Eğitim Müsteşarı Nasıl Olunur

egitimmustesari

Eğitim Müsteşarı Nasıl Olunur

Müsteşar Nedir?

İdare hukukunda devlet memurluğunun en üst düzeyidir derler ”müsteşar” için. Müsteşarlar bakanın emrinde ve onların yardımcısı olarak görev alırlar. Öncelikle müsteşarlar atanırken kendi mesleğinden yetişmiş olması, kendi mesleğinin eğitimini almış olması gerekmektedir. Müsteşarlıkta en düşük eğitim durumu olarak lise mezunu kabul edilmektedir. Genelde bakan tarafından belirlenen müsteşarlar devamında istenilen müsteşarı önce başbakan sonrasında ise cumhurbaşkanının onayı ile göreve başlaması sağlanır. Yani özet olarak müsteşarlık için Kamu Personel Seçme Sınavı’ndan (KPSS) belirli bir puanı alıp sözlü mülakata girebilme şansını elde etmeniz gerekmektedir. Sözlü mülakatta da başarılı olursanız sizi öneren bakanın veya herhangi bir bakanın müsteşarı olabilirsiniz. Bakanlık görevini yerine getiren kişinin sizi önermesi de gerekmektedir. Yoksa herkes müsteşar olma yolunda ilerlemek ister. Genel olarak müsteşarlar bakanla birlikte göreve başlayıp bakanın istifasını vermesi üzerine bakan ile birlikte istifa ederler.

Ülkemizde Müsteşarlık

Ülkemizde müsteşarlık görevinin ciddi bir yeri ve önemi vardır. Her isteyen kişinin olamadığı gibi her kamuda çalışan üst düzey bürokratlarında hayalidir. Kimi insanlar bu hayale küçüklükten kapılır iken kimileri ise sadece kamu görevlisi olduktan sonra bu amaca ulaşmak hayallerini gerçekleştirmek ister. Normal bir iş gibi görünse de çoğu memurluk işinden önemli ve kamu adına ciddi yere sahip bir meslektir. Bazen müsteşarlar için ‘sivil bir memurun alabileceği en yüksek terfidir.’ denilir. Kimi insanlar buna katılsa da kimileri doğru bulmaz. İnsanlar normal yaşamları boyunca eğitim ve meslek hayatlarında yükselebildikleri gibi müsteşarlıkta böyle bir meslektir. Sivil insanın en yüksek rütbesidir müsteşarlık. Zor olmayan ama devlet işleri, kamu görevleri adına büyük bir yere sahip olan bu meslekte her türlü siyaset, ekonomi, sosyal yaşamdan soruları araştırıp mantıklı cevaplar bulup komisyona iletirler. Komisyonda ise cevaplar değerlendirilip kabul edilme/ret edilme gibi sonuçlara ulaşır. Bu süreçte birçok insan arkanızda sizden başka sorunlara da çözüm bulmanız için gelecektir. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. Müsteşarlık tam olarak devlet adına çalışmak ülkeyi yönetmede sorunlarla başa çıkmada önemli ülke yöneticilerine, bakanlara yardımcı olmaktır. Bu işi, mesleği seçmeden önce yapabileceğine ve kendine inanan kimselere ihtiyaç vardır. Çünkü sorunlar normal önemi olmayan problemler değil tamamen ülke adına yönetim adına olan sorunlardır. Gerçekten ciddi çözümler ve başarı gerektiren bir meslektir.

İlginizi Çekebilir :  KPSS Memurluk Tercihleri Nasıl Yapılır?

İnsanlar meslek seçiminde daha çok maddiyata baksa da her zaman öncelik olarak yapabileceği ve ülkesine yararı olacağı mesleği seçmesi gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.