KPSS A Grubu Meslekleri

İdari Hakim Adayı SGK Müfettiş Yardımcılığı SGK Uzman Yardımcılığı İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçisi Yardımcılığı ve diğerleri için tıklayınız.

KPSS A Grubu Meslekleri Nelerdir?

KPSS A grubu meslekleri daha çok kurum içinde üst düzey bürokrat yetiştirmek için oluşturulan meslek dallarıdır. Her kurumun farklı birimlerinde farklı meslek unvanları olabilir. Ancak her kurum ve her meslek unvanı farklı görevleri ve sorumlulukları yerine getirir. Hatta her ne kadar farklı kurumlarda unvanlar aynı olsa da yapılan iş ve alınan sorumluluklar farklıdır. KPSS A grubu puan türleri burada esas alınır. KPSS A grubu meslek unvanları genel olarak şunlardır:

Müfettiş Yardımcılığı Meslek Unvanı

Kurumların daha çok rehberlik ve teftiş kurulu başkanlığı şeklinde örgütlenmiş birimlerin bünyesinde çalışan, kurumda verimliliği sağlamak ve kurumun işleyişi bakımından yasal düzenlemelerin doğru bir şekilde uygulanıp uygulanmadığını denetleyen meslek çalışanlarıdır. Ancak müfettiş yardımcısı olarak göreve başlayıp tam denetim ve teftiş yetkisi genellikle 3 yıllık eğitim programı sonucunda girilen sınavın geçilmesiyle müfettişlik unvanının kazanılması ile elde edilir.

Uzman Yardımcılığı Meslek Unvanı

Uzman yardımcılığı unvanı ise daha çok kurumun işleyişinin düzenlenmesi, sorumluluğundaki kamusal hizmetin daha etkin bir şekilde yerine getirilmesi için sorumluluk verilen kişilerin taşıdığı unvandır. Merkez ve taşra uzman yardımcılığı olarak ikiye ayrılır. Merkez uzmanlıklar özlük hakları ve sorumluluk bakımından daha iyi bir konumdadır. Ayrıca yukarıdaki tanıma daha uygun olan uzman yardımcılığı unvanıdır. Taşra uzman yardımcılığı ise özlük hakkı ve sorumluluk bakımından daha alt bir kademede yer alır. Aynı zamanda taşra uzmanlıklar hizmetin yerine getirilmesinde doğrudan görev alabilen mesleklerdir. Örnek vermek gerekirse, il göç uzman yardımcılığı taşra bir uzman yardımcılığı unvanı iken göç merkez uzman yardımcılığı ise merkez bir uzman yardımcılığı unvanıdır. Çalışılan şehir belirleyici değildir. Önemli olan unvanın yasal düzenlemedeki statüsüdür. Ankara merkezde çalışan bir gelir uzman yardımcısı da taşra uzman yardımcısı olarak geçer.

İlginizi Çekebilir :  TEİAŞ Hangi İllerde Var?

KPSS A grubu meslek unvanları bazıları şunlardır:

Genel KPSS A Meslekleri
Gelir Uzman Yardımcılığı
Kaymakam Adaylığı
İdari Hakim Adayı
SGK Müfettiş Yardımcılığı
SGK Denetmen Yardımcılığı
SGK Uzman Yardımcılığı
İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçisi Yardımcılığı
İl Göç Uzman Yardımcılığı
Merkez Göç Uzman Yardımcılığı
Vergi Müfettiş Yardımcılığı
Dışişleri Meslek Memurlukları
ASPB Denetçi Yardımcılığı
GSB Denetçi Yardımcılığı
Milli Savunma Bakanlığı Uzman Yardımcılığı
BDDK Murakıp Adaylığı
BDDK Uzman Yardımcılığı
SPK Uzman Yardımcılığı
Rekabet Uzman Yardımcılığı
Kamu İhale Kurumu Uzman Yardımcılığı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.