Kadro Azlığı En Çok 2001, 3001 ve 4001 Kadrolarını Etkileyecek

atamalar

2014 KPSS memur atamalarından bu yana hızlı bir azalış gösteren memur alımları, 2016 KPSS memur atamalarında da azalışını sürdürüyor. Binlerce memur adayına güzel haberler vermek istesek de gelişmelerin iç açıcı olmadığı ve düzelmekten ziyade daha da kötüye gittiği çok açık. Bu nedenle daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere memur adaylarının çok zorunlu olmadıkça seçicilikten uzak durması  kendi faydasına olacaktır.

Bildiğiniz üzere B grubu KPSS memur atamaları yılda 2 kez olmak üzere iki yıl geçerli olan puan süresince toplamda 4 adet yapılmaktadır. Bu atamalar genel itibariyle Kasım Ataması ve Haziran Ataması olarak adlandırılmaktadır ve haziran ataması memur alımları “büyük alım”, kasım ataması memur alımları ise “küçük alım” olarak değerlendirilmektedir. 2014 ve önceki KPSS alımlarında; haziran döneminde 15.000-20.000 adet memur alımı, kasım döneminde ise 5.000-10.000 civarı yapılmaktaydı. Şimdi ise büyük alım dönemi diye nitelendirilen haziran atamasında dahi 10 bin civarı memur kadrosu açılmıyor. Hatta memur adaylarının büyük bir umutla beklediği 2017/1 haziran atamasında, verilen atama izinleri vb. veriler dikkate alındığında çok daha az sayıda bir memur alımı ile karşılaşacağız. Peki memur alımlarının azalması en çok kimleri etkileyecek?

Kadro Azlığı 2001, 3001 ve 4001 Kadrolarını Etkileyecek

KPSS memur alımlarında maalesef ki her bölüm için kadro açılmıyor. Buna ek olarak bazı bölümler için açılan memur kadroları da çok yetersiz kalıyor. Bu nedenle adaylar 2001(lise), 3001(önlisans) ve 4001(lisans) gibi genel nitelik kodlarıyla açılan memurluklara yöneliyor. Genel memur alımlarının azalmasıyla birlikte bölümünden açılan memur kadrolarının azaldığını gören adaylar, mezuniyet düzeyine uygun olan KPSS genel nitelik koduyla açılan memurlukları daha çok tercih etmek durumunda kalacak. Bunun sonucu olarak 2001, 3001 ve 4001 kodlu memurluklar çok daha yüksek puanla kapatacak. Bu durumdan etkilenecek en önemli kesim kuşkusuz ki mezun olduğu bölümden memur alımı yapılmayan adaylar olacaktır. Bu nedenle;

>>2001 kodlu memurluklar (herhangi bir liseden mezun olmak)

>>3001 kodlu memurluklar (herhangi bir önlisans bölümünden mezun olmak)

>>4001 kodlu memurluklar (herhangi bir lisans programından mezun olmak)

için tercih yapacak adayların, bir önceki taban puanlara göre daha yüksek KPSS puanlarına sahip olması gerekiyor. KPSS memurluk süreçlerini takip eden biri olarak 2017/1 haziran b grubu memur atamasını ben de heyecanla beklemekteyim. Her ne kadar umutsuz olsam da siz değerli memur adaylarının daha sakin ve akılcı hareket etmelerini, merkezi atamaların yanı sıra önlerine çıkan açıktan memur alımlarını da iyi değerlendirmelerini öneriyorum.

İlginizi Çekebilir :  Memurlara 2017'de Enflasyon Farkı Ödemesi Verilecek Mi?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.