2017 Ocak Düz Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

/ 3 Ekim 2016 / 280 / 41 Yorum
2017 Ocak Düz Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

KPSS’ye giren/hazırlanan adaylar bir yandan memurluk hayalleri kuruyor bir yandan da memurluğun getireceği maddi katkıları merak ediyor. Bu bağlamda düz memur maaşları en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Bildiğiniz üzere ÖSYM tarafından geçtiğimiz günlerde, KPSS memur yerleştirme takviminde değişiklikler yapıldı ve 2016/2 kasım ataması aralık ayına ertelendi. 2016/2 kasım atamasının ertelenme nedeni, 2016 lise düzeyi KPSS’nin ileri bir tarihe alınması sonucunda bu sınava giren adayların 2016/2 kasım ataması tercihlerine yetişememesi durumuydu. Tüm bu gelişmeler sonrasında kesin olan şu ki 2016/2 KPSS atamasında memurluğa yerleşenler en iyi ihtimalle bile 2017 ocak ayından önce göreve başlayamayacak. Bu da demek oluyor ki 2016/2 KPSS atamasında herhangi bir memurluğa yerleşen adaylar 2017 ocak memur zammı eklenmiş şekilde ilk maaşlarını alacaklar. Peki 2017 ocak düz memur maaşları ne kadar olacak?

memur-maaslari

2016-2017 yıllarındaki memur maaşları zammına ilişkin yapılan Memur Toplu Sözleşmesi gereği 2016 yılında İlk altı aylık dönemde %6, ikinci altı aylık dönemde ise %5 zam yapılmıştı. 2017 yılında ise ilk altı aylık dönem(2017 ocak) için %3, ikinci altı aylık dönem(2017 Temmuz) için ise %4 zam yapılması kararlaştırılmıştı. Ek olarak herhangi bir enflasyon farkı(enflasyon oranının maaş zammını aşması durumu) oluşması durumunda da bu farkın memur maaşlarına yansıtılması kararlaştırılmıştı ama 2016 yılı ikinci altı aylık dönemde enflasyon farkı oluşması ihtimali çok düşük olduğundan direkt %3 zamlı, 2017 ocak ayı en düşük düz memur maaşlarını paylaşacağız.

2017 Ocak ayından sonra göreve başlayan bekar düz memur maaşları

(Rakamlar en düşük bekar memur maaşıdır)

 

 • Yeni Başlayan Lisans Mezunu Bekar Memur Maaşı: 15 Ocak 2017 itibariyle, 2420 tl civari     (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
 • Yeni Başlayan Önlisans Mezunu Bekar Memur Maaşı: 15 Ocak 2017 itibariyle, 2410 tl civari (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)
 • Yeni Başlayan Lise Mezunu Bekar Memur Maaşı: 15 Ocak 2017 itibariyle, 2400 tl civari         (5-10 tl civarı oynamalar olabilir)

 

***Eğer ki V.H.K.İ. olarak atanırsanız bu rakamlardan yaklaşık 40 tl daha fazla maaş alırsınız.

***Eğer ki Bilgisayar İşletmeni olarak atanırsanız bu rakamlardan yaklaşık 55 tl daha fazla maaş alırsınız.

 

Yazılı ve görsel medyanın neredeyse tamamı, memur maaşlarını evli(eşi çalışmayan) ve iki çocuklu memur üzerinden kamuoyu ile paylaşmaktadır. Her memur evli olmadığı gibi evli olup eşi de çalışıyor olabilmektedir. Bu sebeple en düşük memur maaşı haberleri yapılırken bekar memur maaşı rakamlarının paylaşılması çok daha doğru olacaktır. Yukarıdaki rakamlar da 2017 ocak ayı bekar memur maaşını yansıtmaktadır.

 

2017 Ocak Düz Memur Maaşları Ne Kadar Olacak? (41 Yorum)

  • Merhabalar, takipte kalın. Elimden geldiğince teknisyen, tekniker maaşları konusunu araştırıp bir yazı yayınlayacağım.

 1. İyi günler Ekrem Bey.Ben sivil havacılık mezunuyum.2016 lisans kpss den 85.5 aldim.Sıralamam 13926.Bölüm dışı tercih yapmayı düşünüyorum.Vhki veya diğer memurluklar olabilir. Sizce bu puanla hangi alanı tercih etmeliyim.ilk tercihte yani 21 aralikta gelme şansı var midir.Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Selamlar, Bölüm dışı olarak elbette ki tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan memurlukları tercih edebilirsiniz fakat bu memurluklara girebilmeniz için en az 87 ve üstü puan almanız lazım ki şansınız olsun. Maalesef ki ilk tercihlerde bu puanla atanma şansınız yok. Bana göre hem bölümünüzden hem de alan dışından açılan uygun memurlukları tercih etmeniz gerekir.

  • Tekrar merhaba, sizin bölüm tam olarak nedir? sivil havacılık ulaştırma işletmeciliği olarak mı geçiyor?

    • Tekrar selamlar, bölümünüzün alımlarına incelediğimde DHMi(Devlet hava meydanları işletmesi) müdürlüğünün sizin bölümden memur alımı yaptığını görüyorum. Hatta sadece sizin bölüm için açılan kadrolarda taban puan 80e bile düşmüş. Ortak kodlarla açılan kadrolarda ise 87de kapatmış taban puan. Bence şansınız yüksek. Aralık atamasında umarım bölümünüzden kadro açılır.

