Memur Ne iş Yapar?

memurluklar

Her ne kadar basit ve klasik bir soru olsa da memur olan/olmayan ya da olmak isteyen birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir memurun ne iş yaptığı… Kimisi alaycı bir yaklaşımla “memur yatmaktan başka ne yapar” der, kimisi de “yatış meslek” diye lâkap takar. Bazısı da “özelden daha çok çalışıyoruz” diye başka bir cephe kazandırır bu soruya. Peki gerçekten de kamu kurumlarındaki memur ne iş yapar?

 

Memur Ne İş Yapar?

memurlukkMemurların çok ama çok büyük bir kısmı büro içinde masa başı olarak çalışmaktadır. Özellikle bilgisayar işletmeni, vhki, memur gibi unvanda çalışanlar genel evrak ve yazışma işleriyle uğraşmaktadır. Kimi kurumdaki işler bilgisayar üzerindeki birtakım programlar üzerinden yapılırken bazı kurumlarda ise daha çok fiziki evrak vb. belgeler üzerinden işler yürütülür. Word, excel gibi ofis programlarına hakim olan memurlar nispeten çok rahat adapte olur memurluğa. Fakat bu programları bilmiyor olsanız da çok fazla bir zorluk yaşamazsınız. Ondan bundan yardım alarak işleri yaparken bir bakmışsınız ki kendi başınıza işlerinizi yürütecek durumdasınız.

Vatandaş odaklı baktığımızda bazı kamu kurumları yoğun, bazı kamu kurumları ise tenhadır. Misal SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) tamamen vatandaş odaklı bir kurum iken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nispeten çok daha teknik bir kurum olup vatandaş yoğunluğu fazla değildir. Bu sebepledir ki SGK, Tapu gibi vatandaş odaklı kurumlarda memurluk daha zordur(kolayın zoru). Ayrıca bu tarz yoğun kurumlarda çalışan memurlar, daha ziyade sistemler/programlar üzerinden işlem yapmaktadırlar.

bekar-memur-maaslari

İlginizi Çekebilir :  KPSS Sınavına Evde Hazırlanmak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.