Lise KPSS’ye Girecek Adaylara Tavsiyeler

lisekpss

Lise, önlisans ve lisans mezunu birçok genç, KPSS b grubu memurluk sınavına girip kamu kurumlarında memur olmaya çalışıyor. Fakat gerek memur alım sayıları gerekse de KPSS b grubu memurluk taban puanlarına baktığımızda, memurluğa girmenin giderek daha da zorlaştığı görülüyor. Hali hazırda çok çok az kadrosu açılan lise düzeyi KPSS b grubu memurluk adayları ise zorlaşan memurluk sürecinden en çok etkilenen kesim olarak görünüyor.

Lise düzeyi KPSS b grubu memurluk kadrolarını incelediğimizde elektrik-elektronik, bilişim, makina gibi belli başlı meslek lisesi bölümlerinden mezun olmayanlar haricindeki adaylara neredeyse hiç kadro açılmadığını görmekteyiz. Bu adayların elinde KPSS tercihi yapabileceği sadece 2001 kodu(herhangi bir lise türünden mezun olmak) dediğimiz kod üzerinden açılan 100-150 adet b grubu memurluk kadrosu kalmaktadır. Bu kadroların da çoğu çeşitli ehliyet türleri ve sertifikalar istemektedir. Özetle işe yarayabilecek bir ehliyet türüne sahip değilseniz ve bilgisayar işletmenliği dışında daha spesifik(kalorifer ateşlemeciliği sertifikası) bir sertifikanız yok ise 50 civarı KPSS b grubu memurluk kadrosu için mücadele ettiğinizi bilmeniz gerekir.

Buraya kadar yazdıklarımız lise düzeyi KPSS b grubu memurluk sınavına hazırlanan birçok adayın moralini bozacak olsa da asıl gayemiz, nasıl bir yarış içinde olduğunuzu göstermek ve nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda fikir vermektir. Yukarıda bahsettiğimiz lise düzeyi KPSS atamalarında açılan kadro sayıları doğrultusunda, alımı olan bir lise bölümünden mezun değilseniz ve sadece 2001 kodundan tercih yapabilecek durumdaysanız, en az 95 civarı puanlar almanız lazım ki ÖSYM’nin b grubu memurluk merkezi atamalarında şansınız olsun. Lise düzeyi KPSS’de 95 puan almak elbette imkansız değil ama şunu belirtmemiz gerekir ki matematikten çok iyi olmanız şarttır. Özetle matematik iyi değil ama diğer alanlarda iyiyim diyorsanız, bu durumda dahi 95 alma ihtimaliniz mucizedir.

İlginizi Çekebilir :  KPSS Atamalarında Özel Nitelik Kodu Nedir?

lise-kpss

95 Puan Alamayacaksak Ne Yapmalıyız?

Lise düzeyi KPSS b grubu memurluk adayları, merkezi atamalarda atanabilecek düzeyde bir puan alamamaları halinde açıktan memur alımlarına yönelmelidir. Açıktan memur alımları kapsamında açılan özellikle zabıt katipliği ve infaz koruma memurluğu gibi memurluklar, KPSS puanı 70-85 arasında olan lise düzeyi memur adayları için önemli bir fırsattır. Bu nedenle lise düzeyinden KPSS’ye girecek olup ve 95 seviyelerinde puan alamayacak/alamayan adaylar, 70 puanın üstünde olmak kaydıyla alabileceği en yüksek puanı almayı hedeflemeliler.

Özet geçmek gerekirse lise düzeyi KPSS’ye hazırlanan adaylar, muhakkak ki sınava girsinler. Her ne kadar yüksek puan alamasanız da ortalama bir KPSS puanı ile açıktan memur alımlarından şans elde edebilirsiniz.

Soru-cevap bölümünden aklınıza takılan tüm sorularınızı iletebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.