KPSS Memurluk Tercihleri Nasıl Yapılır?

kpsstercihleri

Kimi adaylar uzun zamandır KPSS sürecinin içinde yer alıyor ama birçok aday da KPSS atamaları ve memurluk konusuyla ilk kez tanışıyor. Tecrübeli adaylar için her ne kadar kolay bir işlem olsa da KPSS’ye yeni tanışan ve tecrübesiz memur adayları, KPSS tercih işlemleri nasıl yapılıyor sorularını yönlendirebiliyor.

Bizler de bunu göz önünde bulundurarak basit bir anlatım ile KPSS tercihleri nasıl yapılır, sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

 

 

KPSS Tercihleri Nasıl Yapılır?

 

1-) Öncelikle ÖSYM tarafından yayınlanan tercih kılavuzunu açıp, tercih yapabileceğimiz memurluk kadrolarını word vb. dosyada alt alta sıralıyoruz. Tercih yapabileceğimiz memurlukları belirlerken, istenilen şartları sağlayıp sağlamadığımıza çok dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde şartlarını sağlamadığımız bir memurluğa atanırsak, hem yerleştirmemiz iptal olur hem de ilgili KPSS puanımızı diğer merkezi atamalarda kullanamayız.

 

Örnek;

 

İktisat mezunu biri olarak KPSS atamalarındaki bölüm nitelik kodum; 4421’dir. 4421 kodlu memurlukları tercih kılavuzu üzerinde belirleyip tercih yapmak istiyorum. Yukarıda da gördüğünüz gibi mavi ile işaretlenmiş Bayburt Üniversite’ne ait bir memurluk kadrosunda, 4421 kodu da yer alıyor. Demek ki bölüm olarak bu kadroyu yazabiliyorum. Bundan sonra dikkat etmem gereken husus ise özel nitelik kodlarıdır. Özel nitelik kodları 6(altı) ve 7(yedi) ile  başlayan kodlardır. İlgili kadronun nitelik kodları satırının(2 no’lu bölüm) devamına baktığımızda; 6225 ve 7225 kodlarını görüyoruz. Hemen ÖSYM’nin özel nitelik kodları bölümüne bakıp bu kodların ne anlama geldiğine bakıyoruz.

 

6225 Özel Nitelik Kodu—>>> Bilgisayar sertifikasına sahip olmak.

7225 Özel Nitelik Kodu—>>> Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.

 

Üniversitede bilgisayar dersi gördüğüm için 6225 özel nitelik kodunu karşılıyorum. 7225 kodu da atandıktan sonraki bir durumu içerdiği için bu kadroyu tercih etmemde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir :  2018 KPSS Ortaöğretim sonuçları açıklandı

Sizler de bu şekilde inceleme yapıp, seçebileceğiniz kadroları word vb. dosya üzerinde sıralayın.

 

2-) Seçebileceğiniz tüm kadroları belirledikten sonra, kendi kriterlerinize(il, kadro, kurum vb. kriterler) göre bunları eleyerek azami 30 adet olacak şekle getirin.(Tercih kotası 30 adettir)

 

3-) ÖSYM internet sayfasından aday işlemleri sistemine girip 2016/2 Tercih İşlemleri bölümüne tıkladığınızda(Tıkla) kullanıcı adı ve şifrenizi gireceğiniz ekran gelecek. Şifrenizi girdiğinizde tercih formu ekrana çıkacak. Belirlediğiniz kadroları, kendi kriterlerinize göre 1 ile 30 arasında sıralayıp tercih formuna tek tek gireceksiniz.

 

Yukarıdaki tabloda “1” olarak işaretlediğimiz bölüm, ÖSYM KURUM KODU olarak adlandırılır. Tercihlerinize ait ÖSYM kurum kodunu tercih formundaki ilgili kısma yazıp “tamam” butonuna bastığınızda, ilgili kadro direkt eklenecektir.

 

Bundan sonraki işlemlerde ise sistem sizi yönlendirecektir. Önemli olan KPSS tercih işlemlerini tamamlamak değil, KPSS tercihlerini doğru ve etkili şekilde yapabilmektir.

 

KPSS tercihleri nasıl yapılır, en doğru tercih listesi nasıl oluşturulur sorularına yanıt bulabileceğiniz yazımız, umarız ki faydalı olmuştur.

19 yorum

 1. Hocam merhabalar. Tercih dönemi geldi ve size danışmaya geldim. Puanım 94.89 tercih alanım 3001 ne önerirsiniz doğu yazmayacağım sizce haziranı beklemelimiyim Sadece Ankara yazmayı düşündüm( 2 memur kadrosunu ) Istanbul açılmayınca zabıtalık şartlarını taşımıyorum ayrıca

  • Merhabalar, madem ki sadece Ankara istiyorsunuz o halde Ankara kadrolarını yazın. Kadro sayısı çok az geldiğinden kestirmek zor ama ilk atamada atanırsınız sanırım. Puanınız ciddi anlamda yüksek maşallah.

 2. merhabalar hocam ben BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ (Dal: 2 – WEB PROGRAMCILIĞI) endüstri meslek lisesi mezunuyum KPSSP94 62,57083 puan aldım bu puanla kendi bölümümün puanları çok yüksek başka bölümlere tercih yapabilirmiyim sizce nasıl nerelere tercih yapmalıyım

    • Merhabalar, ilgili şoförlük belgesine göre bu durum değişir. Misal çok az kişide olan bir sürücü belgesi şartı varsa düşük kapatabilir ama bu düşüklük yine 80 altı bir puan olmaz kolay kolay. Hele ki b veya e gibi belgelerle alım yapılan şoför kadroları 80 altı hiç kapatmaz.

 3. Merhaba,Kamu Yönetimi mezunuyum ve ilk kez tercih yapacağım.Bölümümden değil de 4001 den tercih yapmak istiyorum.Ama kılavuza baktığımda çok az seçenek gördüm.Mesela PTT vergi dairesi gibi kurumlar hiç Yok,bunların alımı KPSS ile olmuyor mu yoksa ben mi göremedim.Teşekkürler:)

  • Selamlar, öncelikle neden kamu yönetimi bölümünden açılan memurlukları tercih etmiyorsunuz? Fark eden bir şey yok ki, iki memurluk da aynı kapsamda sayılır. 4001 kadrosu az ve yüksek kapatır.
   Bunun dışında PTT merkezi alımdan çıktı zaten. Gelir idaresi alım yapıyor ama bu atamada kadro açmamış sanırım.

 4. Merhabalar bn Coğrafya Bölümü mezunuyum formasyonu sonradan aldım fakat düz memur olmak istiyorum bunun için 2018 de sadce gy gk mü çalışmam gerek yoksa gy gk ve eğitim bilimi teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.