Evlenen Memurun Maaşı Artar Mı?

memurmaaslari

Memur maaşlarının hesaplanmasında birçok değişken kullanılmaktadır. Ek göstergeden özel hizmet tazminatına, memuriyet derecesinden unvana varana dek birçok değer, memur maaşları üzerinde etkili olmaktadır. Memur maaşları üzerinde etkili olan bir diğer faktör de aile ve çocuk yardımı adı altında yapılan ödemelerdir. Bu ödemelerin nasıl hak edildiğini ve ne kadar olduğunu inceleyelim.

 

Aile yardımı ödeneği, evlenip de eşi sigortalı olarak çalışmayan memurlara verilmektedir. Eğer ki memurun eşi 4a(sigorta), 4b(bağkur), 4c(emekli sandığı) gibi kapsamlarda sigortalı ise o memur aile yardımı ödeneğinden faydalanamaz. Fakat çocukları var ise eşi sigortalı olarak çalışıyor olsa dahi çocuk yardımı ödeneğini alabilmektedir.

 

 

Evlenen Memur Maaşı Ne Kadar Olur?

 

Sonuç olarak evlenen ve eşi sigortalı olarak çalışmayan memur, 2017 temmuz itibariyle 219 TL olan aile yardımı ve 27 liralık AGİ(asgari geçim indirimi) artışıyla birlikte 2830 TL seviyelerinde olacaktır. Bu da gösteriyor ki evlenen ve eşi çalışmayan memurun maaşı, 2600 TL civarındaki bekar memur maaşından 250 tl civarı fazla olacaktır.

 

2017 Temmuz Yeni Başlayan Memur Maaşları Ne Kadar Olacak?

İlginizi Çekebilir :  Memur Ne iş Yapar?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.