Mısır Hasadı Nasıl Yapılır?

Uygun tohum seçildiği zaman hasadı kolay yapılan mısır, bu özelliğinden dolayı çiftçiler tarafından sıkça tercih edilmeye başlanmıştır. Mısırın hasat zamanı geldiğinde sap ve yaprakları tamamen kurur.

 

Mısır, sıcak mevsimleri ve bol güneşi seven bir bitkidir. Ancak aşırı sıcak havalara maruz kaldığı zaman bitkinin gelişimi olumsuz etkilenir. Mısırı yetiştireceğiniz toprağa bol miktarda gübre takviyesi yapıp nemli tutarsanız, hasad zamanı lezzetli mısırlar yiyebilirsiniz.

 

Ne Zaman Ekilmelidir?

 

Mısırın en verimli ekim zamanı nisan ya da mayıs aylarıdır. Mısırı bahçeye fide olarak değil tohum olarak eklemelisiniz. Tek bir sıraya bağlı olarak yerleştirilmesine gerek yoktur. Karışık bir şekilde tohumları yerleştirmeniz de doğru olacaktır. Tohumlar ekilirken aralıkların çok sık olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Mısırı Sulama İşlemi

 

Mısırı tarlanıza ektikten sonra tohum halindeyken çok fazla sulamanıza gerek yoktur. Çiçek açmaya başladığı zaman suya olan ihtiyacı artacaktır. Yapraklarını kıvırmaya başladıysa sulanmaya ihtiyacı var demektir.

 

Hasat Zamanı

 

Mısırın hasat zamanının gelip gelmediğini anlamak için koçanına bakmak gerekir. Koçanın üzerinde olan püsküller koyu renge bürünmüşse hasat zamanı gelmiş demektir. Bu şekli alan mısırı artık koparabilirsiniz. Mısırın içerisinde bulunan şeker miktarı sabah saatlerinde fazla olmaya başladığı için toplama işlemini erken saatlerde yapmak gerekir. Sabah saatlerinde mısırın içerisinde bulunan şeker miktarı en üst seviyede olur.

 

Mısır, hububat biçerdöver makinesi ile rahatlıkla hasat edilebilir. Bu işlemi yapabilmek için biçerdöverin geçici tablasında yer alan uç kısmına, hasadın tamamlanması için belirli düzenekler yerleştirilmelidir. Mısır bitkisinde oluşan nem oranı belirlenerek hasat yapılmalıdır. Fazla kuruyan koçanlarda toplanma zamanı kırılmalar meydana gelebilir. Mısır hasadı sırasında kullanabileceğiniz ikinci el hasat makinesi aksesuarları seçenekleri için https://www.truck1.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Edirne Royal Halı - SER HALI

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.