Okyanus Akıntıları

okyanus-akintilari

Belirli sebeplerden dolayı devamlı olarak okyanus akıntıları hareket halinde seyir etmektedir. Bu sebepler arasında ise rüzgar ile suyun yoğunluğu gibi farklı başka etkenlerde vardır. Yüzey akıntısının meydana gelmesinde en birincil etken konumda bulunan rüzgar iken, derin okyanuslardaki akıntılarda birinci etken ise suyun yoğunluğudur. Yatay doğrultuda olmayan okyanus suları, dikey bir doğrultu üzerinde hareketini gerçekleştirmektedir. Bu hareketler ise farklı ana başlıklar altında ele alınmaktadır.

 

Yüzey Akıntıları

 

Yüzey akıntılarındaki en ana etken rüzgardır. Sahip olduğu enerjiyle birlikte rüzgarlar su yüzeyinde meydana gelen sürtünme etkisiyle birlikte okyanus suyuna geçiş sağlar. Devamlı olarak okyanus yüzeyinde hareketli seyir eden hava katmanı ise su katmanını hareketlendirmektedir. Bundan dolayı da okyanus ile atmosfer sistemleri ile etkişimini devam ettirmektedir.

 

Yüzey akıntılarında bir diğer neden ise dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesinin yanında okyanus tabanındaki coğrafi yapıdır. Okyanus tabanındaki coğrafi yapı da bölgelere göre farklılık göstermesinden ötürü dünyanın dönmesi atmosfer ve okyanus sistemlerinin hareket kazanmasına neden olmaktadır. Kendi etrafında dünyanın dönmesiyle birlikte kuzey yarım kürede sağ, güney yarım kürede ise sol kısma doğru saptırmaktadır. Küresel iklim bakımından yüzey akıntılarının önemi büyüktür. Dünyadaki ışınım dengesi korunması bakımından gelmekte olan enerji ile çıkacak enerjinin eşit seviyede bulunması gerekmektedir. Ancak bu durumun enlemler için geçerliği olduğu söylenemez. Güneş ışınları dünyanın her tarafına eşit seviyede düşmemektedir. Enlemler bakımından düşük olan yerlere daha fazla enerji gelirken, yüksek enlemler bakımından ise tersi yönünde seyir etmektedir.

 

Derin Okyanus Akıntıları

 

Derin okyanus akıntılarında oldukça önemli olan neden sudaki yoğunluktur. Meydana gelen akıntılar büyük çoğunluk ile kutup bölgesinden başlamaktadır. Okyanusta yeni buzulların meydana gelmesi sudaki tuzluluk oranın da doğrudan artmasında önemli etkendir. Sudaki yoğunluk fazla olmasından dolayı aşağı doğru hareketini devam ettirir. Meydana gelecek olan hareket ise derin okyanus akıntısındaki ilk aşamayı oluşturmaktadır. Soğuksu batmasından sonra okyanusa yayılmasıyla birlikte yükselmesiyle birlikte yükselip sıcak su akıntısı şeklinde başlamış olduğu noktaya geri dönmektedir. Taşıyıcı bant ise böylelikle tam olarak tamamlanacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Yalnız Bir Deha: Tesla

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.