EKLEM SAĞLIĞININ ANTİ AGİNG ÖZELLİKLİ BİLEŞENİ: GLUKOZAMİN

Glukozamin Nedir? Hangi Hastalık ve Rahatsızlıkların Tedavisinde Kullanılmaktadır?

 

Glukozamin, vücudumuzda doğal olarak meydana gelen bir amino asit ve şeker bileşeni olup genel olarak eklem ve kıkırdak doku yapısında bulunmaktadır. Glukozamin, halk arasında kireçlenme olarak isimlendirilen osteoartrit rahatsızlıklar başta olmak üzere genel itibarıyla eklem dejenarasyonunu önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Öyle ki yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde glukozaminin söz konusu hastalığın tedavisinde klinik olarak iyileşmeye yardımcı olduğu belirlenmiştir. Öte taraftan glukozaminin son dönemlerde giderek artış gösteren geçirgen bağırsak hastalığının tedavisinde kullanılabilmesine yönelik klinik incelemeler de devam etmekte ve bu hastalık ile mücadele eden bireylere adeta bir umut ışığı olmaktadır.

 

Vücudumuz için hayati bir bileşen olan glukozamin, kayganlaştırıcı ve koruyucu özellikleri ile eklem amortisörü görevi görmektedir. Diğer bir deyişle kıkırdak dokusunun elastikiyet ve dayanaklılığını arttıran glukozamin, vücuttkibu bölgelerin sağlığı ve kaliteli işlevselliği için doğal bir iltihap önleyici ve anti aging (yaşlanma karşıtı) etkilere sahiptir. Glukozamin genellikle iltihaplı eklem romatizması, menüsküs, eklemlerin incinmesi ve burkulması gibi durumlarda kullanılmaktadır. Öte taraftan yeni teşhis edilmiş bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde de kullanılan glukozamin, fıtığın bulunduğu bölgedeki kıkırdak dokunun güçlenerek fıtık üzerine oluşan baskının azalmasına ve yeni fıtık oluşumun engellenmesine de yardımcı olmaktadır. Glukozamin eklem ve kıkırdak sağlığındaki olumlu etkilerinin yanı sıra sindirim sistemi üzerinde de aynı etkilere sahiptir.

 

Eklem ağrılarının tedavisi ve eklemlerin korunmasında sıklıkla kullanılan glukozamin bazı hastalık ve rahatsızlıkların rehabilitasyon süreçlerinde de klinik olarak tavsiye edilmektedir. Fakat glukozamin hastalık ve rahatsızlığı iyileştirmekten ziyade bu olumsuz durumları önlemek için kullanılmaktadır. Glukozamin bu özelliği nedeniyle özellikle sporcular tarafından en sık kullanılan ürünlerin başında gelmektedir.

 

İlginizi Çekebilir :  15 Tatil ne zaman? (2017 - 2018) Sömestr tatili hangi gün?

Peki, Glukozamin Nasıl kullanılmalıdır?

 

Glukozamin eklem ve romatizmal ağrı yaşayan bireylerin yanı sıra genel eklem sağlığının korunmasına öncelik veren kişiler tarafından tercih edilmektedir. Genel olarak kapsül formunda tüketilen glukozamin, 500 miligram dozlar halinde bulunmakta olup, gün içerisinde 1500 ve 2000 miligrama kadar tüketilebilirken kullanım dozu ve süresi için uzman hekimlerden profesyonel destek alınması tavsiye edilmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.