Kamudaki Memur Açıkları, Memur Alımlarına Yansıyacak Mı?

memuralimlariartacak

Giderek azalan KPSS b grubu memurluk alımları, memur adaylarını umutsuz bıraksa da terör örgütü vb. bağlantıları nedeniyle memurluktan çıkarılan ve/veya açığa alınanların oluşturduğu memur açıkları, memurluğa girmek isteyen adayları bir hayli heyecanlandırdı. Peki tekrar filizlenen memurluk umutları gerçekten de karşılık bulacak mı, kamuda oluşan bu memur açıkları yeni memur alımları ile doldurulacak mı? Şahsi değerlendirmelerimi sizlerle paylaşıyorum.

 

Memur Alımları Artacak Mı?

Bahse konu memuriyetten çıkarılmalar sonucu kamuda belli düzeyde memur açığı oluştu. Fakat konuyla ilgili yetkililer tarafından yapılan açıklamalar, özellikle KPSS b grubu memurluk adaylarını sevindirecek türden değil. Nitekim neredeyse tüm açıklamaların ortak noktası aynı; hali hazırdaki memur sayısıyla kamu hizmetleri sürdürülecek ve memur alımlarında yoğunluk eğitim, sağlık ve güvenlik alanında olacak. Hali hazırdaki ilanlar da bu durumu doğrular nitelikte. Üst üste yapılan sağlık bakanlığı alımları ve polis alımları, bu alanlardaki memur açıklarına daha çok yönelme olacağını gösteriyor. 2016/2 KPSS b grubu memurluk atamasında açılan kadro sayısı, ilerideki b grubu memurluk atamaları hakkında özet bir görüntü sunacak gibi duruyor.

memur-alimlari-artacak-mi

 

Oluşan Memur Açıkları Kime Yarayacak?

Memuriyetten çıkarma işlemi yapan kurumları incelediğimizde Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı öne çıkan kurumlar arasında yer alıyor. Bu kurumlar arasında P94(lise), P93(önlisans) ve P3(lisans) puanı ile b grubu memurluk kapsamında memur alımları yapabilecek tek kurum, Adalet Bakanlığı gibi gözüküyor. Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar tarafından yapılan zabıt katibi ve infaz koruma memuru alımları, ilerleyen dönemlerde daha da artabilir. Bu da B grubu KPSS’ye giren adaylar için bir fırsat oluşturacaktır. Özellikle uygulamalı sınav ile alınan zabıt katibi kadroları için, bilgisayar klavye kullanımınızı geliştirirseniz çok daha şanslı olursunuz. Zabıt katibi alımlarındaki uygulamalı sınavda, eksiksiz ve hatasız şekilde 3 dakikada 90 kelime yazma şartı aranmaktadır. Bu bağlamda, internetteki klavye hız testi uygulamalarıyla kendinizi kolayca geliştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Memur Atamaları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.