İmam Hatip Lisesi Memur Alımları

imamhatipmemur

Merhabalar, bugün sizlere imam hatip lisesi ve alanı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. İmam hatip lisesinden memur alımları yapılıyor mu, yapılıyorsa imam hatip lisesi memur atama puanları kaçla kapatıyor sorularını cevaplandırmaya çalışacağım.

 

 

imam-hatip-lisesi-memur-alimlari

 

İmam Hatip Lisesi Memur Alımları

KPSS b grubu memurluk atamalarındaki KPSS nitelik kodu 2049 olan imam hatip lisesinden, yok denecek kadar az sayıda memur alımları yapılmaktadır. Bu sebeple imam hatip lisesinden mezun olan memur adayları, DHBT(Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi) sınav oturumuna girerek elde ettikleri puan ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müezzin-kayyım, imam-hatip, Kur’an kursu öğreticisi gibi kadrolar için açtığı memur alımlarına başvurabilir. Bu sınava girmek istemeyen adaylar ise ÖSYM’nin b grubu memurluk atamalarında, tüm lise mezunlarının ortak kodu olan 2001 kodlu uygun memurlukları tercih edebilir. Bu memurluklara girebilmek için ise en az 95 civarı puan almak gerekir.

 

İmam Hatip Lisesinden memur alan kurumlar nelerdir?

İmam hatip lisesinden memur alımları, merkezi atamalarda yok denecek kadar azdır. Haliyle kurum çeşitliliği de yoktur. Önceki alımlarda açılmış bir iki kadro da üniversiteler açılmıştır. Merkezi atamaların yanı sıra DHBT ile diyanet kurumları alım yapmaktadır.

İmam Hatip Lisesi Memur Alımları Ne Kadar?

2012 KPSS atamaları döneminde imam hatip lisesi memur atamaları kapsamında hiç kadro açılmamıştır, 2014 KPSS memur atamaları döneminde ise imam hatip lisesinden 2 adet kadro açılmıştır.

 

İmam Hatip Lisesi Memur Atama Puanları

2014 KPSS atamalarında imam hatip lisesinden gassal(ölü yıkayıcısı) unvanında iki adet kadro açılmıştır. Bahse konu kadrolar da 87 civarı puanla kapatmıştır.

Rakamlardan da görüldüğü üzere Lise KPSS b grubu memurluk sınavına giren imam hatip lisesi memur adayları, alanlarından olası üç beş kadro açılması durumunda 87-88 puanla memur olabilirler. Fakat imam hatip lisesinden memur kadrosu açılmaması durumunda veya açılan kadroların tercih edilmemesi halinde, tüm lise mezunlarının ortak kodu olan 2001 kodlu uygun memurluklara, 95 ve üzeri puanlarla atanabilirler.

İlginizi Çekebilir :  Anestesi Bölümü Hakkında Bilgi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.