E-Okul Yönetim

 

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde olan e-okul yönetim sistemi özellikle idareciler ve öğretmenler için büyük kolaylık sağlamaktadır. Öğretmenler öğrencilerine ait not bilgilerini ve çok daha fazlasını sistem üzerinden kontrol edebilmektedir.

 

2007 yılından bu yana kullanılan yönetim sistemi ilköğretim, ortaokul ve lise eğitimlerine ait bilgileri içerir. Öğrencilerin devam durumu, performans ve ödev bilgileri, sınav sonuçları, sözlü ve kanaat notları sisteme öğretmenler tarafından yüklenmektedir. Girilen bilgiler sayesinde öğrencilere ait güncel eğitim bilgilerine anlık olarak ulaşmak mümkün hale gelmektedir. Bakanlığın bu sistemi öğrenciler ve velilerin de erişimine açık olduğundan herkes kendi oturumunda bulunan verileri rahatça görebilmektedir. Sisteme erişim için internet bağlantısının olması yeterlidir.

 

E-Okul Yönetim Sistemi Nasıl Kullanılır?

Bakanlık tarafından sunulan e-yönetim bilgi sistemi kullanımı için https://eokulyd.meb.gov.tr/ internet sitesine tıklanır. Açılan sayfada sol kısımda bulunan e-okul yönetimi bilgi sistemi girişi kısmına girilir. Sisteme giriş yapılmadan bakanlıkla ilgili haberler ve duyurular, sınav ve nakil işlemleri gibi bilgilere de erişilebilir. Özellikle bu kısımda e-kayıt işlemleri, Anadolu meslek programlarına geçiş işlemleri, sınav itirazları giriş ekranı, nakil boş kontenjan, taban puan bilgileri gibi içeriklere doğrudan ulaşılabilir.

 

Sisteme giriş kısmında güvenlik doğrulaması adına resimde yer alan rakamlar, kullanıcı adı ve şifre bilgileri yazılır. Bu bilgiler yalnızca öğretmen kullanıcılar içindir. E-devlet bilgileri ile giriş yapacak olanların alt kısımda yer alan “e-devlet girişi” kısmına tıklamaları gerekir. Çalışma izni bitmiş olan özel okul kullanıcılarının sisteme herhangi bir şekilde giriş yapmaları mümkün değildir.

 

E-Okul Bilgilendirme Sistemi

Başta öğretmenler olmak üzere öğrenciler, veliler ve ilgili alanda hizmet veren kişiler için kolaylık sağlayan e-okul bilgilendirme sistemi için gerekli olan kayıt bilgileri görev yapılan okul müdüründen ya da idarecilerden temin edilebilir. İsteyen kullanıcılar sistemi mobil uygulama şeklinde telefona indirerek de erişim sağlayabilir. Eğer sisteme giriş bilgisi unutulursa giriş ekranında alt kısımda bulunan şifremi unuttum kısmına tıklanarak yeni şifre alınabilir. Şifre alım işlemlerinde ıslak imzalı belge doldurulması istenmektedir. Belirlenen şifre sonraki girişler için kullanılacaktır. Böylece sistemin daha güvenli hale gelmesi amaçlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  İSTANBUL ARAÇ KİRALAMA NEDEN AVANTAJLIDIR?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.