YKS Puan Hesaplama Nasıl Olacak?

ykshesap

YGS ve LYS’nin kaldırılmasıyla birlikte üniversiteye giriş için yapılacak yeni sınavın ne olacağı ve detayları heyecanla bekleniyordu. YÖK başkanı Yekta SARAÇ, bugün saat 11:00 itibariyle üniversiteye giriş için yapılacak yeni sınav ve sistem konusundaki detayları aktardı. Yeni sistemin adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) olarak değiştirildi ve aşağıda belirtildiği üzere birtakım önemli değişikliklere gidildi.

 

1-) YKS’de Sınav süreci bir hafta sonuna indirildi.

2-) YKS; temel yeterlilik testi ve Türk Dili ve Edebiyatı, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimlerini kapsayan test olmak üzere iki oturumda yapılacak.

3-) YKS ile puan türleri 18’den 4’e indirildi

 

YKS ya da YÖKS olarak adlandırılan yeni sınav sistemi ile adayların en çok merak ettiği konu kuşkusuz ki puan hesaplaması olacak. Peki YKS puan hesaplama nasıl olacak?

 

 

 

YKS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere YKS ile puan türleri 4’e indirildi. Puan türlerinin azaltılmasındaki temel amaç ise YKS puan hesaplama işleminin kolayca yapılabilmesini sağlamaktı. YKS’nin ilk oturumu olan temel yeterlilik testinde 40 türkçe ve 40 matematik olmak üzere toplamda 80 adet soru yer alacak. YKS baraj puanı, temel yeterlilik testi sonucuna göre belirlenecek. YKS önlisans baraj puanı 150 olacak. YKS lisans baraj puanı ise 180 olacak. YKS önlisans yerleştirmelerinde temel yeterlilik testi puanları kullanılırken, lisans yerleştirmelerindeki YKS puan hesaplamasında ise SÖZEL, SAYISAL, EŞİT AĞIRLIK ve DİL olmak üzere 4 puan türü de dikkate alınacak. Ayrıca lisans yerleştirmelerindeki YKS puan hesaplaması için 1. oturum olan temel yeterlilik testinin %40’ı dikkate alınacak.

Okul Puanı YKS Puan Hesaplamasını Etkileyecek mi?

 

Değiştirilen yeni üniversite sınavı ile birlikte adayların merak ettiği bir diğer nokta da okul puanın YKS puan hesaplamasına etkisinin nasıl olacağıdır. YÖK başkanı tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda, okul puanının eski sistemde olduğu gibi hesaplanacağı belirtilmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Rodos'un Fethi

İlerleyen günlerde YKS ile ilgili detaylar belli oldukça, siz değerli üniversite adayları ile paylaşmaya devam edeceğiz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.