Memur Alımlarıyla İlgili Endişelendiren Açıklamalar

osym2016memur

Dün yapılan önlisans KPSS oturumuyla birlikte 2016 yılına ait B grubu KPSS oturumlarından sadece lise düzeyi KPSS kaldı. Yüz binlerce aday, memurluk hayali kurarak 2016 B grubu KPSS’ye hazırlandı ve lisans ile önlisans mezunları bu sınavı tamamladı. Peki 2016 B grubu KPSS ile yapılacak memur atamalarında ne kadar memur alınacak? 2016 B grubu KPSS’nin 2 yıl süren geçerliliği boyunca yapılacak memur alımları adayları memnun edecek düzeyde olabilecek mi?

2016-memur-alimlariMemur adayları, 2016 KPSS dönemine diğer KPSS dönemlerine nazaran daha farklı ve daha umutlu bakıyor. Nedeni ise; gündemden takip ettiğimiz üzere çeşitli terör örgütlerine mensup kamu çalışanlarının memurluktan uzaklaştırılması, atılması üzerine kamuda oluşan memur açıkları… Neredeyse 100 bin civarı memur, bu nedenlerle kamudaki memurluk görevinden uzaklaştırıldı. Bu memur açığının yeni memur alımları vasıtasıyla kapatılacağını düşünen birçok memur adayı, 2016 yılı B grubu KPSS memur alımlarının çok fazla olacağını ve memurluk atama puanlarının çok düşeceğini düşünüyor.

 

2016 KPSS Memur Alımları Artacak Mı?

Her ne kadar memur alımlarının çok fazla artacağı, memur atama puanlarının düşeceği beklentisi olsa da genel görüntü pek iç açıcı değil. Nitekim konuyla ilgili yetkililer tarafından yapılan açıklamalar, memur alımlarının artmasından ziyade azalabileceğini gösteriyor. Bahse konu açıklamalardan ilki, maliye bakanı Naci AĞBAL tarafından yapıldı. Ağbal, gelecek yılki memur alımlarının 2016’ya nazaran azaltılacağını belirtti. Yakın zamanda bir diğer açıklama da çalışma bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’ndan geldi. Müezzinoğlu da kamuya memur alımlarında daha sınırlı davranılacağına yönelik açıklamalarda bulundu. Bu ve benzer açıklamalar, başka yetkililer tarafından da yapılmaya devam ediyor. Bahse konu açıklamalar, yüklü bir memur alımı beklentisi içinde olan memur adaylarının beklentisini kırmak maksadıyla mı yapılıyor bilinmez ama 2016 KPSS B grubu memurluk atamalarının çok fazla sayıda memur alımları içereceğine yönelik büyük bir umut içinde olmamak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir :  2017 Temmuz'da Memurlara Enflasyon Farkı Oluşacak Mı?

Umuyoruz ki özellikle B grubu memurluk atamalarında cimri davranılmaz. Nitekim bu zamana dek en çok mağdur olan memur adayları, b grubu memurluk için hazırlananlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.