KPSS Merkezi Atamalar Nedir?

merkezialimlar

KPSS atamaları konusunda adayların zaman zaman karıştırdığı konulardan biri de merkezi atamalar-açıktan alımlar konusudur.Haliyle hangi atamalar merkezi atama kapsamına girer, merkezi alımlar ne zaman yapılır gibi sorulara cevap oluşturabilecek nitelikte bir yazı yazmanın sizler için faydalı olabileceğini düşündüm. Umarım merkezi atamalar konusunda aklınızdaki karışıklıklar en aza iner.

 

 

 

KPSS Merkezi Atama Nedir?

 

ÖSYM tarafından açıklanan tercih kılavuzu vasıtasıyla yapılan memur alımlarına merkezi atamalar denmektedir. KPSS merkezi atamalar ile yapılan memur alımları kadrolu veya sözleşmeli olabilmektedir. Kadrolu memur alımları genel itibariyle yılda iki kez(haziran ve kasım ataması) olmak üzere toplamda dört kez yapılmaktadır. Yani çift yıllarda alınan b grubu KPSS puanları iki yıl geçerli olup bu iki yıl içinde toplamda dört atama boyunca kullanılabilecektir. Yılda iki kez yapılan kadrolu merkezi memur atamaları, genel itibariyle haziran ve kasım dönemlerinde yapılmaktadır. Haziran ayındaki KPSS atamaları büyük alım olarak değerlendirilir. Kasım ayındaki memur atamalarında ise haziran atamalarına kıyasla daha az sayıda memur kadrosu açılmaktadır.

 

ÖSYM’nin merkezi atamaları yoluyla sözleşmeli memur alan kurumların başında da Sağlık Bakanlığı memur alımları gelmektedir. Bunun yanı sıra Tarım Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi kurumlar da zaman zaman ÖSYM aracılığıyla sözleşmeli memur alımı yapmaktadır. ÖSYM’nin sözleşmeli memur alımları belirgin bir takvime bağlı olmayıp ilgili kurumların ihtiyaçları/talepleri doğrultusunda yapılmaktadır.

 

 

KPSS Merkezi Atamaların Avantajları Nelerdir?

 

*** Puan üstünlüğü esasına göre yapılması.

*** Mülakat olmaksızın direkt göreve başlanabilmesi.

 

 

2017 Temmuz Yeni Başlayan Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

İlginizi Çekebilir :  YGS – LYS Puanı Hesaplama

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.