     • Devlet hava meydanlari bize vermiş oldugu hakkı geri almış durumda ortak kod veya 4001 den alim yapıyor cok mağduruz gerçekten bu konuda neler yapabiliriz sizce yardımcı olabilir misiniz

     • Bu konuyla ilgili DPB(Devlet Personel Başkanlığı)’ye mail vs. atabilirsiniz. Konuyla ilgili bir grup oluşturup bizzat görüşme bile yapabilirsiniz.

 2. Merhaba ben matematik öğretmeniyim fakat memurluk tercihi yapacağım. P3 puanım 88.29 sıralamam 5203 . Ankara da memurluk olur mu acaba ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 3. Matematik bölümünü bitirdim formasyon aldım hocam fakat alan puanım düşük o yüzden memurluk p3 düşünüyorum

  • Anladım, şimdi hem matematik bölümünden düz memurluk kadrolarını hem de bölüm dışı olarak tüm lisans mezunlarının ortak kodu olan 4001 kodundan açılan uygun memurlukları tercih edebilirsiniz.
   Taban puanlara bakacak olursak da hem matematik bölümü hem de diğer alan dışından düz memurluk kadroları en son 87 küsür puanla kapatmış. Yani kritik bir puanınız var. Bana kalırsa şu an ki şartlar dahilinde son atamada atanma durumunuz olur. Ama alımlar kayda değer sayıda artarsa daha erken de atanabilirsiniz elbette.

 4. Anadolu öğretmen lisesi mezunuyum KPSS ortaöğretimden 84.5 puan aldım sıralamam 34793 . bursa ilinde tercih yapacağım sizce şansım nedir? Bunlara ek olarak birde MEB onaylı bilgisayarlı genel muhasebe belgem var bana bi katkısı olur mu ?

  • Merhabalar, puanınız güzel ama maalesef ki merkezi atamalar için yetersiz. Merkezi atamalarda alımı olan bir meslek lisesi mezunu değilseniz atanabilmek için en az 95 civarı puan almanız lazım ki şansınız olsun.
   Tavsiyem açıktan zabıt katibi alımlarında şansınızı denemenizdir.

  • Merhabalar, maalesef ki puanınız düşük. Alan dışı bu puanla hiç atanamazsınız. Ancak açıktan zabıt katibi, infaz koruma memuru gibi alımlarda şansınız olabilir. Açıktan alımlarda şansınızı deneyin muhakkak.

 5. Anadolu lisesi mezunuyum 2016 kpss ortaöğretimden 90 puan aldım sıralamam 2808 sizce bu puan ve sıralamayla atanma durumum nedir

  • Merhabalar, puanınız dışardan bakınca çok güzel görünüyor ama maalesef lise düzeyinden memur alımı çok çok az. Hele ki alımı olan meslek lisesi türlerinden mezun değilseniz 95le bile atanmanız zor. Tavsiyem açıktan memur alımlarında şansınızı denemenizdir. Mesela zabıt katibi alımlarında şansınız yüksek olur diye düşünüyorum.

 6. Merhabalar meslek lisesi mezun olunca düz memur mu olunuyor? teknisyen unvani icin meslek Yüksekokul mu bitirmek gerek ? Eger fark varsa düz memur meslek lisesi memur arasinda ne kadar maaş farki var ?

  • Merhabalar, düz memurluk genel bir kavram. Yani b grubu kpss ile girlen memurluklar genel olarak düz memurluk şeklinde adlandırılıyor. Memurlukta hizmet sınıfları yer alıyor. Teknisyenlik ise teknik hizmetler sınıfında yer alan bir memurluktur. Teknisyen unvanlı memurluklar için ilgili teknik lise veya üniversite bölümünü bitirmek gerekir. Hangi yerden mezun olursanız olun memur unvanı ile aynı maaş alınır. Fakat Teknisyen olarak memur unvanlı kadrolardan 400 liraya yakın daha fazla maaşı alırsınız.

 7. Merhaba hocam, 2017 kpss puanıyla şu an hiçbir yere başvuru yapamıyor muyuz? Ya da ne zaman bu puanımızı kullanabileceğiz? Teşekkürler

  • Merhabalar, bu alım b GRUBU memur alımları kapsamında yer alıyor. B grubu kpss de çift yıllarda yapılıyor. Yani 2017 puanınızla bu alımlardaki kadrolara maalesef başvuramazsınız.

  • Selamlar, maalesef ki çok çok zor. Dış ticaret bölümünden hem memur alımı çok çok az hem de mezun çok. Misal 2014 kpss atamalarında toplam 4 kadro açılmış ve 88 ile kapatmış. Açıktan alımları değerlendirebilirsiniz ama. Misal gümrük bakanlığı sizin bölümden memur alımı yapabiliyor bazen.

  • Merhabalar, maalesef ki çok düşük bir puanınız var. Merkezi kpss atamalarından memur olma şansınız neredeyse hiç yok diyebilirim.

 8. Merhaba ben bilgisayar programcılığı bölümünden yeni mezun oldum kpssden bir devlet dairesinde bilgisayar teknikeri olarak işe girdiğimde alabileceğim en az maaşı ogrenebilirmiyim

Tavsiye

Evlenen Memurun Maaşı Artar Mı?