Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)

Kpss, Kamu Personeli Seçme Sınavı anlamına gelmektedir. Kpss nedir diye soranlar, makalemizi okuyabilirler. KPSS sınavı, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışması için bireylerin seçilebilmesi için yapılan bir sınavdır. Bu sınavda herbir meslek dalı için belli bir barajı geçebilen kişiler, istedikleri mesleğe atanmaktadırlar. Genel olarak açılan kadrolar doğrultusunda barajı geçen örneğin ilk bin kişinin atandığı bilinmektedir. İlk bin kişinin dışında kalan diğer kişiler ise bir sonraki yılın sınavına tekrar hazırlanmaktadır.

KPSS Sınav Merkezleri

Kpss sınavlarının başvuru ve sınava giriş noktalarına KPSS Sınav Merkezleri adı verilmektedir. KPSS Sınav Merkezleri genel olarak seçilen devlet liseleri ve üniversiteleri olmaktadır. Bireyler seçilen okulların herhangi birine girerek sınav başvurusu yapmaktadırlar ve yine aynı okullardan birinde sınava girmektedirler. Kpss sınav merkezleri her il ve ilçede en az birkaç tane olmak üzere bulunmaktadır ve ulaşım kolaylığı bu şekilde sağlanmaya çalışılmaktadır.

KPSS Yerleştirme

KPSS sonucunda alınacak kamu personellerinin sayısı sınavdan önce devlet tarafından duyurulmaktadır. Örneğin sınıf öğretmenliği için açılacak kadronun on bin kişi olduğu belirtildikten sonra, sınıf öğretmenliği alanında sınava girip ilk on bine giren kişiler atanarak okullara yerleştirilmektedir. Yerleştirme işlemler öğretmenlik ve memurluk gibi alanlarda öncelikle doğudaki illere olacak şekilde yapılmaktadır ve doğudaki illerde çalışmış olmak öğretmenlere prestij kazandırmaktadır. KPSS yerleştirme, atanma kontenjanları esas alınarak yapılan bir yerleştirme türüdür. Atanma kontenjanları ise ülkede o meslekte bulunan açığa göre belirlenmektedir.

KPSS Oturumları Nelerdir?

KPSS, Genel Kültür ve Genel Yetenek adı verilen iki adet oturumdan oluşmaktadır. Bu oturumların birincisinde, bireylere genel dünyadaki güncel gelişmelerden, örneğin spor müsabakalarının sonuçlarından dünyadaki çevre sorunlarına kadar geniş bir skalada sorular sorulmakta, dünyadaki ünlü bir şarkıcının konseri ile ilgili bile kimi zaman soru gelebilmektedir. Genel Yetenek sınavında ise matematikten tarihe kadar daha çok bilgi birikimi ve sayısal yetenek gerektiren sorulardan sorumlu tutulan kamu personeli adayları, toplamda iki aşamadan oluşan bir sınav ile değerlendirilmektedirler. KPSS oturumları Genel Yetenek ve Genel Kültür olmak üzere toplam iki tanedir.

İlginizi Çekebilir :  KPSS Bölüm Nitelik Kodu Nedir?

2018 KPSS Soruları

Geçtiğimiz günlerde 2018 KPSS Sınavı yapılmıştır. Adaylarla yapılan röportajlara bakıldığı zaman, 2018 KPSS Soruları, adaylara zor gelmiştir gibi bir çıkarım yapmak mümkündür. Geçtiğimiz senelere oranla daha çok zorlandıklarını belirten adaylar, seneler geçtikçe KPSS sınavlarının da zorlaştığını, bunu artan rakipler arasından elenmesi gereken kişi sayısının artmasına bağlamaktadırlar.

KPSS 2018 Alanları

KPSS 2018 Alanları yerleştirme alanında birçok noktadan atanma kontenjanı sayısının azaldığı gözlemlenmiştir. Atanma kontenjanı sayısının azalması, rekabet oranında bir artmaya neden olmuştur ve  sınav sorularında zorlaşmaya sebep olmuştur. Bu sene alan öğretmenlerinde özellikle azalan kontenjan sayısı yine birçok öğretmenin umudunu kesmesine sebep olmuştur.

KPSS 2018 ile ilgili güncel duyuruları buradan takip ede bilirsiniz: http://www.osym.gov.tr/TR,13600/2018.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.