilirler. Gelin iktisat mezunlarının nerelere atanabileceklerini inceleyelim. İktisat mezunları belediye başkanlıkları, üniversiteler, elektrik dağıtım şirketleri, kömür işletmeleri şirketleri, çay işletmeleri, makina ve kimya endüstrisi, devlet hava meydanları işletmeleri, milli piyango idaresi genel müdürlüğü, Türkiye iş kurumu genel müdürlüğü, kültür ve turizm bakanlığı, özelleştirme idaresi başkanlığı, il özel idaresi, türkiye insan hakları ve eşitlik kurumu,  et ve süt kurumu genel müdürlüğü, devlet su işleri genel müdürlüğü, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, ulaştırma denizcilik haberleşme bakanlığı gibi yerlere atanabilirler.

İktisat Mezunları Hangi Ünvan İle Çalışırlar?

İktisat mezunlarının hangi ünvan ile çalışacakları konusu atandıkları yer açısından farklılık göstermektedir. Gelin iktisat mezunlarının Kpss ile atanmasından sonra hangi ünvanı alabileceklerine bakalım. Öncelikle iktisat mezunları memur ünvanıyla çalışabilir. Bunun yanında tahsildar, stajyer alım memuru, sekreter, ayniyat memuru, anbar memuru, icra memuru, ekonomist, zabıta memuru, enformasyon memuru, bilgisayar işletmeni, veri hazırlama işletmeni, kontrol işletmeni ünvanlarında çalışabilirler.

2017 Kpss İktisat Kontenjan Sayısı

2016 Yılını incelediğimizde yapılan atama sayısının 239 olduğunu gördük. 2017 Yılı incelendiğinde ise Kpss İktisat kadro kontenjanı sayısı 583 olmuştur. Yukarıda açıklamış olduğumuz idarelere atanacak memur sayısı toplamda 583 olarak belirlenmiştir. Buradan anlaşılan her sene kontenjan sayısında artış olmaktadır. Çünkü iktisat bölümü mezunlarına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla, iktisat mezunları gelişimlerine önem göstermelidir. Çalışma hayatına hazır olmalıdır. Atanma şansları yüksek olduğu için gönülleri rahat olmalıdır.

İktisat Kpss Atama Puanları

İktisat, Ekonomi bölümü Kpss B atama puanları ile ilgili genel bilgi vereceğiz. 2017/1 yerleştirme atama taban puanlarını genel olarak gözlemleyelim. Yerleştirme atama taban puanlarına baktığımız zaman minimum 83.525 puan ile Zeytinburnu Belediye Başkanlığını görüyoruz. Buraya atanmış olma ihtimalinizde İstanbulda, ilgili belediyede zabıta memuru olarak görev yapacaktınız. Yerleştirme atama taban puanlarının en yüksek olduğu kurum ise Çanakkale Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü oldu. Buraya atanmış olsaydınız ünvanınız Stajyer Memur olacaktı. İktisat Kpss Atama Puanları hakkında bu şekilde genel bir bilgi vermiş olduk. Bize soru sormaktan çekinmeyin. Sorularınızı yorum olarak tarafımıza gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz sorular en kısa sürede cevaplanacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Memur Atamaları

1 yorum

  1. Merhaba.Ben bu sene iktisat okumayı düşünüyorum ama girdiğim siteler veya sorduğum kişilerin bir kısmı iktisat boş diyor diğer kısmı ise iş imkanı fazla denenebilir diyor.Bir türlü bir karara varamadım sizce ne yapmalıyım?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.