Bakım Yönetimi

Bakım yönetimi, fabrika ve tesis gibi büyük çaplı işletmelerin her türlü bakımı ile alakalı aktivitelerinin ve uygulamalarının planlanması anlamına gelir. Bu bakımdan aktivitelerin kontrol edilmesi ve daha etkin hizmet vermeleri için çözümler sunar. Genel olarak bakım yönetimi 4 ana temel üzerinde yürütülür. Bunlar şu şekildedir: Üretim maliyetini düşürmek, tesis ömrünü arttırmak, ürün kalitesini arttırmak ve üretimin sürekliliğini sağlamaktır. Böylelikle işletmenin daha etkin ve başarı odaklı çalışmasına yardımcı olur. Bakım yönetimi sürecinde uzmanlar, sponsorlar, yöneticiler, iş birlikçileri, çalışanlar ve daha pek çok kişi işleyişe dahil olur. Bu nedenle oldukça karmaşık bir süreçtir. Bakım yönetiminin planlanma aşamasından sonra en önemli konu ise organizasyon ve planlamanın doğru bir şekilde gerçekleşmesidir. Bu sayede daha hızlı ve pratik bir süreç yaşanmasına yardımcı olur.

 

Bakım denildiği zaman bir işletmedeki ekipman, çalışan ve sistemlerin fonksiyonel olarak en yüksek performansa sahip olmaları ve bunu sürdürülebilir bir şekilde devam ettirmeleri anlamına gelir. Bu nedenle bir işletme için bakım yönetimi son derece hayati bir öneme sahiptir. Diğer bir ifadeyle bakım yönetimi, büyük maliyetlerin önüne geçerek üretilen ürünün kalitesinin arttırılmasını amaçlar. Bir tesis içindeki ekipmanların kullanım sürelerini uzatmak ve üretim aşamasında yaşanılabilecek aksaklıkların önüne geçilmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda arızaların takibi, ekipman bakımı, planlı faaliyet çizelgelerinin oluşmasına da katkı sağlar.

 

Bakım yönetimi özellikle de büyük işletmeler ya da tesisler için olmazsa olmazlar arasındadır. Çünkü üretim esnasında yaşanılabilecek bir sorun ya da aksaklık, bütün bir tesisin işleyişinin durmasına ve ciddi oranlarda kayıplar yaşanmasına neden olur. Bu bakımdan bakım yönetiminin iyi bir şekilde planlanması ve uygulanması son derece önemlidir. Bu sayede faaliyetlerin takibi de kolay bir şekilde yapılır.

İlginizi Çekebilir :  2018 Asgari Ücret Ne Kadar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.