KPSS A Grubu Nedir, Hangi Memurlukları Kapsar?

agrubumemurluk

a-grubu-memurluklarTekrar merhaba değerli ziyaretçilerim. Her ne kadar birçok site, forum vb. yerlerde memurluk terimleri ile ilgili açıklamalar yapılsa da yetersiz ve karışık anlatım, yanlış bilgi kullanımı veya diğer nedenlerle hala adaylar tarafından karıştırılan kavramlar olduğunu görebiliyoruz. Bunlardan biri de A grubu memurluk ve B grubu memurluk arasında yaşanan anlam karmaşasıdır. Bugünkü yazımda; A grubu KPSS nedir, A grubu memurluklar nelerdir, sorularını cevaplandırmaya çalışacağım.

 

A Grubu KPSS Oturumu Nedir?

Genel olarak İİBF(İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi), SBF(Siyasal Bilgiler Fakültesi), Hukuk Fakültesi mezunlarına yönelik olmak üzere sınırlı sayıda Fen-Edebiyat, Mühendislik gibi bazı fakülte mezunlarının da şans bulabildiği uzmanlık, müfettişlik, denetmenlik gibi üst düzey kariyer mesleklere girebilmek için yapılan sınav oturumuna A Grubu KPSS oturumu denilmektedir. A grubu KPSS oturumu her yıl yapılmakta olup elde edilen puan türleri iki yıl boyunca geçerlidir.(2016 A Grubu KPSS puanları istisna olarak 1 yıl geçerlidir)

 

A Grubu Memurluklar Nelerdir?

Kariyer meslekler olarak nitelendirdiğimiz a grubu memurluklar; uzman, müfettiş, denetmen, kontrolör, kaymakam gibi genel unvanları içermektedir. Bu unvanlar kurum ve işin mahiyetine göre daha spesifik hâle gelmektedir. Örneğin; Gelir Uzmanlığı, Banka Müfettişliği, Vergi Denetmenliği…

KPSS A grubu memurluk süreci ciddi manada sabır ve disiplin gerektiren meşakkatli bir süreç olup bahse konu uzman, denetmen gibi unvanlara bir anda sahip olmak mümkün değildir. Bu mesleklere giriş sınavını kazanmanız durumunda ilk olarak yardımcı unvanda işe başlarsınız; uzman yardımcısı, denetmen yardımcısı, müfettiş yardımcısı gibi… Akabinde ise mesleğiniz ilk iki veya üç yılı sonunda yeterlilik sınavına tabi tutulursunuz. Bu yeterlilik sınavlarını geçmeniz durumunda uzman, denetmen gibi unvanlara sahip olabilirsiniz. Yeterlilik sınavlarını geçememeniz durumunda ise normal düz memurluklara yerleştirilme durumuyla karşılaşabilirsiniz.

bekar-memur-maaslari

İlginizi Çekebilir :  2018 KPSS Tercihleri Nasıl Yapılmalıdır

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.