• KPSS Merkezi Atamalar Nedir?

  KPSS atamaları konusunda adayların zaman zaman karıştırdığı konulardan biri de merkezi atamalar-açıktan alımlar konusudur.Haliyle hangi atamalar merk...

merkezi-alimlarKPSS atamaları konusunda adayların zaman zaman karıştırdığı konulardan biri de merkezi atamalar-açıktan alımlar konusudur.Haliyle hangi atamalar merkezi atama kapsamına girer, merkezi alımlar ne zaman yapılır gibi sorulara cevap oluşturabilecek nitelikte bir yazı yazmanın sizler için faydalı olabileceğini düşündüm. Umarım merkezi atamalar konusunda aklınızdaki karışıklıklar en aza iner.

 

KPSS Merkezi Atama Nedir?

ÖSYM tarafından açıklanan tercih kılavuzu vasıtasıyla yapılan memur alımlarına merkezi atamalar denmektedir. KPSS merkezi atamalar ile yapılan memur alımları kadrolu veya sözleşmeli olabilmektedir. Kadrolu memur alımları genel itibariyle yılda iki kez(haziran ve kasım ataması) olmak üzere toplamda dört kez yapılmaktadır. Yani çift yıllarda alınan b grubu KPSS puanları iki yıl geçerli olup bu iki yıl içinde toplamda dört atama boyunca kullanılabilecektir. Yılda iki kez yapılan kadrolu merkezi memur atamaları, genel itibariyle haziran ve kasım dönemlerinde yapılmaktadır. Haziran ayındaki KPSS atamaları büyük alım olarak değerlendirilir. Kasım ayındaki memur atamalarında ise haziran atamalarına kıyasla daha az sayıda memur kadrosu açılmaktadır.

ÖSYM’nin merkezi atamaları yoluyla sözleşmeli memur alan kurumların başında da Sağlık Bakanlığı memur alımları gelmektedir. Bunun yanı sıra Tarım Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi kurumlar da zaman zaman ÖSYM aracılığıyla sözleşmeli memur alımı yapmaktadır. ÖSYM’nin sözleşmeli memur alımları belirgin bir takvime bağlı olmayıp ilgili kurumların ihtiyaçları/talepleri doğrultusunda yapılmaktadır.

Merkezi atamaların açıktan alımlar(kurumsal alımlar) karşısındaki en büyük avantajı, puan üstünlüğü esasına göre yapılmasıdır. Yine bir diğer avantajı ise mülakat olmaksızın direkt göreve başlanabilmesidir.

 

bekar-memur-maaslari

YORUMLAR

SPONSORLU BAĞLANTILAR
SON YAZILAR
 • Genel Eğitim

  Ankara’da İş Bulmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

  0
 • Genel

  Karaca Paslanmaz Çelik Avantaj Ve Ayrıcalıkları

  0
 • Genel

  Ersoylar Su Tesisatı

  0
 • Genel Eğitim

  TEOG sınav kalktı mı? 2017 – 2018 TEOG sınavı olacak mı?

  0
POPÜLER YAZILAR
SON YORUMLAR