Toplum Araştırmaları İçin Sosyolog İş İlanları

sosyolog iş ilanları

Toplumsal hareketleri, kültürlerine ve davranışları yakından inceleyen sosyoloji insanların etkileşimlerini yakından inceleyen bir bilim dalıdır. Sosyolog unvanına sahip kişiler kamu ve özel kurumların araştırma departmanlarında görev alabilir. Sosyoloji iş ilanlarına başvurmak isteyen adaylar belediye, özel şirketler ve araştırma firmalarının açık pozisyonlarını değerlendirebilir. Toplumsal hareketleri ve etkileşimleri araştıran sosyologlar, belirli bir konu üzerinde uzmanlaşabilir. Sosyolog iş ilanları yayınlayan anket şirketlerinde tam zamanlı veya proje bazlı olarak çalışabilirsiniz. Proje türüne göre haftalık ve aylık olarak araştırmalar yaparak toplum davranışlarını inceleyebilirsiniz. Yapılan araştırma sonuçlarına göre firmalar toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak ürün ve hizmetlerini hayata geçirmeye çalışır. Üniversiteler, kamu kurumları ve özel kuruluşlarda görev alan sosyologlar pozisyon sorumluluklarına göre saha ve ofis içinde çalışabilir.

 

Kimler Sosyolog Olabilir?

Sosyolog unvanına sahip olmak isteyen kişilerin üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren sosyoloji bölümünden mezun olması gerekir. Sosyoloji bölümü mezunları sosyolog unvanı ile araştırma şirketleri, okullar ve kamu kurumlarında tam ve yarı zamanlı olarak görev alabilir. Başvuru yapan adayların araştırma yapmayı sevmesi, problem çözmeye yatkın olması ve disiplin çalışma gibi özelliklere sahip olması gerekir. İşverenlerin adaylardan beklediği nitelikler pozisyonun görevlerine göre farklılık gösterir. Ofis içi ve sahada çalışmaya uyumlu olmak, ekip çalışmasına yatkın olmak ve kuvvetli iletişim becerilerine sahip olmak sosyolog adaylarını mülakatlarda öne çıkarabilir. Anket çalışması, röportajlar ve saha gözlemleri yapan sosyologlar toplum hareketlerini inceleyerek firmanın hizmetlerini iyileştirmeye yönelik tavsiyeler sunar. Belirli dönemlerde raporlar hazırlayarak firmayı bilgilendiren sosyologların nitelikleri çalışma pozisyonuna göre değişiklik gösterebilir.

 

Sosyolog hangi görevleri yapar?

Sosyoloji bilimi oldukça geniş konuları ele alır. Sağlık, eğitim, ırk, kültürel yapı, etnik ilişkiler gibi birçok alan sosyoloji disiplinin ilgilendiği ve araştırdığı konular arasında bulunur. Sosyologlar bu konular üzerinden inceleme, araştırma ve gözlem yaparak çeşitli raporlar hazırlar. Çalışılan firmanın ihtiyaçları doğrultusunda saha gözlemleri, anketler ve röportajlar yapılarak toplum davranışları tespit edilir. Firmanın imajı, sosyal sorumluluk projeleri ve yeni ürünleri hazırlanırken sosyologların hazırladığı raporlarda yer verilen tavsiyeler dikkate alınır. Sosyologların analiz yeteneğinin güçlü olması, etkili yazılı ve sözlü ifade becerisi ve istatiksel hesaplama yapabilmek temel nitelikleri arasında yer alır. Yapılan anketler ve araştırmalar sonucunda çeşitli analizler yapılarak toplum davranışları ve beklentileri saptanır. Araştırma kuruluşları ve kamu kurumları gibi yerlerin sosyolog pozisyonları adaylara farklı iş fırsatları sunar.

İlginizi Çekebilir :  KPSS Şartı Olmadan 30 Bin 800 Memur Alımı Yapılacak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.