YKS Puan Hesaplaması Bazı Sorunlara Yol Açacak?

yks

Bugün itibariyle açıklanan yeni sistemle birlikte üniversiteye giriş sınavı değişti. YKS adıyla yapılacak olan yeni üniversite sınav sistemi, beraberinde birtakım eleştirileri de getirdi. Peki uzmanlar tarafından yapılan YKS değerlendirmelerinde en çok eleştirilen noktalar neler oldu?

 

 

Yeni Sınav Sistemi YKS’ye Eleştiriler

 

Uzmanlar tarafından yeni sınav sistemi YKS’ye daha çok olumsuz eleştiriler geldiğini söyleyebiliriz. Bu eleştirilerin başında kuşkusuz ki belirsizlik geliyor. Özellikle ölçme ve değerlendirme çerçevesinden bakıldığında, YKS puan hesaplama konusuna dair belirgin hiçbir şey yok. TYT(temel yeterlilik testi) oturumuna giren adayların, kaç puan aldıklarına dair bir bilgi sahibi olmadan ikinci oturuma girecek olması oldukça sıkıntı yaratacağa benziyor. Nitekim TYT oturumunda 150 puan dahi alamamış bir aday, bunu bilmediği için gereksiz yere ikinci oturuma girmiş olacaktır.

Bir diğer eleştiri de azaltılan puan türlerine yönelik. Burada dikkat çekilen nokta, aynı puan türü ile birbirinden çok farklı bölümlere girilebilmesi durumudur. Halbuki önceki sistemde yer alan 18 puan türü, üniversite programlarının nitelikleri doğrultusunda oluşturulmuştu. Bu sayede üniversite adayı, kendisi için nispeten en doğru olan bölüme yönlendirilmiş oluyordu.

 

Yukarıdaki olumsuz eleştirilerin yanı sıra az da olsa olumlu görülen değişiklikler de mevcut. Özellikle üniversiteye giriş sınav sürecinin haziran ayına alınarak bir haftaya indirilmesi, sınav stresinin azaltılması açısından olumlu bir gelişme olarak sayılıyor. Yine TYT(temel yeterlilik testi) oturumundan alınacak 200 ve üstü puanın ileriki yıllarda da kullanılabilir olması, öğrenciler açısından iyi bir yöntem olarak görülüyor.

İlginizi Çekebilir :  Açıköğretimde yeni dönem! Bundan sonra...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.