Başarının Sırrı: 20 Dakika Kuralı

beyhan budak

Hayatında istediğin birçok şeyi yapabileceğini ve bunun için  sadece ama sadece 20 dk’ya ihtiyacın olduğunu söyleseydim ne düşünürdün?

Hepimiz hayatımız adına birçok şey istiyoruz ve bunları gerçekleştirmek için çok fazla çaba harcıyoruz. Kilo vermek, kilo almak, ders çalışmak, iş hayatında kendimizi geliştirmek, spor yapmak, kitap okumak. Güzel planlar yapıyoruz. Detaylı planlar yapıyoruz ve sert başlangıçlar yapıyoruz.

Her şey ilk başta güzel gidiyor. Peki ya sonra?

İşte sorun tam olarak burada ortaya çıkıyor. Büyük bir hevesle, büyük bir gazla başladığımız o kendimizi değiştirme, geliştirme ya da hayatımıza bir şeyler katma süreci yavaş yavaş sekteye uğramaya başlıyor. Atlamalar ortaya çıkmaya başlıyor ve sonuç: Başarısızlık!

Başarısızlıkla kalmıyor sadece. Kendimize ilişkin inancımızı da zayıflatıyor bu durum. Psikolojide Öğrenilmiş Çaresizlik” dediğimiz bir durum ortaya çıkıyor.”Ben ne yaparsam yapayım, hayatımı değiştiremeyeceğim.” Hayatıma bir şeyler katamayacağım.””Kilo veremeyeceğim.”” Ders çalışamayacağım.” Bende böyle bir yetenek yok” gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Kendini geliştirmenin ya da hayatına bir şeyler katmanın önünde bence iki temel engel var. Bir tanesi: O işe hiç başlayamama. İkincisi ise istikrarsızlık.İşte bu iki temel engeli aşacak bir kural biliyorum ben ve bu kural süper bir kural gerçekten.

Ben kendi hayatımda da uyguluyorum. 20 Dakika Kuralı. Bir işi başarmanın en temel koşulu  ilk başta o işe başlayabilmek. Sen başlamaya niyetleniyorsun ama gözünde büyümeye başlıyor. Ya o kadar iş var. Nasıl halledeceğim? Nasıl kilo vereceğim. Nasıl ders çalışacağım?…”.Nasıl kitap okuyacağım? ya da Nasıl spor yapacağım? ve kendini kötü hissettiğin için başlayamıyorsan 20 dk çok ideal bir zaman dilimi.

Şöyle düşünüyor olabilirsin: Hocam, 20 dk neye yetecek? Ama dengesiz bir şekilde çok fazla başlayıp sonrasında hiç yapmamaktansa bir şekilde başlayıp 20 dk ile başlamak çok ideal bir zaman dilimi.

İlginizi Çekebilir :  2017 Düz Lise kayıt işlemi nasıl yapılır? İstenen belgeler neler?

Başlaman için çok güzel bir nokta. O yüzden eğer başlayamayanlardansan eğer yapılacak birçok şey var gibi hissediyorsan 20 dk kuralı tam senin için.

Başarının önündeki ikinci büyük engelse istikrarsızlık. Ne yaparsanız yapın, isterseniz başlarken çok büyük zaman dilimleri ayırın hayatınızdan ama istikrarı yakalayamazsanız o işte başarılı olmanız çok zor. İlk başta çok güzel başlıyoruz. Evet. Güzel zamanlar ayırıyoruz. Tempomuz var . Gazımız var. Ama sonra yavaş yavaş bayram seyran, misafir, yorgunluk. Birçok bahane buluyoruz. Kendimize ve ortalarda aksaklıklar çıkmaya başlıyor. Aksaklıklar çıkmaya başladığı zaman ipin ucu kaçıyor. Bu konuda bir tavsiyem de olacak size. Barış Özcan’ın Zinciri Kırma isimli bir videosu var. Çok güzel bir prensibe dayalı aslında bu video. Zinciri kırmadığın müddetçe hayatında istediğin birçok şeyi başarman mümkün. İstikrar böyle bir şey. Ne olursa olsun. Bayram seyran, ölüm kalım Hiç fark etmez. Eğer bir şeyi hedefliyorsak ve ona bir 20 dk ayırıyorsak o 20 dk’yı her koşulda yapabilmemiz lazım.

20 dk 1 gününün sadece 72’de 1’i. Peki bu 20 dk yöntemini hayatımızın hangi alanında kullanacağız?

Senden istediğim bir şey var: Evinin bir köşesinde sakin bir yer bul ve otur. Hayatında neyi değiştirmek istiyorsun? Kendine neyi katmak istiyorsun?  Ya da neden şikayet ediyorsun kendinde ve hayatında? Bunların bir listesini çıkart. İlk başta kendine en önemli görünen maddeyi seç ve o iş için kendine gününde yani 1 gününün 72’de birini, 20 dk’yı ayır.

Ne olursa olsun, ne olursa olsun bu durumdan asla vazgeçme. Asla yapmayı bırakma. Ve şöyle bir hataya düşmeyelim. Aynı anda beş altı konu birden seçip hepsine 20 dk ayırırsak bir süre sonra ondan da bıkmaya başlarız. Şu an için sadece 1 tane şey ve 20 dk. Umarım sen de kendini geliştiren, hayatını zenginleştiren birisi olursun. Dinlediğin için çok teşekkür ediyorum. Eğer bu videoyu beğendiysen videoyu beğenebilir, sosyal medyada paylaşabilir ve Psikoloji TV youtube kanalına abone olabilirsin.

İlginizi Çekebilir :  KPSS Bölüm Nitelik Kodu Nedir?

Beyhan Budak

Psikoloji TV’ye ABONE OLUN: https://goo.gl/sZvYO7 http://www.beyhanbudak.com.tr https://instagram.com/beyhanbudak/ https://twitter.com/beyhanbudak https://www.facebook.com/pskbeyhanbudak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.