Yüksek Lisans Sınavı ALES’te Önemli Değişiklikler Yapıldı!

aless

YÖK(Yükseköğretim Kurulu) tarafından yapılan açıklama doğrultusunda ALES(akademik lisans üstü eğitim sınavı)’te köklü değişiklikler yapıldığı ortaya çıktı. ALES’te yapılan değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

1-) Sözel-1, Sözel-2, Sayısal-1, Sayısal-2 şeklinde dört alanda oluşan ALES testleri, yeni düzenleme ile sözel ve sayısal olarak iki temel gruba indirilmiştir.

2-) ALES’te yapılan değişikliklerden bir diğeri de sınav sorularının içeriği konusunda olmuştur. Yapılan değişiklikle birlikte ALES soruları daha çok sayısal ve sözel mantık yürütme üzerine oluşturulacaktır. Bu düzenleme ile ALES’in yetersiz ölçüm yaptığı konusundaki eleştiriler de dikkate alınmıştır.

3-) Soru sayısı azaltılmıştır. Bunun yanı sıra soru başına düşen süre ise arttırılmıştır. Daha önce dört test üzerinden toplam 160 soru soruluyor ve 180 dk süre veriliyordu. ALES’te yapılan değişiklikle birlikte iki gruba indirilen testlerde toplam 100 soru yer alacak olup 150 dk süre verilecektir.

4-) ALES’teki bir diğer çok önemli değişiklik ise sınav geçerlilik süresi konusunda yapılmıştır. Önceden 3 yıl boyunca geçerli olan ALES puanları, yapılan yeni düzenleme ile birlikte 5 yıl boyunca geçerli kalacaktır.

İlginizi Çekebilir :  KPSS Hazırlığı Yapanlara Etkili Bir Mobil Uygulama

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.