Merkezi Atamalar Kaldırılacak Mı?

memurluk

15 Temmuz darbe girişimini yaşayan ülkemiz, çeşitli sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kaldı. Bahse konu süreçten en çok etkilenen kesimler arasında da memurlar da yer aldı. Nitekim hali hazırda mülakat yoluyla kendi personelini alan birçok kamu kurumunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi yüksek sayıda memur alımı yapan kurumlar da mülakatlı personel alımına döndü. Tam da bu aşamada, özellikle KPSS B grubu memurluk adaylarını tedirgin eden soru ortaya çıkıyor; merkezi atamalar kaldırılacak mı, tüm memur alımlarına mülakat getirilecek mi?

 

Merkezi Atamalar Kaldırılıyor Mu?

B Grubu KPSS memurluk adaylarının büyük kısmı, “merkezi atamalar kaldırılacak mı?” sorusunu  internet üzerinden sürekli araştırıyor. Konudan reyting sağlamaya çalışan birkaç haber sitesi de daha şimdiden “Tüm memur alımlarına mülakat(sözlü sınav) geliyor” manşetini atmış durumda. Peki resmi ağızdan merkezi atamaların kaldırılacağına yönelik veya buna yakın bir açıklama yapıldı mı? Cevabımız hayır. Şu an itibariyle merkezi atamaların kaldırılacağına yönelik hükümet yetkililerinden yazılı veya sözlü herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Hatta 676 sayılı KHK(kanun hükmünde kararname) ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na, “tüm memurlara güvenlik ve arşiv soruşturması yapılması” maddesi eklenmiştir. Bu da merkezi atamaların kaldırılma ihtimalini zayıflatmakla birlikte gereksiz de kılmıştır. Nitekim en başından beri savunduğumuz düşünce şudur; bütün memurlar(istisnalar hariç) ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atamalar yoluyla atansın fakat memur yerleştirme işlemleri sırasında atanan tüm memurlar detaylı bir güvenlik ve arşiv soruşturmasından geçirilsin. Bu şekilde hem adil bir memur alım sistemi sağlanacak hem de kamu düzeni için güvenlik problemi oluşturabilecek memurların kamu kurumlarına girmesinin önüne geçilmiş olacak.

memurluk

Memur Alımlarında Süreç Nasıl Devam Edecek/Etmeli?

Şunu net olarak belirtmek gerekir ki merkezi atamalar şu an itibariyle mülakatsız bir şekilde devam etmektedir. Merkezi atamalarda tercih yapıp atanmak isteyen memurları ilgilendiren tek değişiklik, tüm memurlara güvenlik ve arşiv soruşturmasının getirilmesidir ki bu çok doğru bir karardır. Merkezi atamaların kaldırılacağı ve/veya bunun bir anda yapılacağı kanaatinde değiliz. Umuyoruz ki KPSS puan üstünlüğü esasına uygun şekilde merkezi memur atamaları devam ettirilir.

İlginizi Çekebilir :  Toplam Kadro Sayısı, 2001-3001-4001 Taban Puanlarını Çok Etkileyecek

Buradan da yetkililere sesleniyoruz ve bazı önerilerde bulunmak istiyoruz;

  • ÖSYM’de sınav güvenliği % 100 şekilde sağlansın ki bu olması gerek bir şey…
  • İstisnalar hariç özellikle KPSS B grubu memurlukların tamamı merkezi atamalar yoluyla alınsın
  • Terör vb. bağlantıları nedeniyle kamu kurumlarına girmesinden endişe duyulan memurlar için detaylı bir güvenlik soruşturması(657’ye eklendi) yapılsın, bu şekilde hem merkezi memur alımları devam ettirilebilir hem de güvenlik problemi oluşturabilecek memurlar kolaylıkla ayırt edilebilir.
  • İlla da kurumsal(açıktan) alımlar ve/veya mülakat yoluyla personel alımı yapılacaksa; mülakata alınacak aday sayısı 3 kat gibi minimum bir seviyede tutulsun ki en azından belli bir puan seviyesi üzerindeki memur adayları mülakat listesine dahil olabilsin. Bu şekilde KPSS’de yüksek puan almanın önemi devam edecektir. Yine bu alımlardaki atamaya hak kazanan nihai başarı listesi oluşturulurken % 30 mülakat(sözlü sınav), % 70 KPSS puanı esas alınarak sıralama yapılsın. Bu şekilde hem KPSS puanı daha önemli olacak hem de “mülakat=torpil” düşüncesiyle umutsuzluğa kapılan memur adaylarının bu düşüncesi kırılmış olacak.
  • Yine mülakat puanı verilirken bilgi-genel kültür düzeyi ayrı, genel görünüm(hâl-haraket, kılık kıyafet, duruş) ayrı şekilde değerlendirilmelidir. Verilen bilgi sorularını doğru yanıtlayıp hâl ve hareketleri uygun olmayan birine direkt 50(100 üzerinden) puan vermek yerine bilgi kısmından 90 puan, genel görünümden 50 puan verilip ortalama mülakat puanı 70 olarak verilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.